تفاوت ایزوگام‌‎ها و انواع عایق‌ها از نظر کیفیت، کاربرد و هزینه – جدول قیمت

خواندن 6 دقیقه
13 اکتبر, 2020
قیمت ایزوگام

تفاوت ایزوگام‌‎ها موضوع قابل توجهی است که قصد داریم در سامانه هوشمند سفارش خدمات «کارچی‌داری» به آن بپردازیم زیرا نه‌تنها می‌توانند تغییر بزرگی در زندگی ما ایجاد کنند بلکه ازنظر ویژگی‌، کیفیت و کاربرد بسیار متفاوت هستند.

منطقی است که مردم با آغاز فصل سرما، به دنبال تهیه عایق رطوبتی و پوششی به‌نام ایزوگام باشند؛ درواقع عایق‌کاری یا عایق‌بندی به‌وسیله عایق رطوبتی به فرآیند ضد آب یا مقاوم بودن یک جسم یا سازه گفته می‌شود تا در شرایط تعیین‌شده، تحت تأثیر آب باقی بماند یا در مقابل نفوذ آب مقاومت کند؛ به سبب اینکه زیرزمین یک ساختمان یا بیرونی‌ترین لایه آن، در معرض نوسانات هر روزه و شدید رطوبت و دما قرار دارد و موجب خراب شدن آن می‌شود.

این روش عایق‌‌کاری یا عایق‌بندی، با توجه به اینکه در ساخت و ساز یک ساختمان، یک جنبه اساسی در ایجاد یک محیط کنتر‌ل‌شده به‌شمار می‌آید، نه‌تنها می‌تواند از سازه‌ها در برابر نفوذ آب در طولانی مدت محافظت و از آسیب‌های گران‌قیمت و غیرقابل جبران جلوگیری ‌کند بلکه پس از اتمام، دیده نمی‌شود.

عایق رطوبتی

درمیان انواع ایزوگام‌ها، بسیاری وجود دارند که همانطور که گفته شد می‌توانند تغییرات مثبتی را ایجاد کنند و با مشکلات عمده‌ای که ممکن است ساختمان‌ها با آنها مواجه شوند، مقابله کنند؛

عایق‌کاری یا عایق‌بندی و استفاده از انواع ایزوگام، یکی از اهداف حیاتی یک ساختمان و محل زندگی بشمار می‌آید اما نکته‌ای که نباید در خصوص تفاوت ایزوگام‌‎ها فراموش شود، این است که به‌جهت اینکه همه ایزوگام‌ها برابر و برای همه اهداف مناسب نیستند بنابراین باید درباره مواد ضد آب و یا کاربرد ایزوگامی که برای نیازهای فردی و محل زندگی خود انتخاب و تهیه ‌می‌کنید، اطمینان حاصل نمایید.

در ادامه این مقاله، شما را بهترین و متداول‌ترین عایق‌کاری یا انواع ایزوگام‌ها آشنا خواهیم کرد؛ ضمن‌اینکه درباره مزایای آنها صحبت خواهیم کرد و شما در خصوص موارد استفاده صحیح و هزینه کلی آنها بیشتر خواهید آموخت.

انواع ایزوگام‌ها

موضوع تفاوت ایزوگام‌‎ها یا تفاوت عایق‌ها می‌توانند انواع مختلفی را در این نوع عایق رطوبتی به‌ وجود آورند که با مزایای بی‌شماری که ارائه می‌دهند، گستره حق انتخاب بهتری به ما می‌دهند؛ ما در ادامه به‌ انواع ایزوگام‌‎ها اشاره خواهیم کرد:

ایزوگام پلیمری

با توجه به موضوع انواع و تفاوت ایزوگام‌‎ها یا تفاوت عایق‌ها ایزوگام پلیمری به نوعی از ایزوگام خصوصی یا سفارشی در میان انواع ایزوگام‌ها گفته می‌شود که برپایه یک نوع قیر درجه یک با مقداری زیاد یعنی بازه‌ درصدی بین شصت الی هفتاد درصد از مواد تشکیل‌دهنده و حاصل تقطیر نفت خام و حرارت دادن قیر خالص در پالایشگاه‌ها تولید شده است؛ با توجه به درجه یک بودن نوع قیر، بدیهی است که نوع قیر بکار رفته در ایزوگام پلیمری از نظر کیفیت، در طبقه‌بندی قیرها‌ به بهترین نوع مشهور است.

از میان موادی که در این نوع ایزوگام که درمیان انواع ایزوگام‌ها قرار دارد، بکار رفته است می‌توان موارد ذیل اشاره داشت:

 • قیر با خلوص بالا
 • پلی استر
 • پوشال پلاستیکی
 • پودر تالک
 • تیشو
 • لایه آلومینیوم

جالب است بدانید مواد فوق در دستگاه‌های ساخت پلیمر مخلوط می‌شوند و مایعی را می‌سازند که تحت ‌عنوان شیره ایزوگام از آن یاد می‌کنند.

عایق‌کاری یا عایق‌بندی تولیدشده با قیر خالص برای مکان‌های ‌ذیل بکار می‌رود:

 • برای آب‌بندی پشت‌بام با پوشش آسفالت
 • سیمان
 • موزائیک

تفاوت ایزوگام‌‎ها علاوه بر کیفیتشان، از نظر مزایا نیز قابل توجه‌ است که در ادامه به چند نمونه از مزایای ایزوگام پلیمری اشاره خواهیم داشت.

مزایای ایزوگام پلیمری

 1. طول عمر بالای پانزده سال ایزوگام پلیمری (میانگین عمر یک عایق خوب)
 2. انعطاف‌پذیری ایزوگام پلیمری در سرمای منفی پنج درجه الی دمای نهایتاً صد درجه
 3. وزن مناسب و جلوگیری از ایجاد سنگینی بر روی ساختمان
 4. تولید شده مطابق استانداردهای ملی ایران و قرارداشتن آن در گروه عایق رطوبتی نوع A
تفاوت ایزوگام‌‎ها

ایزوگام یا عایق‌های رطوبتی دمیده

قیر اصلی‌ترین مواد تشکیل‌دهنده مورد استفاده در ساخت این نوع ایزوگام است که با دمیده شدن آن داخل نفت کوره‌ای هوا تولید می‌شود؛ به‌علت بالا بودن کیفیت ایزوگام دمیده نسبت به ایزوگام پلیمری، معمولاً جهت مواردی چون جهت پوشانندگی باطری اتومبیل و نظایر آن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع ایزوگام یک و دو لایه

در بحث تفاوت ایزوگام‌‎ها یا تفاوت عایق‌ها، ایزوگام‌‎هایی هستند که بر حسب دارا بودن تعداد لایه های مختلف یا شمار لایه‌های بکار رفته در ساخت آنها تقسیم‌بندی می‌شود که در دو گروه ذیل آمده‌اند:

 • ایزوگام یک لایه
 • ایزوگام دو لایه

تفاوت ایزوگام‌‎های تک لایه و دو لایه

به طور کلی تفاوت ایزوگام تک لایه و دو لایه از سه جهت است.

از نظر محل کاربرد:

بستر ایزوگام تک لایه دارای لایه پلی‌استر سوزنی بوده و در محل‌هایی که شکل‌های نامنظم هندسی نیاز دارند، به کار می‌رود.

در تفاوت ایزوگام‌‎ها، الویت ضخامت در ابتدا با پرمصرف‌ترین آنها یعنی دولایه با ضخامت چهار میلی‌متر است و به‌ترتیب ایزوگام تک لایه به ضخامت دو الی سه میلی‌متر و ایزوگام دو لایه به ضخامت سه الی پنج میلی‌متر تولید می‌شوند و طرفدار دارند.

از نظر قیمت:

درباره تفاوت ایزوگام‌‎ها از نظر قیمت باید بگوییم که ایزوگام تک لایه نسبت به ایزوگام دو لایه، اقتصادی‌تر و ارزان‌تر می‌باشد. همچنین در انتهای این مطلب جدولی از موارد متداول عایق و نصب ایزوگام برای شما تدارک دیده‌ایم.

از نظر انعطاف پذیری و ظرافت ایزوگام:

انعطاف پذیری و ظرافت ایزوگام تک لایه نسبت به دو لایه بیشتر است و علت آن نیز این است که ایزوگام دو لایه از پلی‌استر ضخیم و با استحکام ساخته شده است.

روکش هر دو نوع ایزوگام از نایلون یا فیلم پلی اتیلن و یا فویل آلومینیمی و پودر تالک است و هر دو باهم از حوضچه مذاب قیر عبور می‌کنند.

نصب ایزوگام

ایزوگام قیر اکسیده یا BOF

ایزوگام قیر اکسیده یا BOF یک نوع عایق رطوبتی برای عایق‌کاری یا عایق‌بندی می‌باشد که همانطور که از نامش پیداست، بر پایه قیر اکسیده تولید و با یک لایه فایبرگلاس تیشو یا نمد الیاف شیشه به‎علاوه یک لایه پلی استر نبافته مجهز شده است.

انواع ایزوگام قیر اکسیده

 • ایزوگام ساده:

با توجه به تفاوت ایزوگام‌‎ها باید بگوییم که این نوع ایزوگام درصورتی‌که‌ سطح عایق پوشش داده شود، می‌تواند گزینه مناسبی پس از اتمام کار و نصب ایزوگام باشد.

 • ایزوگام با روکش فویل آلومینیوم

ایزوگام با روکش فویل آلومینیوم درصورتی‌که‌ سطح عایق فاقد پوشش باشد، گزینه‌ مناسبی است؛ فویل آلومینیوم برای اهداف ذیل در این عایق‎کاری یا عایق‌بندی کاربرد دارد:

 • زیبایی سطح کار
 • انعکاس اشعه UV خورشید
 • کاهش جذب گرما در سقف و دیوار ساختمان
 • عایق کاری رطوبتی تمامی سطوح ساختمانی مانند سقف‌های مسطح و شیب دار، دیوار، سرویس بهداشتی، و آشپزخانه، پی ساختمان، استخر و آب نما.

مزایای ایزوگام قیر اکسیده

 • تولید شده از مواد اولیه مصرفی استاندارد و بدون هیچ مواد بازیافتی و ضایعاتی
 • طول عمر پانزده ساله
 • دارای قابلیت اطمینان ایزوگام
 • ترکیب شده از قیرهای نفتی با فرمولاسیون خاص
 • دارای بیمه‌نامه تضمین کیفت پنج ساله بیمه پارسیان

تفاوت قیرهای اکسیده با قیرهای پلیمری

 • بیشتر بودن کیفیت و طول عمر قیرهای پلیمری نیبت به قیرهای اکسیده
 • مقاوم بودن قیر پلیمری نسبت به قیر اکسیده در فصول سرد و گرم
 • کمتر بودن ضخامت قیر پلیمری نسبت به قیر اکسیده
 • وارد کردن فشار کمتر قیر پلیمری نسبت به قیر اکسیده به ساختمان
 • مطبوع‌تر بودن بوی قیرپلیمری نسبت به قیر اکسیده
ارزانترین ایزوگام

مقایسه کیفیت ایزوگام‌ها از نظر روکش

 • ایزوگام با روکش آلومینیومی:

برای عایق‌کاری یا عایق‌بندی بناهایی استفاده می‌شود که در معرض تابش مستقیم خورشید هستند و علت آن هم این است که خاصیت انعکاس نور دارد و می‌تواند مقاوت زیادی در برابر نور خورشید از خود نشان دهد.

 • عایق رطوبتی بدون کاربرد روکش آلومینیوم در آن (ایزوگام بدون روکش آلومینیومی):

از عایق رطوبتی بدون روکش آلومینیوم غالباً بجهت عایق‌کاری یا عایق‌بندی پی ساختمان‌ها، محل‌ها و یا بناهایی که کمتر در معرض نور خورشید قرار دارند، استفاده می‌شود؛ این نوع ایزوگام در گروه عایق رطوبتی نیز قرار می‌گیرد.

 • روکش سنگ‌ریزه:

در ساخت ایزوگام از روکش سنگ‌ریزه استفاده می‌شود تا جنبه تزیینی، جلوه بصری زیبایی و نمای آن افزایش یابد.

تقسیم‌بندی انواع ایزوگام یا عایق‌های رطوبتی بر اساس استاندارد ملی

انواع عایق‌های رطوبتی و حرارتی براساس استانداردهای ملی در کشور ایران به دو گروه تقسیم می‌شوند که در زیر آمده‌اند:

 1. عایق رطوبتی مخصوص پِی ساختمان یا ایزوگام بکار رفته درپی بنا و ساختمان که به عایق پی نیز مشهور است.
 2. عایق رطوبتی یا ایزوگام مخصوص سطوح خارجی، بدنه و تونل‌ها که به عایق بام نیز شهرت دارد.
نصاب ایزوگام

انواع ایزوگام یا عایق‌بندی بوسیله عایق رطوبتی از نظر قیمت

بدیهی است که مواردی چون نوسانات بازار ایزوگام، نوع برندها و کیفیت آنها در قیمت این عایق‌های رطوبتی نقش مهمی را ایفا می‌کنند. اما ما به جهت اطلاع از جزئیات بیشتر نسبت به هزینه و قیمت ایزوگام جدول قیمت زیر را برای شما تدارک دیده‌ایم.

قیمت‌ها در این جدول مربوط به تاریخ 22 مهر 1399 است. بنابراین هرگونه نوسان قیمت در آینده محتمل است.

همچنین شما می‌توانید به واسطه تماس با کارشناسان ما و یا ثبت سفارش در سامانه هوشمند کارچی‌داری نسبت به مشاوره و نصب انواع ایزوگام و عایق اقدام نمایید.

مدل ایزوگامقیمت (هر متر مربع با نصب)
ایزوگام بام گستر دلیجان۳۴۰۰۰ تومان
ایزوگام ستاره طلایی دلیجان۳۴۰۰۰ تومان
ایزوگام مرجان دلیجان۳۴۰۰۰ تومان
ایزوگام سراپوش دلیجان۳۴۰۰۰ تومان
ایزوگام سایبان شرق۳۴۰۰۰ تومان
ایزوگام اصل تهران ساده۳۴۰۰۰ تومان
ایزوگام ایران۳۳۰۰۰ تومان
ایزوگام اصل دلیجان۳۲۰۰۰ تومان
ایزوگام آریا شرق دلیجان۳۲۰۰۰ تومان
ایزوگام سپهر گستر دلیجان۳۲۰۰۰ تومان
ایزوگام بام پوشان دلیجان۳۲۰۰۰ تومان
ایزوگام مهستان دلیجان۳۲۰۰۰ تومان
ایزوگام آرام گستر نوین۳۲۰۰۰ تومان
ایزوگام ناب دلیجان۳۰۰۰۰ تومان
ایزوگام جهان البرز۳۰۰۰۰ تومان
توجه: تعرفه قیمت ایزوگام بر اساس اجرای حداقل 50 متر مربع در نظر گرفته شده است. هزینه نصب در متراژهای زیر ۵۰ متر مربع به‌صورت توافقی محاسبه می شود.
با ما در تماس باشید
call-center vector karchidari
برای سپردن کارهاتون به ما با یک تماس خیالتون رو راحت کنید