جلا دادن ظروف مسی به آسان‌ترین روش‌های خانگی

خواندن 4 دقیقه
12 دسامبر, 2020
براق کردن ظروف مسی

ظروف مسی شامل فقط قابلمه نمی‌شود؛ سینک ظرف‌شویی ظروف غذا و اکسسوری‌های زیادی با مس ساخته شده‌اند که به خانه و آشپزخانه شما زیبایی می‌بخشند. ظروف مسی فواید بسیار زیادی برای انسان‌ها دارد؛ چراکه دارای عنصر مس است پختن غذا در ظروف مسی توصیه فراوان شده است.

مانند خیلی از فلزات دیگر، مس نیز با استفاده مکرر دچار لکه می‌شود. از همجواری مس با هوا ظروف مسی سیاه می‌شوند و وقتی که با آب شستشو می‌دهید آن‌ها تبدیل به رنگ آبی مایل به سبز خواهند شد. در این شرایط است که افراد به دنبال جلا دادن و برق انداختن مس می‌روند!

جلا دادن مس راهکار‌های فراوانی دارد؛ برخی از مردم به‌دنبال کرم‌های مخصوص می‌روند و افرادی راه‌کار‌های خانگی را ترجیح می‌دهند؛ حتی مکان‌هایی وجود دارد که کار آن‌ها تمیز کردن ظرف مسی است! شما هم با مراجعه به سامانه هوشمند انجام کار، کار‌چی‌داری این امکان را دارید که مس‌های خود را لکه‌دار به افراد کاردان تحویل دهید و براق تحویل بگیرید!

در ادامه مطلب ما به شما چند راه‌کار جالب و کاربردی را معرفی می‌کنیم.

ظروف مسی

سیر تا پیاز روش‌های جلای ظروف مسی

ابتدا سراغ مواد طبیعی خواهیم رفت. یک کاسه بردارید و در آن نمک بریزید؛ بعد آرام سرکه اضافه کنید. با قاشق هم ‌بزنید که یک خمیر تولید کند.

خمیر را با یک حوله یا پارچه تمیز  یا حتی مسواک به درد نخور آرام روی ظرف بکشید. کم کم شاهد برق انداختن مس خواهید شد. در آخر مس را با آب ولرم آبکشی کنید و به خوبی خشک کنید! در ادامه برخی دیگر از روش‌ها را اشاره خواهمی کرد.

مزه‌های غذا به کمک شما می آیند

وقتی در فصل لیمو مس شما دچار لکه می‌شود درنگ نکنید و به سراغ لیمو و نمک بروید.

داخل یک ظرف نمک بریزید؛ لیمو را نصف کنید و آن ‌را به نمک آغشته کنید. واکنش بین نمک و سیتریک اسید روی ظروف مسی شما غوغا می‌کند! لیمو را روی مس به آرامی بکشید. بعد کم کم شاهد رفتن لکه‌های سیاه خواهید شد!  بعد از آن با آب ولرم مس را آب بکشید و در آخر با حوله تمیز خشک کنید!

فواید ظرف مسی

جلا دادن مس را به سس خرسی بسپارید

در خانه هستید و خبر مهمان سرنزده می‌آید! آیا وقت ندارید که به سراغ راه‌کارهای پیچیده بروید؟ پس سری به یخچال بزنید و از سس کچاپ کمک بگیرید! سس کچاپ علاوه‌بر خوشمزه کردن پیتزا کارآیی‌هایی مانند براق کردن فلز مس دارد!

برای برق انداختن مس فقط کافی است که سس قرمز را روی پارچه بریزید. به مقدار لازم نمک به آن اضافه کنید و این مواد را روی ظروف مسی بکشید. پس از آنکه مس را اسکراب کردید؛ به مدت 30 دقیقه آن را رها کنید. بعد از آن با آب ولرم آب کشی کنید و در آخر با حوله تمیز آن را خشک کنید.

اگر ظروف مسی شما کوچک است کل وسیله را آغشته به کچاب کنید و به مدت 30 دقیقه بگذارید بماند. بعد از آن آبکشی کرده و با حوله خشک کنید.

برای آشنایی با مزایای ماشین ظرفشویی محتوای خدمات تعمیر ماشین ظرفشویی ما را حتما ببینید

کمی از هنر کیک‌پزی خود کمک بگیرید

آرد! این ماده اساسی در تمیز کردن ظرف مسی بسیار کمک خواهد کرد. این ترکیب را بسازید:

 • 4/1 پیمانه نمک؛
 • 4/1 پیمانه آرد؛
 • نصف پیمانه سرکه.

این سه مواد را با هم مخلوط کرده و یک خمیر غلیظ درست کنید. آن را با یک پارچه روی ظرف مسی بکشید و شروع به جلا دادن مس کنید. در آخر همراه آب ولرم آبکشی کرده و کاملا خشک کنید.

سری به شیمی بزنید

اسید موجود در لیمو همراه جوش شیرین یک واکنش قوی ایجاد می‌کنند که باعث جلا دادن مس در حد حرفه‌ای خواهد شد! شما برای این واکنش به هیچ چیزی نیاز ندارید جز آب لیمو و جوش شیرین!

مخلوط این دو ماده را روی ظروف مسی پتینه کنید. مخلوط این دو سبب اکسایش خواهد شد! بعد از پتینه کردن آن‌ را برای جلا دادن مس مالش دهید و در آخر آبکشی و خشک کنید.

قابلمه مسی

قابلمه‌ات را در قابلمه بپز!

اگر هیچ یک از راه‌کارها عملی نشد، پیشنهاد ما این است که دست‌به‌کار شوید و گاز خود را روشن کنید! به مقدار لازم این مواد را در نظر بگیرید؛ یک لیوان سرکه، یک قاشق غذا‌خوری نمک و سه یا چهار آب را در قابلمه بزرگ ریخته و اجازه دهید به جوش بیاید. وسیله مورد نظر را در قابلمه بگذارید. منتظر بمانید لکه‌های روی مس از بین بروند و بعد آن را خارج کنید. شاید کمی به تمیز کردن ظرف همچنان نیاز باشد؛ اما کار شما کمتر خواهد بود.

برای جلا دادن مس روش‌های زیادی وجود دارد اما همانطور که گفتیم شما با مراجعه به سامانه هوشمند انجام کار، کار‌چی‌داری از افرادی که در این کار تجربه دارند کمک بگیرید که به بهترین نحو شاهد برق انداختن مس خود باشید.

اصلا چرا؟

یکی از معضلاتی که صاحبان ظروف مسی دارند، سیاه و لکه دار شدن مس است. همیشه افراد بسیاری سوال دارند که چرا باید مس سیاه و لکه دار شود که به جلا دادن مس مشغول شوند؟

با یک مثال فوق‌العاده جذاب به شما دلیل این اتفاق را توضیح خواهیم داد! مجسمه آزادی واقع در نیویورک قبلا به رنگ نارنجی مس بوده است! اما حال سبز است! دلیلی این قضیه چیست؟

مس طی یک شب به رنگ سبز و سیاه در نمی آید و طی سال‌ها این اتفاق خواهد افتاد! مس برای محافظت از خود یک لایه سیاه رنگی تولید می‌کند که اکسید نشود و به همین دلیل به یکی از مستحکم‌ترین و مقاوم‌ترین فلزات تبدیل شده‌است. این رنگ سیاهی که ما شاهدش هستیم از واکنش اکسیژن هوا با مس پدید می‌آید. رطوبت و هوا باعث می‌شود که ظروف مسی دچار این اتفاق ‌شوند. ما اگر مراقب ظروف مسی خود نباشیم باید دائما در حال براق کردن مس باشیم!

جلا دادن مس

پیشگیری بهتر از جوش شیرین!

برای آنکه به جلا دادن مس و تمیز کردن ظرف مس مشغول نشوید، پیشنهاد ما پیشگیری است! با پیروی از چند روش ساده از سیاه شدن ظروف مسی خود جلوگیری کنید!

 • رطوبت بیش از اندازه باعث سیاه شدن ظروف مسی می‌شود؛ برای آنکه به جلا دادن مس نرسید، ظروف مسی را در جای خشک و خنک نگاه‌ دارید
 • اکسسوری‌هایی که با لاک ‌الکل‌های مخصوص پوشیده شده‌اند با مایع ظرف شویی به راحتی تمیز می‌شوند؛
 • مقداری روغن‌های گیاهی را روی ظروف مسی بکشید و پولیش دهید؛ با این کار از سایه‌شدگی جلوگیری خواهید کرد
 • از روغن بچه غافل نشوید و با چرب کردن اکسسوری‌های خود از لکه دار شدن جلوگیری کنید
 • برای محافظت از ظروف مسی خود به آن‌ها وکس کارنوبا بزنید و در آخر با دستمال پاک کنید
 • دو لایه نازک از روغن کتان علاوه‌بر براق کردن مس از سیاه شدن آن نیز پیشگیری می‌کند
 • اگر به تازگی ظروف مسی تهیه کرده‌اید؛ پیشنهاد ما جوشاندن آن در شیر است؛ چراکه شیر باعث ضدعفونی کردن ظروف شده و از سیاه شدن ظرف مسی جلوگیری می‌کند
 • امروزه علم نانو به کمک خانه‌های شما آمده است و با پوشاندن آنها با کرم‌های نانو از سیاه شدن ظرف‌ها جلوگیری کنید
 • برای شستن وسیله‌های مسی از سیم استفاده نکنید و و اسکاچ‌هایی که نرم هستند را برای شست‌وشو به کار بگیرید
 • مایع ظرف‌شویی سبب سیاهی می‌شود که به‌دنبال آن شما باید به جلا دادن مس بپردازید! جایگزین مناسب مایع ظرفشویی پودر لباس‌شویی خواهد بود

ظروف مسی یکی از جذاب‌ترین ظروفی هستند که به خانه شما زیبایی می‌بخشند؛ اما به دلیل اینکه عنصر مس به شدت به رطوبت و هوا حساس است پس از یک ماه شروع به سیاه شدن می‌کند و لکه‌دار می‌شود. برای جلوگیری از این اتفاق فقط کافی است به طور درستی به تمیز کردن ظرف مسی بپردازید.

اگر از پیشگیری گذشته است و ظروف شما نیاز به جلا دادن مس دارد، بهتر است با تمام وسایل ساده‌ای که در خانه وجود دارد به براق کردن فلز مس بپردازید. پیشنهاد ما به شما، رجوع به سامانه هوشمند انجام کار، کارچی‌داری است. کارچی‌داری با ارائه افراد مجرب و حرفه‌ای به شما کمک می‌کند ظروف خود را بدون کوچک‌ترین آسیبی به حالت اول برگردانید.

با ما در تماس باشید
call-center vector karchidari
برای سپردن کارهاتون به ما با یک تماس خیالتون رو راحت کنید