راهنمای تعمیر برد پکیج بوتان

خواندن 5 دقیقه
18 آوریل, 2021
راهنمای تعمیر برد پکیج مخصوص برند بوتان

بوتان اولین شرکت صنعتی ایرانی است که در زمینه تولید انواع پکیج‌های دیواری فعالیت می‌کند و در این زمینه به موفقیت‌های خوبی رسیده است؛ که از آن جمله می‌توان به صادرات محصولات این شرکت به سایر کشورها اشاره داشت. پکیج‌های بوتان در داخل کشور هم طرفداران زیادی پیدا کرده است، از اینرو است که تعمیرکاران زیادی راه کسب درآمد خود را از طریق تعمیر محصولات این برند برگزیده‌اند. یکی از مهمترین قطعات پکیج بوتان، برد آن است که تعمیر آن یک کار کاملا تخصصی است و با یادگیری تعمیر برد پکیج بوتان، تعمیرکاران می‌توانند مزیت‌هایی برای کار خود ایجاد کنند و به درآمدهای مضاعفی برسند. هر سرویس‌کار و تعمیرکار پکیجی می‌داند که برد پکیج مغز سیستم است و با خراب شدن آن کل سیستم مختل می‌شود، لذا با توجه به اهمیت موضوع ما در ادامه سعی کرده‌ایم مطالبی در ارتباط با برد پکیج بوتان ارائه کنیم که برای تعمیرکاران و سرویس‌کاران مفید بوده و در این ارتباط نکاتی به دانش این عزیزان بیفزاید.

راهنمای تعمیر برد پکیج بوتان

برد پکیج چیست و چه کاربردی دارد؟

یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین قسمت‌های پکیج، برد است. پکیج برای این که بتواند به راحتی کار خود را انجام دهد به یک مغز متفکر نیاز دارد. برد همان مغز متفکر پکیج است. در واقع برد پکیج بوتان یک مقر فرماندهی به حساب می‌آید که در این مکان تمام فرمان‌های لازم به پکیج داده خواهد شد. برد یک کیت کامپیوتری حساس است که بخش‌های بسیار پیچیده‌ای دارد. در صورتی که در هر یک از بخش‌های پکیج ایرادی به وجود آید، این ایرادها در صفحه نمایش برد به صورت کدهای خطا به نمایش در می‌آیند.تعمیرکاران نیز با استفاده از این کدهای خطا متوجه می‌شوند که پکیج چه ایرادی دارد و این مشکل از کدام بخش است. در نتیجه با عیب‌یابی و تعمیر آن قسمت، مشکل نمایش داده شده را که در صفحه نمایش برد ظاهر می‌شود، رفع می‌کنند.

مراحل تعمیر برد پکیج

دلایل خراب شدن برد پکیج بوتان

همان‌طور که گفتیم برد پکیج یکی از قطعات بسیار حساس در پکیج است. این قطعه می‌تواند در اثر کار کردن طولانی مدت و همچنین نوسانات برقی آسیب ببیند یا بسوزد. خرابی برد بیشتر در پکیج‌های قدیمی بوتان به چشم می‌خورد، البته گاهی در مدل‌های جدید نیز این مشکل دیده می‌شود. از جمله دلایلی که باعث خراب شدن برد پکیج بوتان می‌شوند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • خراب شدن خازن‌های برد.
  • ریختن آب روی صفحه برد.
  • نفوذ گردوغبار به داخل برد پکیج.
  • کار کردن طولانی مدت برد پکیج بوتان.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص پکیج‌های بوتان پیج تعمیر پکیج بوتان را حتما ببینید

دلایل خراب شدن برد پکیج بوتان

1) ریختن آب روی صفحه برد

گاهی ممکن است شیرهای پکیج نشت کنند و آب به برد پکیج برسد. در این حالت ممکن است برد پکیج نسبت به آب واکنش نشان دهد و در نتیجه بسوزد. در این صورت برای تعمیر برد پکیج بوتان باید با متخصصان تعمیرات پکیج تماس بگیرید.

2) نفوذ گردوغبار به برد پکیج

از دیگر دلایل خراب شدن برد پکیج نفوذ گردوغبار به برد آن است. این گردوغبارها روی برد می‌نشینند و اجازه نمی‌دهند تا رله برد به درستی کار کند. در نتیجه بعضی از قسمت‌های برد می‌سوزند. برای این که متوجه شوید کدام یک از قسمت‌های برد سوخته‌اند باید از یک مولتی‌متر کمک بگیرید. با استفاده از مولتی‌متر می‌توانید سوختگی قطعاتی مانند: خازن‌ها، آی‌سی‌ها و قطعات دیگر را تشخیص داده و به تعمیر هرکدام بپردازید.

3) کار کردن طولانی مدت برد پکیج

همان‌طور که می‌دانید تمام قطعات الکترونیکی ساعت کاری دارند و وقتی این زمان تمام شود، آن قطعه دیگر نمی‌تواند به فعالیت و عملکرد صحیح خود ادامه دهد. برد پکیج نیز از این قاعده مستثنی نیست؛ در نتیجه برد پکیج بعد از سپری کردن ساعت کاری خود نمی‌تواند به درستی کار کند و خراب می‌شود. در مواردی که خرابی برد پکیج بوتان به دلیل تمام شدن ساعت کاری برد و کار کردن طولانی مدت آن باشد، تنها راه برای تعمیر برد، تعویض آن خواهد بود.

برد پکیج بوتان

4) خراب شدن خازن‌های برد

خازن‌های برد معمولا بعد از کار کردن در مدت زمان مشخصی مثلا 1000 ساعت باد می‌کنند و می‌سوزند. در این موارد می‌توانید خازن برد را تعمیر کنید و در صورتی که خازن‌ها تعمیر نشدند باید برد پکیج بوتان را تعویض کرد.

از کجا متوجه شویم برد پکیج مشکل پیدا کرده است؟

دلایل زیادی وجود دارد که نشان می‌دهند برد پکیج مشکل پیدا کرده و نیاز به تعمیر دارد. برخی از مهمترین این دلایل که هم در پکیج بوتان و هم در سایر پکیج‌ها می‌توانند مشترک باشند عبارتند از:

روشن نشدن پکیج و نزدن جرقه‌زن

در صورتی که با چنین مشکلی روبرو شدید ابتدا باید شیر گاز وردی پکیج را بررسی کنید. اگر مشکل از شیر گاز نبود باید برد جرقه‌زن را مورد بررسی قرار دهید. بعضی از پکیج‌ها هستند که جرقه‌زن آن‌ها برد الکتریکی ندارد. در نتیجه می‌توان گفت مشکل از برد اصلی پکیج است و باید به سراغ آن بروید تا بتوانید مشکل روشن نشدن پکیج را برطرف کنید.

نشانه‌های خرابی برد پکیج بوتان و لزوم تعمیر آن

چراغ قرمز پکیج به صورت ثابت روشن است و دستگاه خاموش می‌شود

در چنین شرایطی ابتدا سایر قسمت‌های اصلی پکیج را مورد بررسی قرار دهید. در صورتی که ایراد از قطعات دیگر نبود به سراغ برد بیایید. برای عیب‌یابی برد در این موارد باید از یک تعمیرکار متخصص کمک بگیرید.

خاموش شدن پکیج

در صورتی که خاموش شدن پکیج به دلیل کم بودن گاز و قطع شدن برق نبود، مشکل از برد پکیج است. برای تعمیر برد پکیج بوتان هنگام خاموش شدن دستگاه باید با متخصص تعمیرات پکیج بوتان تماس بگیرید. همچنین باید تاکید کنیم در صورت نداشتن دانش فنی برای تعمیر برد اقدام نکنید تا جلوی هزینه‌های اضافه را بگیرید.

خطاهای مربوط به برد پکیج بوتان

در صورتی که برد پکیج خراب شود و به تعمیر نیاز پیدا کند، کدهای خطایی روی صفحه نمایش برد نشان داده می‌شود. بردهای موجود در پکیج‌های بوتان به نحوی برنامه‌ریزی شده‌اند تا در صورتی که برد با مشکل روبرو شد خطای مربوط به آن بخش از برد روی صفحه به نمایش در بیاید. در ادامه مطلب خطاهای اصلی برد پکیج بوتان را معرفی کرده و توضیح می‌دهیم.

خطاهای مربوط به برد پکیج بوتان

خطای E01

در صورتی که چنین خطایی را مشاهده کردید، باید بدانید که مشکلی در تشکیل شعله پکیج وجود دارد. اگر ایراد از گاز و شیر آن نبود، باید برد جرقه‌زن و برد اصلی را تعمیر کنید.

خطای A05

این خطا نشان می‌دهد که برد پکیج خراب شده است.

خطای E13

این خطا وجود مشکل را در نرم‌افزار برد نشان می‌دهد.

خطای AL22

در صورت مشاهده چنین خطایی می‌توان گفت که ارتباط برد با سیم قطع شده است.

خطای J0

با توجه به این ارور می‌توان فهمید که برد نمایشگر و برد کنترل به یک سری از اختلالات و نوسانات دچار شده‌اند.

خطای AL51-59

این ارور نشان می‌دهد که یکی از قطعات برد کنترل خراب شده است و باید به تعمیر یا تعویض آن بپردازید. در صورتی که چراغ سبز پکیج به صورت چشمک‌زن بود نشان می‌دهد که برد پکیج ایراد دارد و باید آن را بررسی کرد.

رله فن برد پکیج بوتان و نحوه تعمیر آن

رله فن برد پکیج بوتان و نحوه تعمیر آن

رله برد یکی از مهم‌ترین قطعات موجود در برد است. این قطعه نسبت به سایر قطعات برد پکیج بیشتر دچار آسیب‌دیدگی می‌شود. وظیفه رله در برد قطع و وصل کردن برق در قسمت‌هایی از آن است. به همین دلیل خراب شدن رله برد می‌تواند مشکلات زیادی را برای پکیج به وجود بیاورد و عملکرد پکیج را مختل کند. در صورتی که از برد پکیج صدایی شبیه به قطع و وصل شدن کنتاکت به گوش برسد، ولی با این حال پکیج روشن نشود می‌توان فهمید که رله برد خراب شده است و به درستی وظیفه خود را انجام نمی‌دهد. به طور معمول نمی‌توان رله‌ فن‌های برد را تعمیر کرد. به همین دلیل لازم است برای تعمیر پکیج بوتان، برد آن را تعویض کنید.

با ما در تماس باشید
call-center vector karchidari
برای سپردن کارهاتون به ما با یک تماس خیالتون رو راحت کنید