راهنمای جامع عیب‌یابی خودرو به زبان ساده

خواندن 4 دقیقه
14 جولای, 2020

آیا تا به حال خودروی شما در جاده با مشکل مواجه شده‌است؟ آیا اطلاعاتی از مشکلات رایج در خودرو دارید؟ اگر برای خرابی خودرو در جاده بمانید، برای عیب‌یابی خودرو چه اقدامی ‌می‌کنید؟

نگرانی شما را درک می‌کنیم! در دنیای پیچیده امروز یافتن امداد خودروی حرفه‌ای و منصف بسیار پیچیده است. اما نگران نباشید، برای کلیه خدمات مربوط به تعمیر خودرو در اپلیکیشن «کارچی‌داری» به کارچی‌های متخصص زیادی دسترسی دارید.

تمام ماجرا این نیست. شما باید کمی‌ راجع به مشکلات خودرو اطلاعات داشته ‌باشید. نیاز‌است، بدانید هر صدایی و هر نقصی در خودرو نیاز به تعمیر کار حرفه‌ای ندارد. گاهی اوقات از پس مشکلات کوچک یا لااقل عیب‌یابی خودرو بر می‌آیید. در ادامه با ما بمانید. برخی ایرادات متداول فنی را به زبانی ساده شرح می‌دهیم.

مشکلات رایج در خودرو

ماشین شما خراب است و کلافه شده‌اید؟ قطعه‌ای در خودرو نیاز به تعمیر دارد؟ از ایرادات در خدمات خودرو سردر نمی‌آورید؟ حوصله پیدا کردن تعمیرکار حرفه‌ای برای عیب‌یابی خودرو را ندارید؟ نگران هزینه‌های بالای تعمیرگاه هستید؟ درکل نمی‌دانید برای رفع مشکل چه کاری انجام دهید؟

نگران نباشید! سامانه هوشمند انجام کار نیازهای خودروی شما را مرتفع کرده‌است. این سامانه خدمات امداد خودرو را برای شما در نظر گرفته است. عیب‌یابی خودرو آن قدر که فکر می‌کنید سخت و پیچیده نیست. با مطالعه چند مشکل رایج در ماشین، مکانیک ماهر خودروی خود باشید. در این مطلب قصد داریم مشکلات رایج در خودرو را بررسی‌کنیم و شما را با عیب‌یابی خودرو آشنا می‌کنیم.

اگر صاحب خودرو هستید، خواه ناخواه با ایرادات فنی رو‌به‌رو می‌شوید. مواردی پیش می‌آید که با آگاهی به راحتی اقدام به رفع عیب خودرو می‌کنید.

مطالب زیر را درباره عیب‌یابی خودرو بخوانید؛ حتی اگر حاضر نیستید تعیمر ماشین را شخصا انجام دهید، لازم است که در اپلیکیشن «کارچی‌داری» سفارش‌تان را ثبت کنید. موارد مهم در عیب‌یابی خودرو در قطعات زیر است:

1.    باتری (Battery)

اگر خودرو به درستی کار نمی‌کند و عملکرد ضعیفی دارد، اولین گزینه جهت عیب‌یابی خودرو ، باطری است. کلیه امور برق‌رسانی و تامین انرژی با استفاده از باطری انجام می‌گیرد. اگر این قطعه دچار مشکل شده باشد، ماشین درست کار نمی‌کند.

عجله نکنید! در اقدام اولیه برای عیب‌یابی خودرو نیاز به تعویض باطری ندارید. شاید مشکل از عملکرد ضعیف دینام باشد. برای تشخیص ضعیف بودن باطری موارد زیر را به دقت چک کنید؛ مطمئن می‌شوید که در عیب‌یابی خودرو دچار اشتباه نشده باشید. این موارد را به دقت زیر نظر بگیرید:

 1. اگر استارت ضعیف عمل می‌کند، یعنی برق به استارت نمی‌رسد.
 2. وقتی سوئیچ را باز می‌کنید، سرعت چرخش موتور کم است.
 3. عمر مفید باطری بین دو تا سه سال است؛ اگر این زمان طی شده است، باطری مشکل دارد.
 4. چراغ نشانه روی باطری را چک کنید. به صورت کلی چراغ سبز رنگ روی باطری به رنگ زرد یا قرمز تغییر رنگ می‌دهد.
 5. تغییرات ظاهری در بدنه باطری مهم است. برآمدگی، شکستگی و ضربه علائم مشکل در باطری است.
 6. استارت خودرو گاهی درست عمل می‌کند و گاهی عملکرد ضعیفی دارد.
 7. اتصال بست های باطری به خودرو را چک کنید.

2.    دینام (Alternator)

گاهی در عیب‌یابی خودرو افراد عملکرد دینام و باطری را به اشتباه می گیرند. ژنراتور یا آلترناتور برق تولید می‌کند و وظیفه برق‌رسانی به ضبط، چراغ‌های عقب و جلو، برف پاک کن، تجهیزات برقی مثل شیشه‌های برقی، گرمکن صندلی و شارژ کردن باطری خودرو را به عهده دارد.

در این مطلب به مواردی اشاره می‌کنیم و با مقدمات عیب‌یابی خودرو در مورد دینام آشنایی پیدا کنید. مشاهده موارد زیر نشان‌دهنده ضعف و خرابی دینام است:

 1. نوردهی ضعیف چراغ های جلو و عقب.
 2. ضعف عملکرد رادیو ضبط و وسایلی که با برق خودرو کار می‌کنند.
 3. احساس بوی نامطبوع سوختگی سیم.
 4. ایجاد حرارت بالا در خودرو نشانه خرابی اتصالات دینام است.
 5. اگر صدای جیرجیر شنیدید، شاید اتصالات شل شده باشند. قطعات دینام را چک کنید.
 6. چراغ نشان‌گر روی صفحه کیلومتر روشن شده‌است.

3.    انژکتور (Fuel injector)

ماشین عصای دست شما است و به رسیدگی، توجه، عیب‌یابی خودرو نیاز دارد. جهت عیب‌یابی خودرو لازم است، در مورد کار انژکتور بیش‌تر بدانید. در مورد برق‌رسان‌های خودرو گفتیم. نوبت قطعه کاربردی سوخت‌رسان است. سوخت‌های بی‌کیفیت و خرابی فیلتر بنزین باعث کثیف شدن انژکتور می‌شوند. اگر علائم زیر را در عیب‌یابی خودرو مشاهده کردید، ایراد از انژکتور ماشین است و باید هر چه سریع‌تر برای شست‌و‌شوی انژکتور اقدام کنید:

 1. شنیدن صدای لرزش و ضربه در موتور که سابقا نبوده‌است.
 2. احساس می‌کنید، قدرت و شتاب موتور کاهش یافته‌است.
 3. موتور ماشین به صورت ناگهانی دچار لرزش شده و خاموش می‌شود.
 4. مصرف سوخت خودرو افرایش یافته‌است.

4.    روغن سوزی (oil Burning)

نسبت به عیب‌یابی خودروی خود بی‌توجه نباشید! مشکل شایع دیگری وجود دارد که در مورد ماشین‌های با کارکرد بالا یا ماشینی که به مدت طولانی کار‌کرده‌است رخ می‌دهد. حل این مشکل نیاز به ابزار و تخصص دارد. تعمیرکاران در سامانه هوشمند انجام کار با استفاده از کمپرس‌سنج عیب‌یابی خودرو را انجام می‌دهند. شاید لازم باشد، موتور خودرو را باز و عیب‌یابی خودرو را در محل انجام دهند. بهتر است علائم روغن سوزی را بدانید:

 1. با روشن شدن خودرو احساس می‌کنید، بوی روغن سوخته می‌آید.
 2. در دهانه اگزوز روغن و چربی مشاهده می‌کنید.
 3. روغن ماشین خیلی زود کم می‌شود.
 4. دود آبی رنگ از دهانه اگزوز خارج می‌شود.
 5. دود سفید رنگ خیلی زیاد در دهانه اگزوز می‌بینید. دود سفید در فصل زمستان طبیعی است. نگران نباشید!
 6. روغن در شمع‌ها یا سرشمع‌ها نشت کرده و خیس است.

5.    کلاچ (Clutch)

به طور‌ حتم دوست ندارید ماشین نازنین شما روزی شما را تنها بگذارد و دچار مشکل شود. برای عیب‌یابی کلیه ایرادات فنی خودرو با کارچی‌داری در ارتباط باشید! در کارچی‌داری تعمیرکاران سیار خودرو برای سرویس دوره‌ای و عیب‌یابی خودرو فعال هستند. سیم کلاچ خودروی دنده‌ای بسیار حساس است. با عیب‌یابی خودرو متوجه می‌شوید که  آیا به تعمیر ماشین یا تعویض این قطعه نیاز دارید. علائم زیر نشانه وجود ایراد در کلاچ است:

 1. با رها کردن پدال کلاچ، خودرو دچار لرزش می‌شود.
 2. کلاچ خوب کار نمی‌کند، بسیار سفت یا شل شده‌است.
 3. دنده‌ها به سختی تعویض می‌شوند.
 4. کلاچ پایین‌تر یا بالاتر از جایگاه خود قرار دارد.

6.    فیلتر (Filter)

این مورد در عیب‌یابی خودرو خیلی مهم است؛ اما همیشه فراموش می‌شود! تعویض فیلتر هوا به صورت دوره‌ای اهمیت زیادی دارد. هوای ورودی به موتور باید پاکیزه باشد. این وظیفه به عهده فیلتر است. اما چطور در عیب‌یابی خودرو بفهمیم زمان تعویض فیلتر فرارسیده است یا خیر؟

تعویض فیلتر ارتباط مستقیم به نوع خودرو و میزان آلودگی هوا دارد. اگر در محلی که زندگی می‌کنید، گرد‌‌و‌غبار و آلودگی محیطی بالا است، زودتر باید جهت عیب‌یابی خودرو و تعویض فیلتر وارد عمل شوید. در این مطلب به عیب‌یابی خودرو در خصوص فیلتر می‌پردازیم.

فیلتر در ماشین در مسیر ورودی هوا قرار دارد. محل قرار‌گیری فیلتر را پیدا‌کنید. به سادگی با باز کردن بست قابل جدا‌شدن و تعویض است. در صورتی که مشاهده‌کردید فیلتر عملکرد خوبی ندارد، مشابه همان را خریداری ‌کنید و با بست مربوطه در جای خود قرار‌دهید. به همین سادگی عیب‌یابی خودرو را به بهترین شکل انجام داده‌اید.

7.    لاستیک (Tire)

صاحب خودرو قادر است بسیاری از موارد عیب‌یابی خودرو را تشخیص دهد. چرا؟ به این علت که ماشین شما ایرادات مختلف را در قالب صدا، لرزش، افت قدرت و علائم دیداری دیگر نشان می‌دهد. اگر کمی به خودرو علاقه داشته‌باشید، متوجه کم‌و‌کاستی‌های آن می‌شوید و در عیب‌یابی خودرو مهارت پیدا می‌کنید.

تنظیم بودن رینگ و لاستیک خودرو در شتاب‌‌دهی خودرو نقش اساسی دارد. لق شدن، تابیدگی، بالانس نبودن چرخ‌ها و تنظیم نبودن باد لاستیک از علائم مشکل خودرو است. اینکه در چه بازه سرعتی ماشین با اختلال مواجه می‌شود، کارچی‌های متخصص اپلیکیشن کارچی‌داری راهنمای شما خواهند‌بود. در ادامه به ایراداتی اشاره می‌کنیم که نشان‌دهنده کارکرد نامناسب لاستیک ماشین هستند:

 1. با سرعت گرفتن در غربیلک فرمان ارتعاش دیده می‌شود.
 2. لرزش فرمان در سرعت زیاد نشانه بالانس نبودن تایر است.
 3. تکان‌های عرضی در اتاق ماشین نشان می‌دهد که لاستیک خراب است.
 4. حالت نامتعادل تکان خودرو در سرعت پایین نشانه سابیدگی رینگ و لاستیک است.
 5. حرکت اضافی و غیر‌عادی در اتاق ماشین را با نگاه‌کردن به آینه تشخیص دهید. در هنگام حرکت مناظر به وضوح دیده نمی‌شوند.

اکنون از عیب‌یابی خودرو چه می‌دانیم؟

خودرو وسیله کاربردی شما است که بدون خستگی مسافت زیادی را پا به پای شما می‌آید و شکایتی هم نمی‌کند. اگر همین وسیله بی‌رمق شود و توان راه‌رفتن نداشته‌باشد، آیا راهی‌ برای عیب‌یابی خودرو می شناسید؟ آیا به کسی دسترسی دارید که از عیب‌یابی خودرو سر رشته داشته باشد؟

اینجا است که به یک تعمیر کار خودروی حرفه‌ای نیاز پیدا می‌کنید. در «کارچی‌داری» ثبت سفارش کنید. اول مشکل ماشین را تا حد امکان با جزئیات بنویسید. اگر نیاز به تعمیر خودرو داشتید، در کوتاه‌ترین زمان ممکن کارشناس مکانیک خودروی ماهر به محل شما اعزام شده و مشکل حل می‌شود.

هر چند اطلاعات فنی و تخصصی در زمینه تعمیر خودرو نیاز به افرادی با مهارت دارد، اما مطالعه وظایف قطعات اصلی خودرو و تعمیر ماشین چیزی نیست که در زمینه عیب‌یابی خودرو از پس آن برنیایید. حتی اگر تصمیم ندارید به خودرو دست بزنید، برای اینکه تعمیرکار خبر کنید یک سری اطلاعات اولیه نیاز دارید که گزارش عیب خودرو رو به کارشناس بدهید.

برای اینکه در هر زمان ما را برای عیب‌یابی خودرو در کنار خود داشته باشید، اپلیکیشن کارچی‌داری را نصب کنید و متنوع‌ترین خدمات عیب‌یابی خودرو را تجربه کنید.

با ما در تماس باشید
call-center vector karchidari
برای سپردن کارهاتون به ما با یک تماس خیالتون رو راحت کنید