دسته بندی خدمات

جوشکاری CO2 چیست و چه کاربردی دارد

خواندن 3 دقیقه
22 جولای, 2021
فرآیند جوشکاری با دی اکسید کربن

در این روش برای اتصال قطعات فولادی از گاز بی اثر co2 استفاده می‌شود. برای جوشکاری co2 یا گاز دی اکسید کربن از دستگاه‌های اتوماتیک و نیمه اتوماتیک استفاده می‌شود. نام دیگر این روش، جوش مگ (MAG) می‌باشد. این روش از جمله روش‌هایی است که توسط جوشکاران ما در محل و توسط واحد جوشکاری سیار انجام می‌شود.

فرآیند جوشکاری CO2

در جوشکاری CO2 از فرآیند جوشکاری با گاز محافظ استفاده می‌شود؛ در این فرآیند گرما توسط قوس بین الکترود و قطعه بوجود می‌آید. در فرآیند جوشکاری با گاز محافظ، کار گاز حفاظت از منطقه جوش و قسمتی از فلز مبنا است؛ یعنی گاز نباید اجازه دهد کوچکترین ذره از فضای اطراف وارد منطقه ذوب شود، زیرا رخداد چنین اتفاقی باعث آلوده شدن فلز جوش ته‌نشین شده و عمل جوش به‌خوبی شکل نگیرد.

انواع روش‌های جوشکاری CO2

در این فرآیند از الکترود برای اتصال دو قطعه استفاده می‌شود. الکترود یک سیم جوش توپر است که پیوسته به روی جوش قرار داده می‌شود. جوشکاری CO۲ یکی از جمله جوش‌هایی است که با گاز محافظ کار می‌کند، که شامل دو نوع جوش اتوماتیک و نیمه اتوماتیک است.

فرآیند جوشکاری با گاز محافظ در سال ۱۹۴۸ میلادی در آمریکا بوجود آمد و در آن زمان این فرآیند را میگ (MIG) نام گذاری کردند. فرآیند جوشکاری میگ، جوشکاری با الکترود فلزی و گاز محافظ خنثی نامیده شد و از گازهای خنثی هلیم و آرگون برای جوشکاری آلومینیوم استفاده شد. بعدها این فرآیند برای جوشکاری فولاد با کمک گاز CO۲ استفاده شد. بعلت اینکه گاز CO۲ خنثی نبود نام آن را مَگ (MAG) گذاشتند. در نهایت در سال ۱۹۷۳ میلادی از ترکیب دو نوع فرآیند میگ و مگ جوشکاری قوسی فلزی با گاز محافظ GMAW ابداع شد.

چرا از گاز کربن دی اکسید برای جوشکاری فلزات استفاده می‌شود؟

گاز دی اکسید کربن با فرمول شیمیایی CO2 از دو اتم اکسیژن و یک اتم کربن تشکیل شده است. این گاز ولتاژ بیشتری در حین جوشکاری ایجاد می‌کند و سبب می‌شود جوشکاری نقطه موردنظر بهتر انجام گیرد، زیرا گاز CO2 منجر به افزایش میزان نفوذپذیری نقطه جوش می‌شود.

کاربرد کربن دی اکسید برای جوشکاری فلزات

از طرفی گاز co2 سنگین‌تر است و خواص محافظتی بهتری دارد. دلیل دیگر این است که دی اکسید کربن ارزان‌تر از سایر گازها، از جمله آرگون است و همین عامل باعث کاربرد بیشتر این روش جوشکاری شده است. کار کربن دی اکسید در این فرآیند، این است که اکسیژن محیط در تماس با محل جوشکاری قرار نگیرد. و اکسایش در جوش اتفاق نیفتد.

انواع گازهای مورد استفاده در جوشکاری فلزات

گاز co2 اولین گازی است که بعلت ارزانی کاربرد وسیعی در صنعت جوش دارد. سایر گازها عبارتنداز: هیلوم و آرگون، که این دو گاز هم با روش قوس الکتریکی کار می‌کنند. این دو نوع گاز کیفیت جوش بهتری می‌دهند اما قیمت آنها گرانتر است بهمین دلیل کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند، بعنوان نمونه استفاده از گاز آرگون خالص امکان شروع هرگونه واکنش اکسایش را از منطقه سلب می‌کند.

تفاوت جوش آرگون با جوش CO2

تفاوت جوش آرگون با جوش CO2 چیست؟

 • در روش دی اکسید کربن با برقراری قوس الکتریکی میان الکترود مصرف شدنی و قطعه کار فرآیند جوش انجام می‌شود، و حوضچه جوش توسط گاز بی‌اثر CO2 محافظت می‌گردد.
 • در روش آرگون برای اتصال قطعات هم میتوان با استفاده سیم جوش کار کرد و هم بدون سیم جوش این در حالی است که در روش CO2 فقط از الکترود مصرفی استفاده می‌شود.
 • جوش آرگون به جوش تیگ مشهور است. در روش تیگ برای جوشکاری از تنگستن و گازهای خنثی استفاده می‌کنند، اما co2 یک گاز خنثی است.
 • سرعت جوشکاری co2 بیشتر از سرعت جوش آرگون است.
 • در جوش آرگون بهترین کیفیت با ضخامت جوش حداکثر به 5 میلیمتر تامین می‌شود این درحالی است که برای تامین کیفیت مشابه در روش میگ این ضخامت تا چهل میلیمتر هم می‌رسد.
 • در جوش آرگون یا تیگ از یک اینورتر به عنوان مولد برق AC و DC، از یک تورچ جوشکاری، الکترود غیر مصرفی، رگولاتور برای تنظیم فشار گاز خروجی ،شیلنگ دوقلو وکپسول گاز آرگون استفاده می‌گردد، اما در روش CO2 از یک اینورتر DC با قطب معکوس، تورچ، قرقره سیم جوش(الکترود مصرفی)، و کپسول گاز محافظ CO2 استفاده می‌شود.
 • در جوش آرگون ابتدا با تنگستن و روش قوس الکتریکی در سر تورچ دما افزایش می‌یابد تا حوضچه مذاب در محل اتصال ایجاد گردد. همزمان با ایجاد قوس الکتریکی گاز محافظ آرگون نیز جهت جلوگیری از ورود هوا در ناحیه جوش مانع از اکسید شدن منطقه جوش می‌گردد.

نحوه عملکرد جوش CO۲

سیم جوش‌ CO۲ به‌صورت قرقره بوده و هرچقدر قطر سیم بیشتر باشد توانایی تحمل جریان‌های بالاتر می‌رود.

نحوه عملکرد سیم جوش CO۲

سیم جوش CO۲ در هنگام جوشکاری به مونواکسید کربن و اکسیژن تبدیل می‌شود و بعد از سرد شدن دوباره به حالت CO۲ تشکیل برمی‌گردد. در واقع اکسیژن به‌صورت مولکول‌های بسیار داغی درمی‌آید و همراه با مونواکسید کربن از قسمت بالای قوس به بخش پایینی آن حرکت می‌کند.

ترکیب مونواکسید کربن و اکسیژن انرژی زیادی را آزاد می‌کند که این انرژی با حرکت به سمت بالای قوس سبب قطع‌ووصل شدن قوس و اغتشاش در آن می‌شود، این حرکت منجر به خروج گازها از منطقه جوش می‌گردد.

اگرچه تشکیل مونواکسید کربن و اکسیژن از CO۲ سبب اکسیداسیون مختصری در فلز جوش می‌شود؛ اما بهبود بعضی از ویژگی‌های فلز جوش که هم‌زمان با این فرآیند رخ می‌دهد.

مزایا و معایب جوش CO۲

 • در این روش میزان آلودگی ناشی از کاربرد سیم جوش به علت استفاده از گاز دی‌اکسید کربن، بسیار کم است.
 • جوش‌کاری با CO۲ با سرعت بالایی نسبت به دیگر روش‌ها انجام می‌شود.
 • جوشکاری که با سیم جوش CO۲ انجام می‌شود به علت محافظت خوب از حوضچه مذاب از سوختگی کناره جوش جلوگیری می‌کند و به خط جوش شکل مناسبی می‌دهد.
 • در جوشکاری با سیم جوش CO۲ سرباره به وجود نمی‌آید، بنابراین جوشکار دید بهتری به محل جوش یا نقطه ذوب خواهد داشت.
 • گاز دی‌اکسید کربن قیمت پایینی دارد و همین امر باعث پایین افتادن هزینه کار با جوشکاری CO۲ باشد.
 • در جوشکاری با سیم جوش CO۲ وجود این گاز سبب افزایش نفوذ جوش شده و از بروز مشکل نفوذ ناقص جلوگیری می‌کند.
 • را دارد، همراه شدن این ترکیب با ولتاژ جوشکاری پایین، یکی از ایرادهای جوشکاری با CO۲ پاشش زیاد آن در حالت انتقال پاششی است، که این مشکل با ترکیب گاز دی‌اکسید کربن با گاز آرگون برطرف می‌شود.
 • در جوشکاری با الکترود دستی جوشکار مجبور است مدام الکترودها عوض کند، این درحالی است که در روش CO۲ به علت تغذیه مداوم سیم جوش عملیات جوشکاری بطور پیوسته انجام می‌شود و این امر باعث سرعت در کار خواهد بود.
 • دی‌اکسید کربن ایمنی خوبی دارد؛ اما لازم است در اتاقی که با این روش جوشکاری کار می‌شود، به علت تولید گازهای سمی مونواکسید کربن و گازهای ازن، تمهیداتی برای سیستم تهویه پیش‌بینی شود.

خدمات جوشکاری سیار و آهنگری کارچی‌داری

جوشکاری سیار یا آهنگری سیار در محل خدمتی است که جوشکاران صرف‌نظر از نوع جوش با ارائه به محل متقاضی انجام می‌دهند. در این روش خدماتی مانند: نصب و تعمیر درب آکاردئونی،جوشکاری و آهنگری انواع راه‌پله آهنی، هرنوع خرده‌کاری جوشکاری منزل یا محل کار و …. انجام می‌شود.

سئوالی باقی می‌ماند و آن این است که از کجا می‌توان یک جوشکار سیار مطمئن پیدا کرد. در واقع وظیفه ما در کارچی‌داری فراهم کردن این امکان است که شما براحتی بتوانید جوشکار متخصص، کاربلد و مطمئن را انتخاب کنید. اینکار را ما طی فرآیند مشخصی و با بررسی سوابق، اخذ گواهی سوء پیشینه و گواهینامه‌های معتبر انجام می‌دهیم. بنابراین کافی است که شما با مجموعه ما تماس گرفته و درخواست خود را اعلام نمایید، بقیه کارها بصورت اتوماتیک‌وار انجام خواهد شد.

با ما در تماس باشید
call-center vector karchidari
برای سپردن کارهاتون به ما با یک تماس خیالتون رو راحت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *