راهنمای خرید کولر گازی

خواندن 5 دقیقه
11 آوریل, 2021
نکات لازم خرید کولرگازی اسپیلت

کولر‌های گازی که نسل جدید کولرهای موجود در بازار هستند، این روزها بسیار مورد توجه و استقبال قرار گرفته‌اند. قبل از این که راجع به راهنمای خرید کولر گازی اطلاعات مفیدی در اختیار علاقه‌مندان قرار دهیم، لازم دانستیم مختصر و مفید در خصوص مزایا و نحوه کارکرد کولر گازی صحبت کنیم.

راهنمای خرید کولر گازی

در واقع کولرهای گازی، دستگاه‌های سرمایشی هستند که بر اساس انبساط و انقباض گاز فعالیت می‌کنند و به آن‌ها Air Conditioner هم گفته می‌شود. نحوه کارکرد کولر گازی تا حدی شبیه به یخچال است. با این تفاوت که یخچال وظیفه خنک کردن یک فضای کوچک عایق‌بندی‌ شده را بر عهده دارد و در مقابل، کولر گازی می‌تواند با قدرت بسیار بالا فضاهای بزرگی مانند اتاق پذیرایی یا خواب، محل کار و محیط‌های مشابه را خنک کند.

انواع کولر گازی

کولرهای گازی به‌طورکل در دو دسته زیر قرار می‌گیرند:

 • کولر گازی پنجره‌ای
 • کولر گازی اسپیلت
انواع کولر گازی

قدیمی‌ترین و ابتدایی‌ترین نسل کولرهای گازی موجود در بازار، با نام کولرهای گازی پنجره‌ای شناخته می‌شوند. نصب این کولرها آسان است و می‌توان آن را در پنجره یا دهانه کانال نصب کرد. تمام اجزای مختلف سیکل تبرید در این نوع کولر گازی، در داخل آن قرار دارد و به بیان ساده‌تر می‌توان گفت که از سیستمی یک تکه ساخته شده است. تعمیر کولرهای گازی پنجره‌ای ساده‌تر از کولرهای اسپلیت است که از این عامل می‌توان بعنوان یک مزیت نام برد.

کولر گازی پنجره‌ای از نظر سرمایشی کارایی خوبی دارد، اما به خاطر به همراه داشتن اجزای مختلف سیکل تبرید، در هنگام کار سروصدا ایجاد می‌کند. همچنین قدیمی بودن فناوری تولید این کولرهای گازی باعث شده است تا مصرف انرژی بالایی داشته باشند. اگر قصد خرید کولری با قابلیت کنترل از را دور دارید، کولر گازی پنجره‌ای نمی‌تواند انتخاب مناسبی به حساب آید.

نوع دیگر کولرهای گازی، اسپیلت نامیده می‌شوند. کولر گازی اسپیلت از دو قسمت مجزا تشکیل شده است. یکی از این قسمت‌ها پنل نام دارد که در فضای اتاق، هال، پذیرایی، محل کار و جاهای دیگر روی دیوار نصب می‌شود و دیگری موتور یا کمپرسور خواهد بود که باید دور از پنل در فضای بیرونی قرار بگیرد. این نوع کولر گازی قدرت و توانایی بالایی دارد و همین موضوع سبب شده است تا بتواند فضای بیشتری را تحت پوشش قرار دهد.

مزایای کولر گازی

مزایای کولرهای گازی بسیار واضح و روشن است و نیازی به تفسیر و استدلال ندارد اما نکته مهم در ارتباط با این نوع دستگاه‌های سرمایشی مصرف برق و هزینه خرید آنها است که اجازه داده وسایل سرمایشی دیگری مانند کولر آبی هنوز در بازار رقابت موجود باشند. در ادامه این بحث مزایای کولرهای گازی از لحاظ فنی و به تفکیک نوع پنجره‌ای و اسپلیت مورد اشاره قرار گرفته است:

در صورتیکه مایل باشید بین مزایای کولر گازی و آبی مقایسه‌ای داشته باشید می‌توانید در همین جا مزایای کولر آبی را نیز مشاهده کنید.

کولر گازی پنجره‌ای چه مزایایی دارد؟

کولر گازی پنجره‌ای

شاید این مدل از کولرهای گازی به عنوان ساده‌ترین مدل شناخته شوند، اما مزایای بسیار آن‌ها باعث شده است تا بعد از گذشت چند سال از تولید آن‌ها و عرضه مدل‌های جدید دیگر به بازار، هنوز مورد استقبال قرار گیرند. این مزایا به شرح ذیل هستند:

 • کولرهای گازی در محیط‌های مختلف با اندازه کوچک یا متوسط قابل استفاده هستند. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که هیچ محدودیت استفاده‌ای برای آن‌ها وجود ندارد. اتاق خواب، اتاق کار، دفاتر اداری و محیط‌های مشابه، بهترین مکان‌ها برای به کار بردن این کولرهای گازی به شمار خواهد رفت.
 • کولر گازی پنجره‌ای از قیمت بالایی برخوردار نیست و با هزینه‌ای به مراتب کمتر از کولرهای گازی اسپلیت، قابل خریداری خواهد بود.
 • برای نصب کولر گازی پنجره‌ای، نیاز به هزینه، زمان و مهارت زیادی نخواهید داشت. این کولرها از ساختار ساده و غیرپیچیده‌ای برخوردار هستند که افراد عادی هم قادر به نصب آن‌ها خواهند بود.
 • نصب این نوع از کولر گازی روی دهانه پنجره، باعث می‌شود تا فضای مفید محیط اتاق، دفتر کار و غیره اشغال نشود. در نتیجه می‌توان در راهنمای خرید کولر گازی، از جاگیر نبودن کولر گازی پنجره‌ای به عنوان مزیت آن اشاره کرد.
 • کولر گازی پنجره‌ای کمک می‌کند تا سرانه مصرف انرژی به مراتب کمتر شود. چون این کولر از قدرت متوسطی برخوردار است و برای این که عملکرد خوبی داشته باشد، باید در فضایی با متراژ کوچک تا متوسط قرار بگیرد. بنابراین با این کولر می‌توانید هر فضایی را که نیاز به سرمایش دارد، تحت پوشش قرار دهید.

کولر گازی اسپیلت چه مزایایی دارد؟

استقبال بی‌نظیر از این نسل از کولرهای گازی باعث شده است تا مزایا و برتری‌های چشم‌گیرتری داشته باشند. به عنوان مثال:

 • کولر گازی اسپیلت، از قدرت بسیار بالایی برخوردار است و به تنهایی می‌تواند محیطی را با متراژ 50 متر به دمای مطلوب برساند.
 • از بین بردن میکروب‌های معلق موجود در هوا، از دیگر مزایای کولر گازی اسپیلت به شمار می‌رود.
 • وجود قابلیت تنظیم رطوبت توسط کولر گازی اسپیلت باعث شده است تا در هر نوع آب و هوایی جوابگو باشد و بتواند فضای محیط را به دمای دلخواه برساند.
مزایای کولر گازی برای خرید

انواع مدل‌ها و موارد کاربرد آن‌ها

زمان نوشتن یک مطلب راهنمای خرید کولر گازی، معرفی انواع مدل‌ها و ایجاد زمینه مناسب برای آشنایی با موارد کاربرد آن‌ها، یک امر لازم و ضروری است. چون کمک می‌کند افراد با علم بر این که کولر گازی با چه اندازه‌ای برای چه مساحتی از محیط پاسخگو است، خرید خود را انجام دهند.

این مطلب نیز ممکن است برای شما مفید باشد: راهنمای سرویس و عیب یابی کولر گازی

معرفی مدل‌های کولر گازی پنجره‌ای

کولرهای گازی پنجره‌ای در مدل‌های مختلف و با قدرت‌های گوناگون به بازار عرضه می‌شوند که در زیر به تک تک آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

 • کولر گازی پنجره‌ای با توان 7000 که ظرفیت سرمایشی آن BTU 6300بر ساعت است و بهترین گزینه برای فضایی با مساحت 9 الی 12 متر مربع خواهد بود.
 • کولر گازی پنجره‌ای با توان 9000 که ظرفیت سرمایشی آن 8100 BTU بر ساعت است و فضایی با مساحت 12 الی 15 متر مربع را جوابگو خواهد بود.
 • کولر گازی پنجره‌ای با توان 12000 که ظرفیت سرمایشی برابر با 10800 BTU بر ساعت دارد و مناسب فضایی با مساحت 17 تا 22 متر مربع است.
 • کولر گازی پنجره‌ای با توان 18000 و ظرفیت سرمایشی 17000 BTU بر ساعت، مناسب‌ترین گزینه برای مناطق گرمسیری است و می‌تواند فضای ساختمان مسکونی با متراژ حداکثر 25 متر مربع را به دمای دلخواه برساند.
 • کولر گازی پنجره‌ای با توان 19000 BTU، با توجه به مطلوب بودن شرایط، فضایی به مساحت 25 تا 35 متر مربع را پاسخگو خواهد بود.
 • کولر گازی پنجره‌ای که از توان 24000 BTU برخوردار است، فضایی استاندارد با مساحت 35 تا 45 متر مربع را به دمای مطلوب می‌رساند.
 • کولر گازی پنجره‌ای با توان 25000 BTU، قادر به خنک کردن فضایی با مساحت 35 تا 55 متر مربع خواهد بود.

معرفی مدل‌های کولر گازی اسپیلت

مدل های مختلف کولر گازی اسپیلت

انتخاب کولر گازی اسپیلت بر اساس متراژ و مساحت فضایی که در اختیار دارید، یکی از مهم‌ترین نکاتی است که در زمان خرید کولر گازی باید به آن توجه داشت.

 • کولر گازی اسپیلتی که توانی برابر با 9000 BTU دارد، قادر است فضایی با مساحت 12 تا 20 متر مربع را خنک کند.
 • کولر گازی‌های اسپیلت با توان 12000 BTU، بهترین انتخاب برای خنک کردن فضاهایی با مساحت 20 الی 30 متر مربع هستند.
 • کولرهای گازی اسپیلت با توان 18000 BTU را می‌توان در فضاهایی با مساحت 30 تا 45 متر مربع به کار گرفت.
 • کولرهای اسپیلت با قدرتی برابر با 24000 BTU، می‌توانند هوای فضایی را که از مساحت 45 تا 60 متر برخوردار است، به حالت مطلوب برسانند.
 • کولر گازی اسپیلتی که از ظرفیت 30000 BTU برخوردار است، مناسب فضاهایی با مساحت 60 تا 75 متر مربع خواهد بود.
 • برای فضاهایی با مساحت 75 تا 90 متر مربع بهتر است از کولر گازی اسپیلت با ظرفیت 36000 BTU استفاده کنید.
 • بهترین کولر گازی اسپیلت برای فضایی که از مساحت 90 تا 120 متر مربع برخوردار است، مدل‌های با ظرفیت 48000 BTU خواهد بود.

به عنوان نکته پایانی باید اشاره کنیم که برای تهیه کولر گازی مناسب، متراژ فضا تنها عامل تعیین کننده برای انتخاب کولر نیست و عوامل دیگری مانند: تعداد پنجره‌ها، ارتفاع سقف، میزان رفت و آمد در فضای مورد نظر، وجود یا عدم وجود وسایلی که در فضا تولید گرما می‌کنند و موارد دیگر نیز دخیل هستند.

با ما در تماس باشید
call-center vector karchidari
برای سپردن کارهاتون به ما با یک تماس خیالتون رو راحت کنید