دلایل یخ زدن کولر گازی چیست؟

خواندن 4 دقیقه
11 آوریل, 2021
دلایل یخ زدن کولر گازی

کولر گازی بعنوان دستگاه‌ خنک کننده هوای داخل ساختمان کم کم‌ می‌رود که عرصه را برای کولرهای آبی تنگ کند؛ چراکه مزایای بسیار زیادی دارد، اما علیرغم همه این مزایا، معایبی نیز دارد که از آن جمله می‌توان به قیمت خرید بالا اشاره داشت؛ علاوه براین یکی از مشکلات کولرهای گازی یخ زدن آن است. یخ زدن یا برفک زدن بدین شکل است که پنل داخلی، کندانسور و یا لوله‌های کولر یخ می‌بندند و در نتیجه این اتفاق کولر هوا را خنک نمی‌کند. بدین منظور یافتن دلایل یخ زدن کولر گازی بسیار حائز اهمیت است و خیلی‌ها میخواهند بدانند که برفک زدن کولر آنها چه مشکلاتی ایجاد می‌کند؟ و یا اینکه برای این مشکل نیاز است که کولر گازی تعمیر شود یا خیر؟

دلایلی که باعث می‌شوند کولر گازی یخ بزند

ما در این محتوا قصد داریم پاسخ سئوال و یا مشکل شما را درباره علل یخ زدن کولر گازی بدهیم، امیدواریم مطالب ارائه شده مفید واقع شود.

اگر نمی‌دانید که مشکل یخ‌زدگی کولر گازی منزلتان در چه حدی است و نیاز به تعمیر دارد یا نه! می‌توانید به مقاله تعمیر کولر گازی رجوع کنید و یا اینکه از متخصصین ما در کارچی داری مشاوره رایگان دریافت کنید.

یخ زدن کولر گازی چه مشکلاتی می‌تواند بهمراه داشته باشد؟

دوتا دلیل اصلی برای یخ زدن کولر گازی وجود دارد. یا مشکل از برخی قطعات است یا کمبود گاز در کمپرسور. آنچه مسلم است، این است که اگر برای رفع مشکل یخ زدن کولر گازی به موقع اقدام نشود، هزینه‌های تعمیر و اصلاح افزایش می‌یابد و چه بسا در مورادی میزان خرابی نیز افزایش پیدا کند. حتی در شرایطی که مشکل یخ زدن مربوط به کمبود گاز در کمپرسور باشد، بازهم اگر به موقع اقدام نشود، گاز به‌طور کامل تخلیه شده و از این حیث، یعنی؛ افزایش مقدار گاز، هزینه‌ها افزایش می‌یابد. علت یخ زدن هر چه که می‌خواهد باشد نتیجه آن کاهش میزان سرمایش کولر گازی است.

چه دلایلی باعث برفک زدن کولر گازی می‌شود؟

مستحضر هستید که کاربرد و معروفیت کولرهای گازی بخاطر سیستم سرمایش آنها یا همان خنک کردن هوا است و ما بیشتر در تابستان با آنها سروکار داریم؛ اما برخلاف تصور خیلی‌ها، کولرهای گازی در زمستان هم برای گرم کردن هوا نیز به‌کار می‌روند؛ تازه این اتفاق در مناطق سردسیر کشور بیشتر به چشم می‌خورد؛ که دلیل آن کاهش قابل توجه آب‌بهای برق این مناطق در زمستان است.

یخ‌زدن کولر گازی تنها خاص تابستان نیست و در زمستان هم اتفاق می‌افتد از اینرو ما در ادامه کولر گازی و دلایل یخ زدن آن را به تفکیک هم برای شرایط تابستان و هم زمستان مورد بررسی قرار داده‌ایم.

علت یخ زدن کولر گازی

دلیل برفک زدن در فصل تابستان

در تابستان که حالت کولر گازی روی سیستم خنک کننده قرار می‌گیرد دلایل زیر برای یخ زدن کولر عنوان شده است:

 1. کمبود گاز کمپرسور: وقتی گاز کمپرسور کم می‌شود پنل داخلی یا لوله‌ها یخ می‌بندند. دلیل کاهش گاز بیشتر بخاطر جابجایی اتفاق می‌افتد. پس در این حالت هر زمان مشاهده کردید که پنل داخلی یا لوله‌ها یخ بسته‌اند سریعا موضوع را با یک سرویس کار برای گازگیری و شارژ مجدد در میان بگذارید.
 2. خراب شدن برد فرمان، سنسور یا کنتاکتور: وقتی این قطعه خراب شود کمپرسور کولر گازی به‌صورت مداوم در مدار خواهد بود؛ بعبارتی کولر آف نمی‌کند. کار کردن مداوم کمپرسور باعث ایجاد یخ‌زدگی می‌شود.
 3. سرد بودن هوا: وقتی در تابستان برای خنک کردن هوا از کولر استفاده می‌شود و شرایطی پیش می‌آید که هوای بیرون سرد شود، در اثر این اتفاق هم کولر یخ می‌بندد. در این شرایط نیازی به تعمیرکار نمی‌باشد و فقط کافی است کولر را در حالت فن قرار دهید تا یخ‌ها آب شوند.
 4. خراب شدن اواپراتور یا فن داخلی: کار این قطعه مکش هوای گرم محیط و خنک کردن آن با روش تبخیر مایع مبرد است، لذا زمانی که این قطعه خراب شود و نتواند هوای گرم را مکش کند، دچار یخ‌زدگی خواهد شد.
دلایل یخ زدن کولر گازی

علت یخ زدن در فصل زمستان

اصولا زمانی که کولر گازی در حالت گرمایش یا زمستانه قرار دارد، امکان یخ‌زدگی بیشتر است و به‌طور کلی این مشکل بیشتر برای پنل‌های بیرونی اتفاق می‌افتد. در زیر، علت برفک زدن کولر گازی را در حالت زمستانه بررسی کرده‌ایم:

 1. خراب شدن برد یا سنسور فرمان: کار این قطعه ارسال فرمان روشن و خاموش به کندانسور است؛ بنابراین با خراب شدن آن ممکن است که کندانسور فرمان خاموش شدن را دریافت نکرده و یکسره کار کند و لذا، این قطعه دچار یخ‌زدگی شده و باید تعمیر شود.
 2. کمبود گاز کمپرسور:قبلا بیان کردیم که یکی از دلایل یخ زدن کولر گازی در حالت سرمایش و تابستانه، به خاطر کمبود گاز است. ناگفته نماند که کولر گازی با عملکرد گرمایشی در فصول سرد سال نیز از این قاعده مستثنا نیست. پس توصیه می‌شود در هر حالتی، میزان گاز کولر مورد بررسی قرار بگیرد و در صورت نیاز شارژ شود.
 3. خراب شدن فن: قطعه کندانسور شامل قطعات مختلفی از قبیل فن است. این فن وظیفه تولید باد گرم در حالت زمستانه را بر عهده دارد و زمانی که دچار خرابی شود، قاعدتا از کار افتادن کندانسور را به همراه خواهد داشت و نهایتا باعث یخ‌زدگی کولر گازی می‌شود.
 4. خراب شدن شیر برقی: به منظور تغییر سیکل کاری کولر گازی، شیر برقی برای آن تعبیه شده است. اگر این شیر برقی خراب شود و نتواند سیکل را به‌طور کامل تغییر دهد، احتمال یخ‌زدگی کولر گازی افزایش خواهد شد.

کدام قطعات کولر گازی دچار یخ ‌زدگی می ‌شوند؟

قسمت‌های مختلفی از کولر گازی بسته به فصل و حالت عملکرد آن ممکن است دچار یخ‌زدگی شوند. اما رایج‌ترین قسمت‌ها عبارتند از:

 • پنل داخلی و خارجی کولر گازی: این قطعه در ورود و خروج سرما و گرما به محیط نقش دارد.
 • کندانسور: این قطعه وظیفه دارد تا به خنک شدن هوای دریافتی از محیط توسط کولر گازی سرعت ببخشد.
 • لوله‌های ارتباطی: لوله‌هایی که پنل‌ داخلی و خارجی کولر گازی را به هم مرتبط می‌سازند، اکثرا دچار برفک می‌شوند.
 • کمپرسور: این قطعه که در کولرهای گازی پنجره‌ای و اسپیلت در فضای باز قرار می‌گیرد، وظیفه انتقال مبرد را بر عهده دارد.

البته برای جلوگیری از این اتفاق، یک سری راه‌های پیشگیری وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

یخ زدن کولر گازی

راه‌‌های پیشگیری از برفک زدن کولر گازی

در سطور بالا با دلایلی که منجر به یخ زدن کولر گازی می‌شوند، آشنا شدیم؛ همچنین رایج‌ترین قطعاتی که دچار این مشکل می‌شوند را نیز شناختیم. در این قسمت راه‌های جلوگیری از یخ زدن کولر گازی و علت بروز آنها را مورد بررسی قرار دادیم:

 • اول از هر چیزی باید به‌صورت منظم میزان گاز کولر را بررسی کنید. کاهش گاز کولر چه در حالت سرمایش و چه در حالت گرمایش، موجب یخ‌زدگی می‌شود. بنابراین اجازه ندهید مقدار گاز کولر به پایین‌تر از حد استاندارد برسد. کاهش مقدار گاز کولر می‌تواند ناشی از جابه‌جایی یا نشتی لوله‌های مربوطه باشد که نیاز به بررسی تخصصی دارد.
 • در وهله دوم باید هر چند وقت یک بار، کولر گازی منزل یا محل کار را سرویس کنید. سرویس کردن کولر گازی باعث می‌شود تا از بروز مشکلات جلوگیری شود و سلامت قطعات به اثبات برسد. سرویس به موقع کولر گازی می‌تواند از خراب شدن و سوختن قطعات جلوگیری کرده و عمر مفید آنها را افزایش دهد.
 • در صورتی که هوای بیرون بسیار سرد است، استفاده از کولر گازی در حالت گرمایش ایده چندان مناسبی نخواهد بود. پس بهتر است برای پیشگیری از برفک زدن کولر در چنین حالتی، کارکرد گرمایشی آن را لغو کنید و کولر را روی حالت فن بگذارید تا مانع یخ زدن سیکل‌ها، لوله‌های ارتباطی و جاهای دیگر دستگاه خود شوید.
 • تعویض فیلتر کولر گازی را هر چند وقت یک بار فراموش نکنید. چون گرفتگی این فیلترها ممکن است احتمال یخ‌زدگی بخش‌های مختلف کولر گازی را به مراتب بیشتر کند.
 • با تمیز کردن کویل‌های اواپراتور، احتمال یخ زدن کولر گازی را به حداقل برسانید. وقتی کویل‌ها به هر دلیل دچار گرفتگی باشند، کولر فرق نمی‌کند در حالت سرمایش باشد یا گرمایش، به هر حال دچار یخ‌زدگی و برفک خواهد شد.
 • بررسی فن بلوور می‌تواند تا حد زیادی از یخ زدن کولر گازی پیشگیری کند. زمانی که شما فن بلوور را بررسی می‌کنید یا به کمک یک کارشناس آن را تعمیر آن را درست می‌کنید، خیال خود را از بابت یخ زدن کولر گازی راحت خواهید کرد. در هنگام بررسی اگر شاهد خرابی فن بلوور بودید، باید سریعا برای تعویض آن اقدام کنید تا با برفک قسمت‌های مختلف کولر گازی مواجه نشوید.
شستشوی کولر گازی

گاهی با وجود تمام پیشگیری‌ها، باز هم کولر گازی دچار یخ‌زدگی می‌شود. در این حالت اولین کاری که باید انجام دهید، خاموش کردن کولر گازی است. حتما باید صبر کنید تا یخ قسمت‌های مختلف آب شود و پس از آن به سراغ بررسی بخش‌های مختلف و یافتن علت برفک زدن کولر گازی بروید.

با ما در تماس باشید
call-center vector karchidari
برای سپردن کارهاتون به ما با یک تماس خیالتون رو راحت کنید