راهنمای تعمیر فن پکیج بوتان

خواندن 6 دقیقه
12 آوریل, 2021
تعمیر فن پکیج بوتان

فن پکیج چیست؟ فن پکیج وسیله‌ای است که کار خارج کردن دود حاصل از احتراق در محفظه‌ی احتراق پکیج را بر عهده دارد. این قطعه در مسیر دودکش و در ابتدای آن نصب می‌شود. فن پکیج یک قطعه مکانیکی است که مانند هر قطعه مکانیکی دیگر دچار اشکال شده و خراب می‌شود. دلیل اینکه این قطعه از پکیج را در این نوشته بررسی کرده‌ایم، اول بعلت اهمیت این قطعه است زیرا خراب شدن فن ممکن است منجر به گاز گرفتگی برای ساکنین خانه شود؛ دلیل دوم هم بعلت گسترش استفاده ازپکیج های بوتان در سراسر کشور است، به گونه‌ای که بعضی افراد خصوصا در مناطق دوردست کشور، ترجیح می‌دهند خود برای تعمیر فن پکیج بوتان اقدام کنند. از آنجائیکه تعمیر فن پکیج کار پیچیده‌ای نمی‌باشد لذا در ادامه سعی کرده‌ایم نکاتی در خصوص این قطعه ارائه کنیم که هم برای مخاطبین مفید باشد و هم اطلاعاتی به دانش تعمیرکاران پکیج اضافه کند. بسیاری از مطالب ارائه شده مشترک بین همه پکیج‌ها می‌باشد.

مراحل تعمیر فن پکیج بوتان

تحت چه شرایطی تعمیر یا سرویس فن پکیج بوتان انجام می‌شود؟

تحت شرایط زیر باید فن پکیج را سرویس کرد:

 • موعد سرویس پکیج سر رسیده است. همزمان با سرویس پکیج، عملکرد فن نیز باید بررسی شود.
 • برد پکیج ارورهایی مبنی بر وجود مشکل در پرشر سوئیچ هوا و فن نشان دهد.
 • پکیج دائما خاموش و روشن می‌شود.
 • فن پکیج هنگام کار کردن صدای زیادی تولید می‌کند.
 • فن روشن باشد، ولی بعد از گذشت مدتی خاموش می‌شود.
سرویس فن پکیج بوتان

نحوه سرویس فن پکیج بوتان

فن جزئی از مراحل سرویس و تعمیر پکیج بوتان است و بدین منظور ابتدا لازم است تا پکیج را خاموش کنید و آن را از پریز برق بیرون بکشید. حال نوبت باز کردن قاب پکیج است. بعد از انجام مراحل بالا سراغ محفظه احتراق بروید و به باز کردن درب آن بپردازید. در ادامه مراحل زیر را دنبال کنید:

 • بعد از باز کردن محفظه احتراق، دودکش را از فن جدا کرده و آن را در بیاورید.
 • در مرحله بعد سیم‌ فن را که توسط دو سیم ماده و نر به یکدیگر متصل است و همچنین شیلنگ پرشر سوئیچ هوا را جدا کنید.
 • دنبال پیچ‌هایی باشید که فن را به بدنه پکیج وصل کرده‌اند، سپس فلنچ دودکش را به آرامی باز کنید.
 • حال نوبت به خارج کردن فن پکیج می‌رسد.
 • برای سرویس فن پکیج بوتان ابتدا لازم است تا شیپوری فن را مورد بررسی قرار دهید. این قطعه که شبیه به شیپور است، امکان دارد در اثر حرارت تغییر شکل دهد. در نتیجه نمی‌توان همانند یک قطعه نو از آن انتظار کارایی داشت. در این موارد باید شیپوری فن را تعویض کرد.
 • بعد از بررسی شیپوری، باید فن پکیج را بشویید. پروانه فن را زیر آب گرفته و آن را شستشو دهید. برای این کار از مایع شوینده نیز می‌توان کمک گرفت. در صورتی که آب روی سیم پیچ فن ریخته شود جای نگرانی نیست و شما می‌توانید آن را با استفاده از سشوار خشک کنید.
 • بعد از شستشوی فن، اتصالات آن را ببینید و لاستیک‌هایی صداگیری فن را بررسی کنید که سالم باشند.
 • درصورت نیاز بلبرینگ‌های فن را تعویض کنید. بعد از انجام مراحل فوق فن را در جای خود قرار داده و آن را مانند اول ببندید.
 • در آخر از عملکرد پروانه فن و درست وصل کردن شیلنگ‌های پرشر اطمینان حاصل کنید. در صورتی که پکیج اروری مبنی بر شیلنگ پرشر می‌دهد باید فیش‌های آن را بررسی کرد و اگر پرشر سوئیچ هوا خراب است، باید تعویض شود.
نحوه سرویس پکیج بوتان

نحوه عیب‌یابی فن پکیج بوتان

اولین کار برای عیب‌یابی فن پکیج بوتان توجه به خطاهای صفحه نمایش برد است. به‌طور کل برای فهمیدن خرابی فن پکیج بوتان سه مورد زیر را باید بررسی کرد و درصورت خراب بودن هرکدام نسبت به تعمیر آن اقدام کرد. این سه مورد عبارتنداز: بررسی مسدود بودن لوله کندانس، بازرسی دودکش و بررسی PCB است که در ادامه بیشتر توضیح داده شده‌ند:

در صورتیکه مایل هستید درباره تعمیر برد پکیج بوتان بیشتر بدانید می‌توانید این لینک را دنبال کنید

لوله کندانس

این لوله گازهای مضر موجود در محفظه هوا را تخلیه می‌کند. لوله کندانس ممکن است در زمستان یخ بزند. با یخ زدن لوله، جریان خروج بخارهای مضر درون لوله کندانس بسته می‌شود. در این موارد بهتر است تا یخ لوله کندانس را آب کنید. بعد از باز کردن یخ لوله، توصیه می‌کنیم آن را با عایق‌های حرارتی بپوشانید.

نحوه عیب‌یابی فن پکیج بوتان

مسدود شدن دودکش

با مسدود شدن دودکش گازهای سمی راهی برای خروج ندارند، در نتیجه هوای درون محفظه باعث می‌شود که فن به‌صورت مداوم کار کند. با ادامه این کار پکیج خودکار خاموش می‌شود. در زمان بوجود آمدن چنین مشکلی، کافی است تا دریچه دودکش را بررسی کنید. دقت داشته باشید که این مشکل بیشتر در پکیج‌هایی به وجود می‌آید که دودکش آن‌ها بدون کلاهک است. هنگامی که دودکش فرو بریزد و خراب شود، چنین مشکلی نیز به وجود می‌آید که با تعمیر دودکش حل خواهد شد.

خرابی PBC

اگر دو مورد فوق بدون عیب و ایراد بودند، پس مشکل از PBC است. این قطعه از سایر قطعات پکیج بوتان سیگنال دریافت می‌کند و برای آن‌ها نیز سیگنال‌هایی را می‌فرستد. در صورت خراب شدن PBC ممکن است فکر کنید که فن خراب شده است. در حالی که فن به درستی کار می‌کند اما قطعه PBC نمی‌تواند سیگنالی را ارسال و دریافت کند. در چنین شرایطی برای اطمینان از اینکه فن پکیج باید تعمیر یا تعویض شود، بررسی اتصالات PBC است، اگر اتصالات مشکلی نداشته باشند، راهکار تعویض PBC است.

نحوه عیب‌یابی پکیج

چگونه بفهمیم فن پکیج خراب شده است و باید تعمیر شود؟

خراب شدن فن پکیج معمولا نشانه‌هایی دارد، که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 1. روی بدنه پکیج دوده‌هایی را مشاهده کنید. این دوده‌ها به دلیل عملکرد نامناسب فن‌ است.
 2. فن با سرعت قبلی خود به چرخش در نمی‌آید.
 3. فن به دلایل مختلف جرم گرفته و کثیف شده است. در این صورت فن از حرکت می‌ایستد و دیگر کار نمی‌کند.

دلایل خراب شدن فن پکیج بوتان

معمولا در پکیج بوتان دو نوع فن وجود دارد.

 • فن خارجی
 • فن دمنده داخلی

یکی از این فن‌ها گرما و دود را از محفظه احتراق به بیرون هدایت می‌کند و فن دیگر اجازه می‌دهد هوای خنک به خانه وارد شود. اگر فن پکیج بوتان با مشکل روبرو شد باید سریعا آن را عیب‌یابی و تعمیر کنید؛ همچنین خراب شدن این قطعه ممکن است به دلایل زیر باشد:

خراب شدن موتور فن

 • گاهی ممکن است موتور فن دچار ایرادات مکانیکی یا الکتریکی باشد. هنگامی که فشار زیادی به موتور وارد شود امکان دارد فیوز یا سیم‌های آن بسوزند. در صورتی که این اتفاق رخ دهد باید موتور فن را تعویض کنید.
 • اگر موتور فن کثیف و فرسوده باشد روی قطعات متحرک موتور فشار وارد می‌شود که به این حالت انجماد موتور می‌گویند.
 • در مواردی که سیم‌های موتور شل یا رله باشند نیز فن دچار مشکل می‌شود. در این مواقع می‌توانید رله را تعمیر یا تعویض کنید. همچنین با تعویض سیم‌کشی موتور مشکل فن پکیج رفع می‌شود.
لایل خراب شدن فن پکیج

مشکلات برقی فن پکیج بوتان

هنگامی که برق فن قطع شود مشکلات زیادی برای آن به وجود می‌آید. یکی از اصلی‌ترین دلایلی که باعث خراب شدن فن پکیج‌های بوتان می‌شود، قطع شدن برق فن است. بنابراین در مرحله اول باید برق فن را بررسی کنید. در صورتی که از سیستم برقی پکیج و فن اطلاعات کافی ندارید، پیشنهاد می‌کنیم برای جلوگیری از هزینه‌های بیشتر با کارشناسان تعمیر مجرب تماس بگیرید تا آن‌ها بتوانند در سریع‌ترین زمان ممکن فن پکیج را عیب‌یابی کنند.

خراب شدن خازن

اگر فن شما در اوایل استفاده از پکیج خراب شود یعنی خازن‌های آن مشکل دارد. خازن قطعه‌ استوانه‌ای شکل است که جریان برق را از سیستم الکتریکی به موتور فن انتقال می‌دهد. البته ممکن است این قطعه به دلیل فشار بالا یا مدت زمان استفاده زیاد از آن خراب شود. در این موارد از فن صدای عجیبی شنیده می‌شود که با تعویض خازن‌ها این صدا از بین می‌رود.

خراب شدن تیغه‌های فن

برای تعمیر فن در هر نوع پکیجی از جمله پکیج بوتان، لازم است تا تیغه‌های فن را مورد بررسی قرار دهید. گاهی ممکن است پکیج در فضای آزاد نصب شده باشد. در این موارد با توجه به موقعیت فن در فضای آزاد، ممکن است در معرض اجسام خارجی مانند سنگ، چوب و غیره قرار بگیرد. در این صورت تیغه‌های فن خم می‌شوند، آسیب می‌بینند و به یکدیگر برخورد می‌کنند. با خم شدن تیغه‌ها و برخورد آن‌ها با یکدیگر صدای ناهنجاری از فن خارج می‌شود. در صورت شنیدن این صدا باید سیستم برق پکیج را قطع کرد و تعمیرات لازم را روی این قطعه انجام داد. برای این که از بروز این مشکلات جلوگیری کنید بهتر است تا پکیج را در محیط‌های باز مانند حیاط یا بالکن نصب نکنید.

مشکلات برقی فن پکیج بوتان

علت روشن ماندن فن پکیج

گاهی فن پکیج به‌صورت یکسره کار می‌کند و روشن می‌ماند. البته اگر در فصول سرد سال فن روشن باشد طبیعی است، زیرا برد پکیج بوتان اینگونه تنظیم شده که فن مدام در مدار باشد بنابراین نباید عجله کرده و سریع نسبت به تعمیر پکیج اقدام کرد. ممکن است در فصول گرم سال فن دائما روشن باشد. در این مواقع برای تعمیر فن پکیج باید موارد زیر را بررسی کنید.

 • خراب شدن برد دستگاه.
 • دودکش مسدود شده باشد. در صورتی که مسیر دودکش مسدود شود، فن یکسره کار می‌کند اما پکیج روشن نمی‌شود. وقتی دودهای موجود در محفظه احتراق به بیرون نروند فن دائما روشن می‌ماند. در این موارد بهتر است مسیر دودکش را مورد بررسی قرار دهید.
 • خراب بودن جرقه‌زن و الکترود آن.
 • در صورتیکه یون الکترود جرقه‌زن اکسید شود یا ترک بخورد. با تعویض این قطعه مشکل فن پکیج رفع می‌شود.

دلایل روشن نشدن فن

در پایان فن به دلایل زیر ممکن است روشن نشود.

 1. گیر کردن پروانه.
 2. سوختن رله فن و برد الکتریکی.
با ما در تماس باشید
call-center vector karchidari
برای سپردن کارهاتون به ما با یک تماس خیالتون رو راحت کنید