دسته بندی خدمات

راهنمای جامع نگهداری گیاهان آپارتمانی

خواندن 4 دقیقه
19 جولای, 2020
نگهداری از گیاهان آپارتمانی

سرسبزی و طبیعت برای تقویت روحیه و سلامت جسمی ‌و روحی افراد امری مهم به شمار می‌رود. امروزه گیاهان آپارتمانی زندگی در آپارتمان‌ها افراد را از دوری با طبیعت رها کرده‌است. یکی از علایق افراد خوش‌ذوق و با سلیقه نگهداری از گل‌های آپارتمانی است.

آیا شما هم به لزوم نگهداری از گیاهان در منزل معتقد هستید؟ آیا شدیدا به گل‌و‌گیاه علاقه دارید؟ اگر وقت رسیدگی به گیاهان آپارتمانی را ندارید یا به علت مشغله و کار زیاد، حال‌و‌حوصله‌ای برای مراقبت و نگهداری از گیاهان برای شما نمانده‌است، ما برای شما ایده‌های خوبی داریم.

جالب است بدانید در همین شهر و در کنار شما کارچی‌داری جهت رفع چنین نیازهایی راه‌اندازی شده‌است. اگربه گیاهان آپارتمانی علاقه‌مند هستید و تمایل دارید در مدتی کوتاه در آپارتمان خود گلخانه‌ای پر از گل‌های رنگارنگ ببینید، کارچی‌داری بستر ارتباط با کارشناسان امور باغبانی را برای انجام کلیه امور مشاوره خرید، نگهداری، مراقبت از گیاهان و آرایش گل‌های زینتی آپارتمان فراهم کرده‌است.

در این مقاله درباره تاثیراتی که طبیعت بر روح انسان دارد صحبت می‌کنیم و اصول اولیه نگهداری از گل‌های آپارتمانی را توضیح می‌دهیم. با ما همراه بمانید.

گیاهان آپارتمانی

لزوم نگهداری از گیاهان آپارتمانی در منزل

کارها و فعالیت‌های روزمره باعث فرسایش روح بشر می‌شود. اگر کمی‌حواس خود را جمع نکنیم و به فکر تقویت روح و جسم خود نباشیم، خیلی زود بیمار می‌شویم. خشونت محیط کار، ترافیک، آلودگی هوا، زندگی ماشینی و محیط‌های مصنوعی لطافت روح را از انسان می‌گیرند.

تنها طبیعت است که روح زندگی و شادابی را به انسان باز می‌گرداند. توصیه تمام پزشکان برای داشتن روانی پاک و آزاد تعامل و همنشینی با طبیعت است.

حالا با محیط کوچک و آپارتمان‌های بسته خود چه کنیم؟ آیا این مشکل راه‌حلی دارد؟ با قاطعیت می‌گوییم بله! کوتاه نیایید! سلامت جسمی؛ روحی سالم و سرحال می‌طلبد. روح و روان بانشاط در کنار طبیعت شکل می‌گیرد.

راهکار اصلی ساختن طبیعت هر چند کوچک در محیط زندگی شما است. کمی ‌در فضای داخلی آپارتمان خود دقیق شوید! حتما گوشه دنج و مکان مناسبی جهت نگهداری و پرورش گیاهان خانگی در محیط پیدا می‌کنید.

در‌ حال‌ حاضر یکی از ساده‌ترین راه‌ها ساختن سرای کوچک گل در محل زندگی است. لذت نفس کشیدن در کنار گل‌های آپارتمانی را از دست ندهید. در ادامه پیرامون تاثیر پرورش و نگهداری از گل‌های خانگی بر روح و جسم انسان گفت‌و‌گو می‌کنیم.

تاثیر روانی نگهداری گیاه

نگهداری از گیاهان آپارتمانی چه تأثیری بر روحیه دارد؟

هم‌زیستی با سرسبزی و طبیعت تاثیر شگفت‌انگیزی بر سلامت انسان دارد. تمامی ‌انواع گل‌ها و گیاهان خانگی تاثیرات مثبتی در کیفیت زندگی انسان دارند. در این مطلب اثرات نگهداری گلدان در منزل و مراقبت از گیاهان را مرور می‌کنیم.

به هفت دلیل تاثیرگذار توجه کنید:

 • گیاهان آپارتمانی هوای منزل را پاک می‌کنند؛
 • همجواری با گل‌های خانگی به سلامت قلب کمک می‌کند؛
 • کیفیت خواب با حضور این عناصر سبز بهبود پیدا می‌کند؛
 • تقویت و سلامت مغز تامین می‌شود؛
 • روح تقویت می‌شود و از میزان تنش‌های روزانه کاسته خواهد شد؛
 • طبیعت زیبا باعث افزایش خلاقیت می‌شود؛
 • زیبای گیاهان استرس و افسردگی را دور می‌کند.
گیاهان آپارتمانی

مکان و فضای مناسب جهت نگهداری گل‌های آپارتمانی

حالا که اهمیت گیاهان و تاثیرات مثبت آن را بررسی کردیم. می‌خواهیم محل زندگی شما را متحول کنیم. آیا تصور دقیقی از ایحاد گل‌خانه‌ای کوچک در فضای آپارتمانی ندارید؟

اگر نیاز به همکاری و مشاوره دارید، صفر تاصد خدمات را از کارچی‌داری بپرسید. گل و گیاه زمانی به رشد و شادابی می‌رسند که در محیطی مناسب نگهداری شوند. به همین دلیل تغییرات دمایی و جا‌به‌جا کردن مداوم گیاهان توصیه نمی‌شود. برای نگهداری گلدان در منزل به مکان ثابتی نیاز دارید که دارای شرایط زیر باشد:

 • محیط انتخابی تا حدی مشرف به نورطبیعی باشد؛ اکثر گیاهان به میزان مناسبی از نور نیاز دارند.
 • پنجره‌هایی را انتخاب کنید که رو به شرق، غرب و جنوب باشند.
 • برخی گیاهان گل‌دار مانند یاس و سرخس نور غیرمستقیم خورشید نیاز دارند. پنجره رو به جنوب برای این گیاهان مناسب هستند.
 • جایگاه گیاهان مقاوم مثل کاکتوس را پشت پنجره‌های شرقی و غربی درست کنید.
 • گلدان‌ها نزدیک به وسایل گرمایشی نباشند.
 • در فصل زمستان اتاق‌های روشن و خنک مناسب نگهداری از گیاهان آپارتمانی هستند.
 • برخی گیاهان از هوای آزاد لذت می‌برند. مکانی در بالکن برای رشد آنها عالی است.
 • مکان مناسب برای گیاهانی با اصالت کوهستانی یا استوایی، گوشه دنجی از اتاق‌ها با نور ملایم است.
آب دادن به گلدان

چه گیاهانی را در منزل نگهداری کنیم؟

اگر دوست دارید رشد سریع‌تری از گیاهان آپارتمانی ببینید، بهتر است گیاهان آپارتمانی کوچک خریداری کنید. ریشه گیاهان کوچک زودتر رشد می‌کند. گیاهان بزرگ به زمان زیادی برای رشد ریشه‌ها نیاز دارند.

جهت نگهداری گل و گیاه در منزل گیاهانی باید انتخاب شوند که سازگار با محیط‌های کوچک و بسته باشند. برخی گیاهان سموم و آلودگی هوا را از بین می‌برند و به پاکسازی محیط کمک می‌کنند.

در ادامه به تعدادی از محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی در ایران می‌پردازیم که با هر نوع آب‌و‌هوایی در فصول مختلف سال مقاومت دارند و قابل نگهداری در محیط‌‌های آپارتمانی هستند.

گیاهانی مانند انواع کاکتوس‌ها، پیچک و گیاهانی که در ادامه مطرح می‌شوند، برای کسانی که تجربه کمی ‌از پرورش گیاه دارند، مناسب است:

 • پوتوس طلایی گیاهی مقاوم در برابر کم آبی و نور کم؛
 • گل چمچه‌ای که در محیط آپارتمان گل‌های سفید کوچک زیبایی می‌دهد؛
 • گل پاپیتال یا عشقه گیاهی مناسب برای تصفیه هوا، برای بیماران تنفسی و حساس به دود و آلودگی‌های محیطی مناسب است.
 • گل داوودی نیاز به نور زیاد و آب کم دارد؛
 • گل آناناسیان گیاهی شبیه به میوه آناناس در محیط روشن و آفتاب‌گیر بهتر رشد می‌کند.
 • گیاه سرخس که باعث افزایش رطوبت هوا می‌شود.
 • گیاه زینتی فیلودندرون بسیار مقاوم با عمری طولانی قدرت جذب مواد سمی‌ در محیط را دارد.
تاثیر روانی گل‌

نحوه نگهداری از گیاهان آپارتمانی

اگر از علاقه‌مندان به پرورش گل و گیاه هستید، باید از نحوه آب دادن، تعویض به موقع کود، نیاز به نور مستقیم یا غیر مستقیم خورشید، هرس‌کردن، تمیز کردن برگ‌ها و مقابله با قارچ و ویروس‌های گیاه اطلاع کسب کنید.

رازهای کامل در امور باغبانی در هیچ کتابی به طور کامل نوشته نشده‌است. فروشندگان نیز در مورد شیوه‌ها و فوت و فن نگهداری گلدان در منزل، تمامی ‌آنچه لازم است به شما نمی‌گویند. اگر به طبیعتی که برای خود می‌سازید، علاقه‌مند هستید باید از مرجعی معتبر کمک بگیرید. کارچی‌داری به شما کمک می‌کند به متخصصان دسترسی راحت‌تری داشته باشید.

تمام افراد دوست دارند بخشی از طبیعت را در خانه داشته باشند. امروزه افراد به شدت درگیر کار و فعالیت روزمره هستند، منازل محیط کوچکی برای زندگی افراد است. به همین علت فرصت نگهداری از گل و گیاه ندارند.

اگر بابت نداشتن گل‌های زینتی در منزل احساس خلأ می‌کنید و کلافه هستید، نگران نباشید! ما راهکاری جدید برای حل مشکل ارائه کرده‌ایم. از طریق اپلیکیشن کارچی‌داری کلیه خدمات باغبانی در کوتاه‌ترین زمان، با بالاترین کیفیت و کمترین قیمت، به‌وسیله افراد کاملاً متخصص قابل انجام است.

یکی از حوزه‌های تخصصی فعالیت اپلیکیشن « کارچی‌داری »، خدمات مربوط به نگهداری، پرورش و رسیدگی به گیاهان آپارتمانی است. در اپلیکیشن کارچی‌داری دسترسی به افراد کاملاً متخصص که انواع خدمات مربوط به باغبانی در محل را به بهترین شکل انجام می‌دهند با ثبت یک سفارش امکان‌پذیر است.

با ما در تماس باشید
call-center vector karchidari
برای سپردن کارهاتون به ما با یک تماس خیالتون رو راحت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *