راهنمای آب بندی و درزگیری وان حمام منزل

خواندن 2 دقیقه
10 نوامبر, 2020
درزگیری وان حمام

درزگیری وان یا آب‌بندی وان از نکات مفیدی است که نحوه انجام درست آن را باید بدانید و ابزار مناسب و مربوطه آن را بشناسید زیرا دانستن این موارد باعث می‌شود در کمترین زمان وان حمام منزل خود را آب‌بندی کنید ضمن‌اینکه این امر کمک بزرگی در راستای صرفه‌جویی در زمان و هزینه برای شما بشمار می‌آید؛ لازم بذکر است که عدم توجه به درزگیری وان یا آب‌بندی وان باعث می‌شود رطوبت به دیواره‌های حمام نفوذ کند و مشکل را افزایش دهد.

در واقع دانستن نحوه آب‌بندی وان حمام یک روش ساده بجهت نوسازی سرویس بهداشتی است، بخصوص اگر درزگیر فعلی حمام منزل شما هم از لحاظ ظاهر و هم از نظر قدرت پوشانندگی دچار مشکلاتی باشد و این مکان را در برابر نشت آب محافظت نکند؛ تفاوتی نمی‌کند که در حال نصب وان باشید و یا مهر و موم کردن یا تعمیر وان، بدیهی است که درزگیری وان یا همان آب‌بندی وان، حمام منزل شما را نه‌تنها در برابر نشت آب محافظت می کند بلکه با شکل دادن به آن، سطح این محل را صاف کرده و از قرار گرفتن آب و رطوبت در زیر وان حمام جلوگیری می‌کند. برای صاف کردن محل موردنظر بهتر است از یک وسیله خیس و گرد مانند قاشق چوبی یا حتی نوک انگشت مرطوب استفاده کنید.

ادامه این مطلب از مطالب سامانه خدمات انجام کار «کار چی داری» را بخوانید تا دریابید که درزگیری وان و یا آب‌بندی وان حمام یا سایر مناطق دارای رطوبت چقدر آسان است، بطوری‌که براحتی خودتان می‌توانید این کار را در منزل انجام دهید.

نشت آب به علت عدم آب بندی صحیح وان حمام

اصلاً چرا باید وان حمام را آب‌بندی کرد؟

از آنجا که حمام‌ها از حجم زیادی آب برخوردارند پس در معرض نشت یا جاری شدن آب از لبه هستند؛ اگر این آب از کناره‌ها و زیر وان پایین بیاید و روی سطح زمین جمع شود، می‌تواند منجر به طغیان و پوسیدگی شود که این اتفاقات، خود به تنهایی برای بروز خطراتی چون عدم جلوگیری از رطوبت و پیشامد هزینه‌هایی برای تعمیر وان کافی هستند.

پیش‌تر در مورد مشکلات ظاهری این امر صحبت شد؛ در همین راستا لازم بذکر است که اگر درزگیری وان به لحاظ ظاهری نادرست باشد، می‌تواند جذابیت بصری یک دستشویی را کاهش دهد، بنابراین یک درزگیر صاف و یا تعمیر وان حمام یا سایر مناطق دارای رطوبت می‌تواند بهترین گزینه باشد.

زمان درزگیری وان یا همان آب‌بندی وان حمام و یا سایر مناطق دارای رطوبت زمانی است که درزگیر اطراف وان حمام شما بلند شده یا کپک زده باشد؛ در این لحظه زمان تعویض درزگیر و تعمیر وان فرا رسیده است. استفاده از یک درزگیر مقاوم، ضد آب و با دوام می‌تواند برای تمام نیازهای تعمیر وان و آب‌بندی بهداشتی منزل در محیط های گرم و مرطوب مانند حمام و آشپزخانه ایده‌آل باشد. این روش درزگیری، سریع‌ترین آب‌بندی وان بشمار می‌آید و کم‌ترین زمان را صرف می‌کند.

برای آب‌بندی وان یا مهر و موم کردن مناسب آن باید به موارد ذیل آشنا باشید:

 • نحوه آب‌بندی وان
 • نحوه پاک کردن درزگیر سیلیکونی سخت
نشت اب از درز وان حمام

ابزار و تجهیزات درزگیری وان

در درزگیری وان به ابزار و تجهیزات زیر نیاز دارید:

 • دستکش ایمنی: استفاده از این ابزار برای آب‌بندی وان اختیاری است اما بهتر است از آن استفاده کنید زیرا از آسیب دیدن دستان شما حفاظت می‌کند.
 • عینک ایمنی: این نوع ابزار دیگری در درزگیری وان است که از چشمان شما در برابر آسیب محافظت می‌کند.
 • نقاب ایمنی: اگر می‌خواهید از محافظ بیشتری برخوردار باشید بهتر است از این نقاب ایمنی استفاده کنید.
 • چاقو یا تیغه فلزی: این ابزار برای از بین بردن مهر و موم قدیمی در مناطق دارای رطوبت مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • موچین: برای از بین بردن هر قطعه کوچکی که گیر کرده است، مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • گان یا تفنگ عایق‌بندی: این ابزار کاربردی برای آب‌بندی وان یا مهر و موم کردن مناسب مناطق دارای رطوبت مانند حمام و یا سینک آشپزخانه بکار می‌رود و سهولت انجام کار را بهمراه دارد.
 • درزگیر یا موم سیلیکونی: این ماده ترجیحاً ضدآب بوده و برای این مناطق دارای رطوبت مانند حمام فرموله شده است.
 • ابزاری نرم و صاف: برای صاف کردن خط درزگیر مناطق دارای رطوبت مانند حمام یا سینک آشپزخانه بعد از استفاده آن مواد بکار می‌رود.

درزگیر یا موم سیلیکونی

موم سیلیکونی یا چسب درزگیر یک نوع چسب مخصوص درزگیری وان یا همان آب‌بندی وان است که می‌تواند برش داده شود و شکاف بین وان و دیواره حمام شما را بصورت متناسب پر و آب‌بندی کند.

درزگیری وان حمم

نحوه مهر و موم کردن اطراف حمام بصورت گام به گام

هنگامی که تجهیزات و ابزارهای نوسازی و تعمیر وان را تهیه کردید، وقت آن است که آب‌بندی وان خود را آغاز کنید.

 • با پوشیدن تجهیزات ایمنی، از خود محافظت کنید.
 • قدم بعدی را با از بین بردن مهر و موم قدیمی از سطوح آغاز کنید. بجهت جداسازی چسب درزگیر می‌توانید از از چاقو یا تیغه مخصوص برش (فلزی-پلاستیکی) بهره‌مند شوید و با ضربه‌های کوچک و سریع آنها را جدا نمایید؛ به عبارت دیگر باید به دنبال قالب‌گیری در اطراف وان، تیغ را برروی خط چسب درزگیر قدیمی بکشید اما باید مراقب باشید که سطوح خراشیده نشود. در واقع حذف مواد قدیمی و ایجاد یک مهر و موم جدید از اصلی‌ترین مراحل در درزگیری وان بشمار می‌آید؛

از کاردک و یا کاتر برای برداشتن چسب درزگیر قدیمی نیز می‌توانید استفاده کنید اما همانطور که گفته شد باید مراقب باشید به وان‌هایی مثال وان‌های فایبرگلاس و اکریلیک آسیب نزنید و برروی آن خراش ایجاد نکنید بنابراین بهتر است از تیغه پلاستیکی بجای تیغه فلزی استفاده کنید.

 • در قدم بعدی تعمیر وان باید یک بار دیگر تمام اطراف وان یا مناطق دارای رطوبت را بررسی کنید و درصورتی‌که تکه‌‎های کوچکی از چسب درزگیر باقی‌مانده بود، از موچین برای برداشتن آنها استفاده نمایید.
 • از جاروبرقی برای از بین بردن قطعات باقی‌مانده و پنهان شده استفاده کنید و مطمئن شوید که تمام درزگیرهای اطراف وان را کاملاً برداشته‌اید و محل را تمیز کرده‌اید.
 • با استفاده از پارچه آغشته به اتیل الکل، ناحیه را پاک کنید تا مطمئن شوید همه قطعات برداشته شده‌اند. خیساندن تکه پارچه در اتیل الکل و گذاشتن آن بمدت دو روز بر روی درزگیر سفت شده، به راحت‌تر جدا شدن مواد درزگیر و پاکسازی و آماده‌سازی سطح وان برای زدن چسب درزگیر جدید کمک می‌کند.
 • این مرحله را با تهیه یک چسب درزگیر با پایه سیلیکون، ضد آب و مقاوم در برابر قارچ و کپک، آغاز کنید؛ نوک چسب درزگیر را تا جایی که ممکن است نزدیک به زاویه 45 درجه برش دهید؛ سپس مواد سیلیکونی را درون تفنگ درزگیر یا گان (Gun) قرار دهید.

بجهت استفاده از مواد سیلیکونی برای درزگیری وان به موارد زیر توجه داشته باشید:

 1. هنگام استفاده از گان در درزگیری وان یا آب‌بندی وان باید نحوه نگه‌داشتن آن (Gun) را بدانید.
 2. سرعت حرکت تفنگ درزگیر یا گان را درنظر بگیرید.
 3. از اینکه مختص استفاده در حمام و سایر محیط‌های دارای رطوبت هستند، مطمئن شوید.
 4. از اینکه مواد بکار رفته دارای خاصیت ضد قارچ، کپک و باکتری هستند، اطمینان حاصل کنید.
 • اطمینان از درست کار کردن یک تهویه مناسب در حمام، نکته مهمی در تعمیر وان بحساب می‌آید.
 • در این مرحله تا جایی که ممکن است به لبه جایی که می‌خواهید آب‌بندی کنید، نزدیک شوید؛ سپس با فشار دادن ماشه تفنگ درزگیر، ماده سیلیکونی را اعمال کنید. فراموش نکنید باید سیلیکون را هم به پایه و هم به دیواره‌ها بمالید.
 • در یک حرکت صاف، از گوشه پشتی وان، گوشه‌ای دورتر از درب حمام، کار را آغاز کنید؛ سعی کنید نوار را حداقل سه میلی‌متر از دیوار دور نگه دارید؛ قبل از اینکه مواد درزگیر فرصت خشک شدن داشته باشند، با استفاده از یک پارچه مرطوب، درزگیر اضافی را پاک کنید؛ این کار باعث می‌شود که یک سیلیکون ظاهر کاملاً زیباتری پیدا کند. برای نتیجه بهتر و کار تمیزتر می‌توانید از ابزار پلاستیکی بهره‌مند شوید که به از بین بردن سیلیکون‌های اضافی و رسیدن به هدف آب‌بندی تمیزتر کمک می‌کنند.
 • همیشه یک قانون خوب را درنظر داشته باشید و آن هم این است که بگذارید حداقل چهل و هشت ساعت قبل از استفاده مجدد از وان، مواد درزگیر بماند تا خوب خشک و سفت شود.
با ما در تماس باشید
call-center vector karchidari
برای سپردن کارهاتون به ما با یک تماس خیالتون رو راحت کنید