راهنمای خرید کولر آبی

خواندن 6 دقیقه
30 می, 2021
چگونگی انتخاب بهترین برند کولر آبی

سیستم‌های تهویه مطبوع تبخیری، ساختاری بسیار ساده و در عین حال جالب دارند. اگر با نحوه کارکرد این تجهیزات آشنا شوید به طور قطع این دانسته‌ها و اطلاعات، منبع خوبی جهت راهنمای خرید کولر آبی خواهد بود.

در کولرهای آبی، گرمای محیط جذب شده و با استفاده از تبخیر، تبدیل به هوای خنک و مرطوب می‌شود. پوشال‌های نصب شده در سه طرف بدنه کولر، راه‌های ورودی هوا هستند، پمپ، آب را از درون تشتک به سمت پوشال هدایت می‌کند. موتور نیز با فعالیتی موازی جریان هوای سرد تولیدشده را به سمت خروجی و کانال‌ها هدایت می‌کند.  

در این بین، لوازمی مانند فیوز، شناور، ناودان‎‌ها، تسمه و غیره به عملکرد بهتر کولر کمک می‌کنند. این راهنما به شما کمک خواهد کرد که چه سایز یا مدل کولر آبی برای محیط شما مناسب است. همچنین با برندهای مختلف و نقاط قوت و ضعف هرکدام آشنا خواهید شد.

راهنمای خرید کولر آبی

دستورالعمل انتخاب بهترین کولر آبی

زندگی در آپارتمان‌ها و خانه‌های امروزی می‌طلبد که بهترین تجهیزات سرمایشی بکار گرفته شود تا شرایط ایده‌آل و مناسبی برای زندگی فراهم شود. در این بین کولر آبی بعنوان یکی از مهمترین وسایل سرمایشی به شمار می‌آید که برای انتخاب آن رعایت یک سری نکات بسیار حائز اهمیت است. در ادامه انواع کولر آبی و مزایا و معایب هر کدام را بررسی کرده‌ایم.

با مطالعه این اطلاعات شما می‌توانید کولر آبی مناسب برای فضای دلخواهتان را انتخاب کنید؛ به گونه‌ای که بهترین مدل و به‌صرفه‌ترین آن را با کمترین هزینه تهیه کنید. قبل از اقدام برای تهیه کولر آبی حتما سئوالات زیر را از خودتان بپرسید و برای آنها پاسخی بیابید.

 • کولر آبی ثابت می‌خواهید یا متحرک؟ بررسی دسته‌بندی کولرهای آبی به لحاظ موقعیت قرارگیری آن، کمک زیادی در انتخاب بهتر می‌کند.
 • چه برندی کمترین هزینه‌ها را در مصرف آب و برق دارد؟ ویژگی برندهای مختلف باید بررسی شود و نمونه شاخص‌تری از سایر رقبا انتخاب شود. 
 • با توجه به متراژ و موقعیت واحد، چه ظرفیت و ابعادی ایده‌آل‌تر است؟ ظرفیت کولر آبی برحسب واحد فوت مکعب در دقیقه سنجیده می‌شود. 

کولر آبی ثابت یا پرتابل چیست؟

یکی از تقسیم بندی‌های کولر آبی‌ها که در زمان خرید باید به آن توجه شود، تقسیم آنها به دسته ثابت و متحرک یا پرتابل است، که هر کدام کاربرد خاص خودشان را دارند. اکثر کولرهای آبی که در منازل و ادارت و اماکن مختلف به‌کار می‌روند از نوع کولرهای ثابت هستند. در واقع کولرهای ثابت در یک موقعیت مشخصی ثابت می‌شوند، به گونه‌ای که امکان جابجایی آنها وجود ندارد و چه بسا سالیان سال در همان جا بمانند. اکثر کولرهایی که در بالکن خانه‌ها، حیاط یا پشت بام قرار می‌گیرند از نوع ثابت هستند.

در کولرهای آبی ثابت دریچه کولر با برزنت به کانال اصلی متصل می‌شود و هوای خنک از مجراهای خروج هوای کولر آبی به اتاق‌های مختلف هدایت می‌شود.

اما در مقابل نوع ثابت، کولرهای آبی دیگری قرار دارند که متحرک یا پرتابل هستند که ممکن است دارای پایه‌های ساده و حتی بصورت چرخ‌دار باشند. مزیت اصلی کولرهای متحرک در این است که می‌توان آنها را در هر نقطه‌ای که خواسته باشیم قرار دهیم. این مدل‌ها به خاطر امکان جابجایی، در ابعاد کوچک ساخته می‌شوند و بیشتر مختص مغازه‌ها هستند. در برخی سالن‌های بزرگ برای تامین خنکی نقاط مختلف، هم از کولرهای آبی متحرک بعنوان مکمل سیستم خنک کننده استفاده می‌کنند.

کولر آبی نوع ثابت

تقسیم بندی کولرهای آبی از نوع پوشال؟

در کولرهای آبی رابط‌هایی مثل پوشال‌ها تعبیه می‌شوند که در تماس مستقیم با آب هستند. هوا از طریق این پوشال‌ها جریان پیدا کرده و با انتقال رطوبت به درون ساختمان، باعث خنک شدن آن می‌شود. به این روش، سرمایشی از نوع تبخیری گفته می‌شود.

از زمان‌های گذشته تا کنون پوشال‌ها کار خنک کردن هوا در کولرهای آبی را بعهده داشته‌اند. این پوشال‌ها به خاطر عمر کم و نیاز به تعویض سالانه، دردسرهایی برای مالکین کولرها بوجود می‌آوردند. چند سالی است نوع دیگری از پوشال‌ها به نام پدهای سلولزی ابداع شده‌اند که هم عمر طولانی‌تری دارند و هم عمل خنک کردن هوا در آنها بهتر انجام می‌شود. مهمتر از همه نیازی به تعویض سالانه آنها نمی‌باشد. علاوه‌براین در پدهای سلولزی میزان مصرف انرژی کمتر از پوشال است.

ظرفیت‌های کولر آبی

متراژ  خانه، محل قرارگیری ساختمان، ساعات قرارگرفتن در معرض نور خورشید، نوع عایق دیوارها و پنجره ساختمان بسیار مهم است. محل نصب کولر آبی در سایه یا آفتاب همچنین فاصله نصب کولر تا طبقه موردنظر اهمیت دارد. این موارد از جمله دلایلی هستند که تعیین می‌کنند این وسیله سرمایشی با چه ابعاد و ظرفیتی خریداری شود.

برای مصارف خانگی و ادارات، برندهایی با ظرفیت هوادهی 2300، 3500، 4900 و 7000 فوت مکعب در دقیقه طراحی و تولید می‌شوند. ظرفیت 11 هزار تا 45 هزار فوت مکعب در دقیقه مختص مراکز صنعتی، سالن‌ها و سوله‌های بزرگ هستند. در ادامه به بررسی کاربردهای این وسیله سرمایشی و معرفی برندهای برتر می‌پردازیم.

کولرهای آبی با ظرفیت‌های مختلف هستند

موارد کاربرد کولرهای آبی

راهنمای خرید کولر آبی به شما نشان می‌دهد که کدام مدل در چه مکانی کاربرد دارد. تولید و تامین حداکثری هوای خنک، اولین کاربرد کولرهای آبی است. در حال حاضر انواع کولرهای ایرانی و خارجی در اقلیم جغرافیایی گرم‌ و خشک استفاده می‌شوند.

 • کولرهای با ظرفیت پایین برای منازل مسکونی، مغازه‌ها، اتاق‌های متعدد در سازمان‌ها و ادارات کاربرد دارد. این تجهیزات، دمای محیط را با رطوبتی نسبی تنظیم می‌کنند.
 • برخی نمونه‌ها در ابعاد بزرگ به صورت تجهیرات دو منظوره گرمایشی سرمایشی طراحی شده‌اند. تعادل دما در مناطق صنعتی وسیع نیاز به فرآیند سرمایشی بسیار قوی دارد. موتورهای بسیار پرقدرت در کولرهای بزرگ قابلیت‌های منحصربه‌فردی فراهم می‌کنند. 
 • در سوله‌های تولیدی، گلخانه‌ها، اماکن تجاری، ورزشی همچنین عرصه‌هایی با مساحت زیاد کولرهای بسیار بزرگ کاربرد بیشتری دارند. این نمونه‌ها میزان بهره‌وری را افزایش داده و مقرون‌به‌صرفه‌تر هستند. در این مکان‌ها کاربرد یک کولر آبی بزرگ به جای چندین کولر کوچک نتیجه بهتری می‌دهد.
 • هزینه خرید، نصب و راه‌اندازی کولر آبی در مناطق خشک و کویری بسیار کمتر از سایر انواع سیستم‌های تهویه است.

رایج‌ترین برندهای کولر آبی

برای خرید یا انتخاب کولر آبی باید ویژگی شاخص کولرها را مورد بررسی قرار داده و برخی مزایا و معایب آنها را با هم مقایسه کنید.

مزیت کولرهای آبی

از جمله مزایای کولرهای آبی که در زمان انتخاب به آنها باید توجه کنید عبارتند از:

 • بازدهی بیشتر با میزان مکش بالای کولر و دمندگی زیاد ارتباط مستقیم دارد.
 • برای موتورهای با قدرت بالا می‌بایست مقدار مصرف آب و برق بهینه باشد.
 • ایجاد سروصدای کمتر و عدم لرزش در دور تند.
 • امکان افزایش شتاب موتور از دور کند به دور تند که سبب سرمادهی بیشتر می‌شود.

معایب کولرهای آبی

 • زنگ‌زدگی بدنه و تشتک فلزی کولر که در نتیجه رنگ‌آمیزی سطحی به وجود می‌آید. بهتر است برندهایی استفاده کنید که بدنه گالوانیزه ضدزنگ را در تولیدات خود استفاده کرده‌اند.
 • استفاده از کولر آبی سلولزی به جای نمونه‌های پوشالی نیز راندمان و بهره‌وری را افزایش می‌دهد. کولرهای پوشالی نیز به دلیل ارزانی بسیار پرطرفدار هستند. پوشال، قارچ و باکتری را جذب می‌کند. بنابراین برای سلامت بیشتر و پیشگیری از انتشار بوی بد باید به صورت دوره‌ای تعویض شوند.

با توجه به این مشخصه‌ها و بررسی موقعیت ساختمان و وضعیت اتاق‌ها و آشنایی با مزیت و معایب هر یک از برندها می‌توان به جمع‌بندی درستی در زمینه خرید کولر آبی دست یافت.

در صورت نیاز به کسب اطلاع درباره خدمات تعمیر کولر گازی به این لینک رجوع کنید

شناخت رایج‌ترین برندهای کولر آبی در ایران

بهترین برندهای کولر آبی موجود در کشور

 حال که تمامی آیتم‌ها و ویژگی‌های کولر آبی را مطالعه کردید، به برخی از برندهای پرفروش در ایران اشاره می‌کنیم. قبل از خرید، برچسب انرژی و مختصات هر محصول را چک کنید.

 • حجم کمتر، خنکی بیشتر از جمله شعارهای معروف تولیدکنندگان برند کولر آبی لورچ است.
 • برند معروف سپهرالکتریک با کیفیتی مثال‌زدنی، بی‌صدایی و بدون‌لرزش بودن را در حیطه کیفیت خدمات خود تعریف کرده است.
 • برچسب انرژی با نشان کاهش میزان مصرف و ویژگی کنترل از راه دور از جمله مشخصات کولر آبی آبسال به شمار می رود.
 • برند جنرال در سایزهای مختلف با بدنه غیر فلزی و فلزی با حجم موتور کوچک و بزرگ نیز تنوع بسیار زیادی دارد.
 • سیستم محافظتی خودکار در برابر حوادث برق‌گرفتگی و آتش‌سوزی از جمله مزایای برند برفاب محسوب می‌شود.
 • برخی نمونه‌های موجود نیازی به معرفی ندارند. از دوران کودکی نام برخی برندها را در همه منازل دیده‌ایم. کولر آبی آزمایش نمونه‌هایی در ابعاد بسیار کوچک پرتابل تا مدل‌هایی با ظرفیت‌های بالا برای مراکز صنعتی طراحی و تولید می‌کند.
 • کولر پرتابل ریتون در مدل‌های مختلف این قابلیت را دارد که بدون آب و به عنوان فن یا پنکه نیز کار کند.  

هر کدام از این برندها، مدل‌ها و ابعاد مختلفی دارند. ولتاژ برق ورودی، قدرت موتور، نوع رنگ بدنه، تجهیزات کلید محافظ، میزان ورودی آب، بیشینه قدرت باددهی و غیره نیز از جمله مواردی هستند که اهمیت زیادی دارند.

کلام آخر

اگر فکر می‌کنید خرید کولر آبی امری ساده است، سخت در اشتباه هستید. اگر در این کار تخصص ندارید و بررسی کلیه موارد در چهارچوب حوصله شما نمی‌گنجد، کار انتخاب، خرید، نصب و راه اندازی کولر آبی را به متخصصین این کار بسپارید.

ما در مجموعه کارچی‌داری این امکان را برای شما فراهم کرده‌ایم که هم در زمینه تعمیر و سرویس کولر آبی و در زمینه نصب و راه‌اندازی بتوانید با متخصصین ما تماس گرفته و از آنها مشاوره فنی بگیرید.

علاوه بر تمامی این موارد، سرویس کولر آبی، عیب‌یابی و کلیه خدماتی که بازدهی کولر را افزایش می‌دهد در تخصص کارشناسان کارچی داری است. با اطمینان خاطر و آسودگی خیال زندگی کنید.

با ما در تماس باشید
call-center vector karchidari
برای سپردن کارهاتون به ما با یک تماس خیالتون رو راحت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *