راهنمای عیب یابی، سرویس و تعمیر کولر آبی

خواندن 4 دقیقه
24 آوریل, 2021

محاسبه هزینه های آب، برق و صرفه اقتصادی در فصل گرم مساله ای است که نمی‌توان به سادگی از کنار آن گذشت؛ هر سال قبل از آغاز فصل تابستان باید بازدهی و راندمان کولر را افزایش دهید؛ به این منظور باید تعمیر کولر آبی در دستورکار قرار گیرد.

آیا تاکنون به نحوه عملکرد کولر آبی دقت کرده‌اید؟ به غیر از شهرهای شمالی و جنوبی کشور، که هوایی مرطوب دارند، کولر آبی مهمان منازل و سازمان‌ها در کلیه شهرهای ایران است. قطعاتی همچون پمپ آب، الکتروموتور، فیوز، شناور، تسمه، جعبه ترمینال و پوشال همگی، جهت خنک کردن محیط زندگی ایفای نقش می‌کنند.

بازدهی مفید این وسیله سرمایشی به سلامت تک تک قطعات آن وابسته است. به طور قطع همه این تجهیزات پس از یک بازه زمانی نیاز به راه اندازی مجدد دارند. بنابراین سرویس کولر آبی همواره باید در برنامه‌های سالیانه نگهداری از این وسیله سرمایشی باشد تا هزینه تعمیرات به حداقل رسانده شود. ما در ادامه نکاتی در این ارتباط ارائه کرده‌ایم.

تعمیر کولر گازی

اهمیت سرویس کولر آبی

کولر آبی وسیله‌ی مصرفی است و گاهی در ایام گرم سال پیوسته و به مدت طولانی روشن می ماند. طبیعتا کسب اطلاعات پیرامون عیب یابی، سرویس و تعمیر کولر آبی یک مسئله لازم و ضروری است.

اساسی ترین مشکل در کولرها خرابی و نقص در موتور است. این امر دلایل مختلفی دارد. سیستم پیچیده و قدرت موتورهای خازنی کولر با میزان هوادهی آنها ارتباط مستقیمی دارد. این وسیله با سه سیم پیچ راه انداز، دور موتور را تنظیم می کند.

اگر خرابی کولر به موتور مربوط باشد، بهتر است از مجموعه های گوناگونی که در زمینه خدمات کولر فعال هستند کمک بگیرید. اگر به دنبال ارزان ترین، فنی ترین و معتبرترین مراکز راه‌اندازی کولر آبی یا عیب یابی و تعمیر آن باشید. سامانه کارچی داری راه حلی ساده برای این گونه مشکلات است.   

اگر دوست دارید با مشکلات احتمالی پیرامون عملکرد ضعیف کولر آشنا شوید، باید نحوه عیب یابی اولیه کولر را بدانید. برخی از شایع ترین مشکلات موارد زیر هستند.

کولر کار می کند اما فضا خنک نمی شود

گاهی کولر کار می کند اما باد خنکی نمی وزد. چه دلایلی وجود دارد و نحوه عیب یابی چگونه است؟

 • ممکن است آب ورودی به کولر قطع و تشتک کولر خشک شده باشد.
 • بررسی کنید که شیلنگ های آبرسان به پوشال ها سالم باشند و سوراخ ناودان ها بسته نشده باشد.
 • نحوه اتصال پارچه برزنت از خروجی کولر به کانال را بررسی کنید پارگی و خروج هوا محتمل است.
 • تسمه در جایگاه خود تنظیم نیست یا در برخی موارد به دلیل فرسودگی نیاز به تعویض دارد.

این نکته مهم را به خاطر داشته باشید که کار طولانی مدت کولر بدون جریان آب، احتمال نیم سوز شدن و سوختگی پمپ را افزایش می دهد. پس همواره به صدای جریان و ریزش آب توجه داشته باشید.

کلیدهای دور کند و تند کولر آبی کار نمی‌کند

با زدن کلیدها صدای پمپ یا موتور شنیده نمی شود علت چیست؟

 • برق ورودی را با فازمتر چک کنید. احتمال خرابی یا سوختن فیوز وجود دارد.
 • اگر پمپ کار می کند و صدایی از موتور به گوش نمی رسد، ممکن است فاز یا نول جریان مختص کولر، قطع شده باشد. 

گاهی با زدن کلید، صدایی از روشن شدن موتور به گوش می رسد اما  موتور به حرکت نمی افتد که دلایل مختلفی وجود دارد. زمینه‌های عیب یابی کولر آبی بسیار گسترده است. سروصدای کولر، مشکل در خازن، عیب یابی در سیم کشی، کند شدن دور موتور، پریدن فیوز و غیره همگی نیاز به بررسی های تخصصی دارد. 

آگاهی داشتن از فرآیند سرویس و تعمیر کولر آبی حداقل برای سپری کردن یک شب گرم تابستان ضروری بنظر می‌رسد. به این نکته مهم توجه داشته باشید که تعمیرات کولر آبی نیازمند دانش و تجربه کافی است. عدم مهارت سبب می شود عیبی به اشتباه تشخیص داده شود و هزینه های گزافی بابت رفع نقص اختصاص یابد. در حالی که رجوع به متخصص از تحمیل هزینه های اضافی جلوگیری می کند.

اهمیت سرویس و بازدید از موتور کولر آبی

سرویس کولر آبی کاری آسان اما تخصصی

اگر کلیه مراحل و نحوه بهره‌برداری از کولر آبی را برای شما تشریح کنیم متوجه می شوید که کاری بسیار ساده، پیش روی شماست. از جمله اقدامات مهم در بخش تعمیر، سرویس و راه اندازی کولر آبی، ساماندهی کلیه اجزای آن است. این مورد با عنوان سرویس دوره‌ای شناخته می شود. در ادامه این بخش، راه اندازی و سرویس این وسیله مهم و پرطرفدار سرمایشی را شرح می دهیم: 

 • در ابتدا باید فیوزهای برق ورودی به کولر قطع شود. شستشوی محفظه آب و گردگیری کولر آبی از موارد مهم سرویس این وسیله به شمار می رود.
 • بهتر است سالیانه پوشال کولر آبی تعویض شود، بوی مطبوع و جریان هوای بهتر با جانمایی این وسیله امکان پذیر است.
 • پمپ آب و دینام کولر آبی دو قطعه بسیار مهم و کاربردی که باید عیب یابی، گردگیری و روغن کاری شود. سرویس این بخش نیاز به مهارت دارد و احتیاط زیادی لازم است.
 • تعویض یا درزگیری پارچه برزنت که محل اتصال دهانه کانال با ورودی کولر است بسیار اهمیت دارد.
 • برای اینکه سیستم خنک کننده کولر آبی بهتر عمل کند، سایه بانی برای آن طراحی و نصب کنید.
 • آب ورودی را به درون تشتک هدایت کرده و شناور را تنظیم کرده و آبرسانی به پوشال ها را کنترل کنید.

حال که با کلیه مراحل عیب یابی، سرویس و تعمیر کولر آبی آشنایی مختصری پیدا کردید، باید به این نکته مهم اشاره کنیم که در صورت عدم رعایت موارد ایمنی و عدم آشنایی با سیستم های الکترونیکی و مکانیکی کولر، ممکن است آسیب جانی و مالی جبران ناپذیری را متحمل شوید.

سامانه خدمات هوشمند انجام کار به همین منظور طراحی شده و کلیه سرویس های دوره ای را با تبحری خاص، در کوتاه ترین زمان ممکن به اتمام می رساند. گاهی اوقات باید مرمت و تعمیر لوازم منزل را به دست کاردان بسپارید تا از صدمات احتمالی جلوگیری شود. 

سرویس کولر آبی کاری

بررسی انواع کولرهای آبی

انواع کولر آبی در مناطق گرم و خشک از نظر برند، برچسب انرژی، ظرفیت، قدرت موتور، قدرت پمپ، حجم ورودی آب و غیره مورد بررسی قرار می گیرند. انتخاب برند در کولر آبی بسیار اهمیت دارد. برندهای موجود در بازار ایران بسیار متنوع هستند. جهت راهنمایی با برندهای مختلف به موارد زیر توجه کنید.

 • کولر آبی آبسال در مدل ها و ظرفیت های مختلف در دو نوع ساده و کنترل از راه دور که نمونه های جدید آن حداقل مصرف را دارد؛
 • برند آزمایش که انواع کولرهای آبی کوچک تا بزرگ را برای محیط های کوچک و بسیار وسیع تولید کرده است؛
 • کولر آبی برفاب نمونه های مختلف در ظرفیت های مختلف دارد. و نمونه ای از آن با بدنه گالوانیزه  سیستم محافظتی خودکار در برابر حوادث برق گرفتگی و آتش سوزی دارد؛
 • سپهرالکتریک نمونه ای از کولرهای بیصدا و بدون لرزش را به کیفیت قطعات خود افزوده است. تولیدات این برند سیستم خنک کننده تبخیری را به امکانات خود اضافه کرده است.
 • کولر آبی لورچ سیستم تبخیری را در تولیدات خود بکار گرفته و با شعار حجم کمتر خنکی بیشتر به عرضه محصول می پردازد.

هر سال طیف وسیعی از برندها و مدل‌های کولر آبی به بازار داخلی عرضه می‌شود. نمونه‌هایی با اصالت ایرانی در کارخانجات تولیدی که از سال ها قبل برای بسیاری از افراد نام آشنا هستند. برخی مدل های جدید نیز به گردونه رقابت پیوسته اند.

شناور کولر آبی

اهمیت توجه به ظرفیت کولر آبی، متناسب با فضا

تنوع کولر آبی نه تنها به لحاظ برند بلکه از نظر ظرفیت نیز باید مورد توجه باشد. فضای مدنظر چه مساحتی دارد؟ چه تعداد دریچه‌های کولر و خروجی هوا وجود دارد؟  

برای انتخاب، خرید و استفاده از وسایل سرمایشی اخذ مشاوره از افراد مطلع و آشنا به فوت و فن کولر آبی ضروری است و به شما در تامین هوای مطبوع مورد نظرتان کمک خواهند کرد.

نسبت ابعاد کولر به وسعت فضا مساله مهمی است که سبب بازدهی و عملکرد قوی کولر می شود. کولر آبی با ظرفیت هوادهی 2300، 3500، 4900 و 7000 قابل تهیه است. ورودی و خروجی هوای منزل، میزان آفتاب‌گیر بودن اتاق ها، عایق بودن دیوار و پنجره را قبل از خرید لوازم سرمایشی چک کنید. برای انتخاب کولری با ظرفیت مناسب جایگاه کولر و فاصله آن با کانال های ورودی به فضای داخلی را در نظر بگیرید. برای مثال اگر کولری در پشت بام نصب شود و شما ساکن طبقات پایین هستید باید از کولرهایی با ظرفیت هوادهی بیشتر استفاده شود و بالعکس.

مواردی از این دست را به کارشناسان متخصص بسپارید. در بحث تخصصی برای اینکه راندمان کولر افزایش یابد به شرقی یا غربی بودن ضلع ساختمان نیز توجه می شود. نورخورشید در ساعات طولانی بر ساختمان غربی مشرف است. همین عامل سبب می شود کولرهایی با ظرفیت پایین قدرت لازم برای خنک کنندگی نداشته باشند.

تعمیرات انواع کولر آبی

کلام آخر

برای سرویس و مرمت کولر آبی راهکارهای فراوانی وجود دارد. برای مثال می توانید یک روز تعطیل را به این امر اختصاص دهید، از دوست، آشنا یا اقوام کمک بگیرید و خلاصه روش هایی قدیمی از این دست، به ذهن همه خطور می کند.

شما چطور فکر می کنید؟ آیا به استفاده از خدمات مدرن اعتقادی دارید؟ به طور قطع بهترین و هوشمندانه ترین شیوه، استفاده از خدمات سفارش هوشمند انجام کار است. در عصر حاضر سرعت، دقت و مقرون به صرفه بودن امور، حرف اول را می زند. سامانه کارچی داری کلیه خدمات مرتبط با تعمیرات کولر آبی را با بکارگیری کارشناسان متخصص انجام می‌دهد.

در هر نقطه جغرافیایی کشور که هستید با یک تماس تلفنی درخواست‌تان را ثبت کنید. امکان ثبت سفارش به صورت اینترنتی نیز فراهم شده است. سامانه کارچی داری بسته به نیاز و نوع خدمات، متخصصین حرفه‌ای و ماهر مورد نیاز کار شما را به آدرس اعلام شده اعزام کرده و در اسرع وقت کولر آبی منزلتان را با راندمان بالا سرویس و تعمیر می‌کنند.

با ما در تماس باشید
call-center vector karchidari
برای سپردن کارهاتون به ما با یک تماس خیالتون رو راحت کنید