دسته بندی خدمات

راهنمای سرویس و تعمیر پکیج بوتان

خواندن 7 دقیقه
18 فوریه, 2021
خدمات تخصصی تعمیر پکیج ایران بوتان

گروه صنعتی بوتان اولین شرکت داخلی است که برای اولین بار در سال ۱۳۷۲ موفق به تولید پکیج دیواری بوتان نمود. این شرکت در زمینه تولید پکیج دیواری از همان ابتدا موفق شد محصولات خوبی را به بازار عرضه کند، و کم کم توانست کارش را توسعه داده و تبدیل به یک رقیب جدی برای محصولات خارجی مشابه گردد. شرکت بوتان با تکیه بر دانش فنی داخلی موفق شد خدمات ارزنده ای به مشتریان خود ارائه دهد و در این راستا نمایندگی های خود را در سراسر کشور گسترانید. در حال حاضر خدمات سرویس و تعمیر پکیج بوتان در کمترین زمان ممکن دردسترس عموم قرار دارد.

تعمیر پکیج ایران بوتان

از آنجائیکه پکیج های بوتان در سراسر کشور مورد استقبال قرار گرفته، لذا مجموعه کارچی داری ارائه خدمات تعمیر و سرویس های پکیج بوتان را در دستور کار خود قرار داده، و در این راستا ضمن استخدام متخصصان با تجربه و حرفه‌ای ارائه خدمات سریع، با کیفیت و با هزینه مناسب را در سرلوحه کارهای خود قرار داده است. در حال حاضر خدمات کارچی داری سراسر شهر تهران و شهرها و حومه های اطراف آن را تحت پوشش قرار داده است. این خدمات در سراسر کشور در حال توسعه بوده و روزانه به تعداد شهرهای تحت پوشش افزوده می گردد. برای اطمینان از اینکه شهر دلخواه شما تحت پوشش خدمات ما قرار گرفته است، می توانید سفارشتان را ثبت کرده تا اطلاعات لازم در این خصوص به شما داده شود. با توجه به اهمیت پکیج های بوتان، در ادامه هرآنچه لازم است درباره پکیج بوتان بدانید را ارائه کرده‌ایم. از نصب و راه اندازی پکیج بوتان گرفته تا عیب یابی، سرویس و تعمیر.

نکات لازم برای نصب پکیج بوتان

 • گردوغبار و خاک از موادی هستند که در سیستم لوله کشی شوفاژ وجود دارند، از‌این‌رو، پیش از نصب سرویس پکیج بوتان، درون لوله‌ها را شست‌و‌شو‌ دهید تا در آینده مجبور به تعمیر پکیج نشوید.
 • برای راه‌اندازی و نصب سیستم گرمایشی باید از تجهیزات استانداردی از قبیل اتصالات، لوله‌ها و شیلنگ‌های استاندارد استفاده کنید.
 • تمامی مقررات و ضوابط ایمنی نصب دستگاه‌های گازسوز را باید مدنظر قرار دهید.
 •  دستگاه گرمایشی باید از شیرگاز توپی ربع گرد، برخوردار باشند.
 • حتما باید شیر قطع و وصل مناسب برای لوله‌های رفت و برگشت شوفاژ و آب سرد ورودی به ‌کار ‌رفته شود.
 • شابلون نصب که توسط شرکت سازنده ارائه شده است، برای نصب سرویس پکیج ضروری است.
 • بر اساس شابلون، بست نگهدارنده یا آویز را بر دیوار نصب کنید.
 • لوله کشی‌های سیستم گرمایشی باید بر اساس شابلون انجام شوند.
 • برای لوله‌های آب و گاز، نشت‌بندهای مناسب تهیه کرده و برای مسیر بازگشت شوفاژ حتما از صافی استفاده کنید.
 • دودکش پکیج بوتان باید به صورت ثابت و محکم به دستگاه متصل شود؛ در این صورت در برابر عوامل مکانیکی، قدرت و مقاومت لازم را از خود نشان می‌دهد.

مراحل نصب پکیج بوتان

اقدامات لازم برای راه‌اندازی و نصب پکیج بوتان شامل مراحل مختلفی می‌شود. در صورتی که این مراحل را به دقت طی کنید، سیستم گرمایشی ایده‌آلی خواهید داشت.

خدمات تخصصی عیب یابی پکیج
راهنمای نصب پکیج بوتان

اتصالات الکتریکی پکیج بوتان

در اولین گام باید دو شاخ کابل اصلی برق که به شکل سه رشته؛ فاز، نول و ارت می باشد را به پریز وصل کنید.

پر کردن مدار آب گرم مصرفی

درگام بعد باید با باز کردن شیرپرکن، اجازه دهید مخزن آب پکیج کاملا پرآب شود. با باز کردن شیر آب گرم، ابتدا اجازه دهید آب گرم در لوله ها جریان یابد، سپس از طریق شیرهای تعبیه شده روی پکیج ها یا رادیاتورها نسبت به تخلیه هوا و به عبارتی هواگیری سیستم اقدام کنید.

تنظیم فشار لازم پکیج بوتان

اگر پس از هواگیری رادیاتورها و باز کردن شیر اتوماتیک، فشار پکیج از 1/5 بار کمتر شد، باید مجددا با باز کردن شیر پرکن، فشار را به میزان تعیین شده برسانید. ممکن است هرچند وقت یکبار فشار سیستم پایین بیاید؛ بنابراین شما باید به کمک شیرپرکن نسبت به آب‌گیری مخزن پکیج بوتان اقدام کنید. می‌توانید با مراجعه به مقاله علت بالا رفتن فشار پکیج اطلاعات کامل‌تری درباره افت یا کاهش فشار در پکیج‌ها را بدست بیاورید.

راه اندازی مدار آب گرم

برای نصب پکیج بوتان، در ابتدا شیر دستی اصلی گاز را باز کرده و کلید اصلی برق را نیز وصل کنید. فشار آبی را که نمایشگر پکیج نشان می‌دهد را چک کنید؛ سپس کلید استارت دستگاه را در حالت روشن قرار دهید. درجه مناسب ترموستات آب گرم را تنظیم کنید. پس از انجام این تنظیمات، دستگاه آماده به‌کارگیری است.

راه‌اندازی مدار شوفاژ

چنانچه شیرهای رفت و برگشت و هواگیری رادیاتورها فشار ۷/. تا ۵/۱ را نشان دهند، ترموستات شوفاژ را روی درجه حرارت دلخواه قرار دهید. در این شرایط سیستم مشغول به کار بوده و گرمای لازم را تامین خواهد شد.

خاموش کردن موقت پکیج بوتان

در صورتیکه بدلایل تعمیر پکیج قصد داشته باشید سیستم را بررسی کنید و در واقع هنوز در مرحله عیب یابی پکیج بوتان قرار دارید، بهتر است در این شرایط پکیج را در حالت خاموشی موقت قرار دهید. در چنین شرایط لازم است کلید ترموستات‌های شوفاژ را در حالت روشن، و کلید آب گرم مصرفی را در حالت خاموش قرار دهید. در این وضعیت دستگاه به برق متصل شده و مسیر آب و گاز نیز باز خواهد بود؛ ولی سرویس پکیج در حالت خاموشی موقت قرار دارد. در خاموشی موقت سیستم‌هایی از قبیل سیستم ضد‌یخ‌زدگی و سیستم ضدگیرپاژ پمپ فعال شده، و مانع خرابی سیستم پکیج می‌شود.

اکر مایل باشید درباره علت روشن نشدن پکیج بیشتر بدانید حتما این لینک را دنبال کنید

چک لیست مراحل سرویس پکیج بوتان

برای سرویس پکیج بوتان، یک تعمیرکار ماهر و کاربلد باید همه قطعات و تجهیزات اصلی پکیج را چک کرده و از درستی و نادرستی عملکرد آنها مطلع شود. در وافع این مرحله که مرحله عیب یابی پکیج بوتان هم گفته می‌شود، مهمترین مرحله در پروسه تعمیر یک پکیج به شمار می‌آید.

مراحل سرویس پکیج بوتان
راهنمای سرویس پکیج بوتان
 • تمیز کردن مبدل اولیه پکیج؛
 • بررسی منبع انبساط، از لحاظ سالم بودن و آب‌گیری کامل.
 • بررسی عملکرد مشعل؛
 • بررسی الکترود جرقه، هم از لحاظ کارایی و هم لحاظ وجود فاصله مناسب با مشعل.
 • اطمینان از سلامتی کارکرد فن.
 • بررسی کارکرد ونتوری فن؛
 • بررسی عملکرد پرشر سوئیچ دود؛
 • بازدید دودکش و لوله رابط آن و اطمینان از باز بودن مسیر دودکش و عدم وجود منافذ خروج دود؛
 • اطمینان از کارکرد پمپ در محدوده فشار مناسب.

نکات ایمنی نصب، سرویس و تعمیر پکیج بوتان

 • در صورت استنشاق بوی گاز شیر دستی آن را ببندید و درب و پنجره‌ها را باز کنید.
 • در صورت وجود نشتی گاز از وصل کردن هر نوع کلید یا وسیله برقی خودداری کنید.
 •  چنانچه بوی دود به مشام شما رسید، دستگاه را خاموش کرده و سپس درب و پنجره‌ها را باز کنید.
 • در صورت وجود مشکل فقط با متخصصین پکیچ تماس بگیرید.
 • نصب پکیج باید توسط سرویس‌کار مجازو کاربلد انجام شود.
 • سرویس دوره ای پکیج را انجام دهید. حداقل سالی یک بار.
 •   در صورت خرابی قطعاتی از دستگاه نظیر شیر کنترل گاز که از لحاظ ایمنی حائز اهمیت هستند، باید آنها را تعویض کنید. در این صورت در فرایند تعمیر پکیج بوتان نباید این قطعات را تعمیر کنید.
 • در هنگام رسوب‌گیری سیستم گرمایشی، قطعاتی را که قصد رسوب‌گیری آنها را دارید، جدا کنید؛ در غیر این صورت سیستم دستگاه آسیب می‌بیند.
 • از قرار دادن مواد قابل اشتعال نظیر تینر، رنگ و غیره در نزدیکی دستگاه گرمایشی خودداری کنید.
 • برای جلوگیری از خورندگی سیستم، لازم است هوای احتراق ورودی عاری از موادی همچون هیدروکربن‌های هالوژنه حاوی ترکیبات کلرو وفولور باشد. 
 • در صورتی که هوای احتراق از بیرون محیط نصب تامین می‌شود، مواد معلق و گرد و خاک نیز با آن همراه می‌شوند؛ لذا برای جلوگیری از این مواد مزاحم بهتر است در مسیر ورود به هوا دستگاه فیلتر بگذارید.
 • دقت کنید که هوای احتراق نباید از محل‌هایی که در آنها نقاشی رخ داده یا سالن‌های آرایشی حاوی هیدروکربن‌های هالوژنه تامین شود.

قیمت پکیج بوتان

وقتی سیستم پکیج بوتان شما مشکل پیدا می‌کند و شما نمی‌دانید که مشکل از کجاست، در این صورت ابتدا باید با سرویس کار پکیج ماهر تماس بگیرید. سرویس کار با بررسی پکیج، مشکل کار را مشخص می‌کند؛ پس از این مرحله و با توجه به حجم مشکل و همچنین قطعاتی که باید تعویض شوند، قیمت کار تعیین می‌شود؛ و بعد از این مرحله، نوبت به تعمیر پکیج معیوب می‌رسد. البته یک سرویس کار ماهر باید بتواند پکیج هم تعمیر بکنند ولی چنانچه مشکل کار کاملا تخصصی باشد، ممکن است، از انجام تعمیرات تفره رود؛ پس در انتخاب تعمیرکار باید نهایت دقت را بخرج دهید.

برای تعمیر پکیج بوتان چه تمهیداتی لازم است؟

چنانچه سیستم گرمایشی منزل شما خراب شده باشد، نکات زیر را مدنظر داشته باشید، چه بسا مشکل پیش آمده جزئی بوده و شما توانایی تعمیر پکیج بوتان را خودتان داشته باشید.

 • در ابتدا برای تعمیر پکیج بوتان باید میزان فشار بار پکیج را بررسی کنید. در صورتی که عقربه بار پکیج کمتر از یک بود، با استفاده از شیر پرکنی که در قسمت زیرین دستگاه نصب شده است، آن را باز کرده تا عقربه بار روی عدد 5 قرار بگیرد. پس هربار مشکلی در سرد و گرم شدن پکیج بوجود آمد اولین کاری که باید انجام بدهید، چک کردن فشار پکیج بوتان است.
 • یک مورد دیگر که خودتان می‌توانید انجام دهید، این است که از تامین فشار مناسب برای کارکرد پکیج بوتان اطمینان حاصل کنید. بدین منظور فشارآب دوش حمام می‌تواند شاخص خوبی باشد؛ بدین ترتیب که آیا فشارآب دوش حمام درحال حاضر، با زمانی که پکیج بدون مشکل کار می‌کرد، یکسان است یا کمتر شده؟ اگر فشار کمتر شده باشد، می‌تواند نشانه ای برای خراب شدن پمپ، یا وجود مشکل در سیستم پمپاژ باشد.

برای سرویس پکیج بوتان انجام این نکات را به خاطر بسپارید

 • با استفاده از فازمتر پریز برق ورودی پکیج بوتان را چک کرده و از برق داشتن آن اطمینان حاصل کنید.
 • در فصل زمستان حتما وضعیت باز بودن شیرهای بالا و رادیاتورها را چک کنید.
 • چنانچه این سیستم در بالکن قرارگرفته است، یک مرتبه دودکش را از روی آن برداشته و آن را ریست کنید.
 • دریچه‌های پلاستیکی اطراف دودکش را باز کنید.
 • اگر شیرپر کن را باز کردید و عقربه فشار بار تغییری نکرد، احتمالا مشکل از گرفته شدن شیر پرکن است. برای حل این مشکل باید ورودی آب سرد را بسته و با سوزن جرم های شیر پرکن را خارج کنید.
 • برای تعمیر پکیج‌هایی که دچار نشتی زیادی شده‌اند، لازم است تمامی شیرهای زیر سرویس پکیج بوتان را بسته و پکیج را از برق جدا کنید.
مراحل رسوب زدایی پکیج بوتان
راهنمای عیب یابی پکیج بوتان

نحوه سرویس پکیج بوتان

سرویس پکیج دیواری بوتان شامل مراحل گوناگونی از قبیل سرویس جریان گاز، سرویس سیستم پکیج و همچنین عیب یابی شبکه آب ورودی و خروجی است، که در ادامه هرکدام یک از این موارد با تفصیل بیشتر توضیح داده شده اند:

سرویس مدار گازرسانی

در این مرحله ابتدا فرد متخصص درب محفظه احتراق را باز کرده و با کمک برس سیمی آن را تمیزمی‌کند. همچنین در سرویس گاز، میله یون شعله و جرقه زن نیز با برس سیمی مخصوص تمیز می شوند. فاصله الکترود جرقه با مشعل باید در حد 3 الی 5 میلیمتر تنظیم شود.

سرویس مدار گرمایشی و مدار مصرفی

برای سرویس مدار گرمایشی پکیج بوتان، ابتدا باید آب موجود در مدار تخلیه شود. بدین منظورابتدا شیر ورودی بسته شده و شیر پر کن باز می‌شود، سپس سیستم رسوب‌زدایی انجام می‌شود. در مرحله بعدی توری صافی برنجی باید تمیز شود. سپس متخصص این امر آب شهر را داخل رادیاتور انداخته و مسیر رادیاتور را تمیز می‌کند. همچنین فشار هوای منبع انبساط توسط گیج اندازه‌گیری شده و در صورت کمبود، تزریق باد انجام می‌شود. در نهایت سلامت سنسورها از جهت دما و قدار حرارت بررسی خواهد شد.

کد خطا یا ارور سرویس پکیج دیواری بوتان

خطای پکیج بوتان علائمی هستند که در صورت رخداد مشکل در پکیج، توسط برد الکترونیکی اعلام می‌شوند. این خطاها به صورت کدهایی که هرکدام بیانگر مشکل خاصی است، نمایش داده می‌شوند. یک سری از خطاها به سهولت رفع می‌شوند اما برخی از آنها کاملا تخصصی بوده و در حوزه تخصص سرویس کار هستند. همچنین یک سری از خطاها بیانگر خرابی قطعه ای و لزوم تعمیر آن است. به طورکل تعمیر پکیج بوتان باید براساس کدهای صادر شده، انجام شود. اعلام خطاها توسط سنسورهای مختلفی که در سیستم پکیج بوتان نصب شده‌اند، انجام می‌شود.

ارورهای پکیج بوتان
راهنمای خطاهای پکیج بوتان

کد خطای خراب شدن برد پکیج دیواری بوتان

لازم به ذکر است که پکیج های بوتان در مدل های مختلف مانند اپتیما، بیتا، پرلا و ورونا طراحی و تولید می شوند. نمایش یک کد خطای خاص در نمایشگر پکیج بوتان، می‌تواند نشانه بروز نقص فنی در برد پکیج باشد. برای مدل‌های مختلف پکیج بوتان مانند: پرلا، اپتیما، بیتا یا ورونا ممکن است نوع خطا متفاوت باشد؛ به عنوان مثال در پکیج مدل پرلا نمایش کد خطای E03 بیانگر سوختن یا معیوب شدن رله برد است و بهمین ترتیب نمایش ارور E1 در این مدل پکیج بعنوان خرابی برد دستگاه تلقی می‌شود.نمایش کدهای E99، E98 و E80 در پکیج ورونا، نشانه خراب شدن و ایراد در برد پکیج بوتان این نوع مدل است.

تست عملکرد فن پکیج

همه پکیج‌ها برای کارکردشان لاجرم باید از برد دستگاه فرمان بگیرند. هر زمان که برق به برد پکیج نرسد، فن کار نخواهد کرد و پرشر دود نیز فعال نخواهد شد لذا در چنین شرایطی برد پکیج بوتان اجازه روشن شدن دستگاه را نخواهد داد. یکی از دلایلی که ممکن است برق به برد دستگاه نرسد، می‌تواند بعلت خرابی رله پکیج باشد.

چنانچه مشکلی در اتصال برق وجود نداشته باشد ولی بازهم فن کار نکند، در این صورت احتمالا فن پکیج بوتان مشکل پیدا کرده یا اینکه سوخته باشد. برای اطمینان از عملکرد فن پکیج لازم است که از مولتی‌متر کمک بگیرید. مولتی‌متر را در حالت بیزر قرار داده و دو سر سیم فن را به آن وصل کنید. در صورت سالم بودن فن پکیج، باید بیزر صدای بوق خاصی بدهد.

مزایای عمومی پکیج بوتان

در یک نگاه اجمالی مزیت‌های پکیج بوتان را بررسی می‌کنیم:

 • پکیج بوتان همانند سایر پکیج های نیاز به موتورخانه مرکزی نمی‌باشد.
 • مستقل برای هر واحد مسکونی؛
 • قابلیت نصب و تنظیم در ساختمان؛
 • نصب و راه‌اندازی آسان و سریع؛
 • تعمیر پکیج بوتان به شیوه‌ای راحت و نگهداری بی‌دردسر؛
 • مقرون‌به‌صرفه؛
 • سرویس راحت و کم هزینه؛
 • بهره‌مندی از راندمان بالا در مقایسه با موتورخانه‌های مرکزی؛
 • اشغال فضای کم در آشپزخانه؛
 • قابلیت تنظیم دما؛
 • کارکرد آرام و بی سر و صدا؛
 • عملکردی فوق‌العاده و قابل اطمینان؛
 • خاموش شدن به صورت اتومات؛
 • مصرف کم انرژی؛
 • برخورداری از امنیت بالا.
با ما در تماس باشید
call-center vector karchidari
برای سپردن کارهاتون به ما با یک تماس خیالتون رو راحت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *