دسته بندی خدمات

نحوه تعویض لاستیک درب یخچال فریزر

خواندن 4 دقیقه
12 ژوئن, 2021
تعویض پلاستیک درب یخچال

درب یخچال باید به‌طور کامل بسته شود. اگر درب به‌طور کامل بسته نشود یا درزهای کوچکی در آن وجود داشته باشد. موتور یخچال قادر نخواهد بود مواد غذایی را خنک کند، در نتیجه مواد غذایی شما گرم می‌شود. این امر منجر به فساد غذا و افزایش هزینه برق خواهد شد، زیرا یخچال شما دائما باید کار کند تا بتواند دمایش را حفظ کند. این کار حتی ممکن است باعث خراب شدن و لزوم تعمیر یخچال زودتر از موعد گردد. یکی از اصلی‌ترین دلایلی که مانع بسته شدن کامل درب یخچال می‌شود، خراب شدن لاستیک درب آن است. اگر لاستیک درب یخچال شما خراب شده باشد، باید به فکر تعویض آن باشید. ما در این مقاله در مورد نحوه تعویض لاستیک درب یخچال فریزر و چگونگی پیشگیری از خراب شدن آن نکاتی ارائه خواهیم کرد.

کاربرد لاستیک درب یخچال فریزر

جنس لاستیک درب یخچال همانطور که می‌دانید از یک لاستیک است که یک نوار مغناطیسی نازک درون آن تعبیه شده است که باعث می‌شود درب یخچال محکم به قاب فلزی بچسبد و هوا خارج یا داخل یخچال نشود. وقتی درب یخچال یا فریزر کاملا بسته باشد، هوای گرم و و مرطوب به محفظه خنک کننده وارد نمی‌شود. بدون لاستیک خوب، کمپرسور بیش از حد معمول کار می‌کند که این امر باعث کاهش کارایی دستگاه می‌شود.

با گذشت زمان، نوار مغناطیسی تعبیه شده در درب یخچال ممکن است ضعیف شده و یا لاستیک پاره شود. در این حالت نیاز خواهید داشت تا لاستیک درب یخچال فریزر را تعویض کنید. با این کار عملکرد یخچال افزایش می‌یابد. شما لاستیک درب یخچال را خودتان هم می‌توانید تعویض کنید.

انواع لاستیک درب یخچال

سه مدل لاستیک درب یخچال در بازار وجود دارد. با توجه به اینکه برند و مدل یخچال‌تان چیست باید یکی از آن‌ها را خریداری کنید. این سه مدل به شرح زیر است:

لاستیک فشاری: این نوع لاستیک درب یخچال دارای برجستگی است که در یک شیار یا کانال تعبیه شده دورتادور درب یخچال، قرار می‌گیرد.

لاستیک چسبی: این نوع لاستیک مخصوص درب یخچال در پشت آستر درب داخلی قرار می‌گیرد و توسط یک لبه نگهدارنده، تثبت می‌شود.

لاستیک پیچی: این نوع لاستیک بین آستر درب داخلی یخچال و پانل درب خارجی با پیچ محکم می‌شود.

تعویض واشر درب یخچال

نحوه تعویض لاستیک درب یخچال

در لاستیک نوع چسبی و فشاری برای تعویض لاستیک قدیمی ابتدا باید آن را از کانال یا آستر درب داخلی خارج کنید. برای خارج کردن از یک گوشه شروع کنید. ولی اگر یخچال شما دارای پلاستیک پیچی است برای تعویض پلاستیک درب یخچال، باید ابتدا پیچ‌های دورتادور درب را باز کنید.

از آنجا که بسته‌بندی لاستیک درب در جعبه‌ای به اندازه درب یخچال نه مقرون به صرف و نه علمی است. لاستیک درب یخچال را در کارتون‌های کوچکی برای بسته بندی قرار می‌دهد. این کار باعث پیچ خوردگی و انقباض نوار مغناطیسی می‌شود. به همین علت قبل از نصب پلاستیک درب جدید باید آن را از بسته‌بندی خارج کرده و به مدت 24 ساعت روی یک سطح صاف قرار داده و وسیله‌ای روی آن قرار دهید. این کار منجر می‌شود تا لاستیک شکل اصلی خود را بدست آورد. برای اینکه لاستیک درب یخچال انعطاف پذیرتر شود، آن را در وان‌پر از آب داغ قرار دهید یا از یک سشوار استفاده کنید.

مراحل گام به گام تعویض لاستیک درب یخچال

با وجود اینکه ممکن است، تعویض لاستیک درب یخچال فریزر کمی سخت به نظر برسد. اما با دنبال کردن یک سری مراحل ساده، به راحتی آن را می‌توانید تعویض کنید. پس از اینکه لاستیک نرم شد، با انجام مراحل زیر آن را تعویض کنید.

ابتدا اطمینان حاصل کنید که یخچال ثابت است و تکان نمی‌خورد. در برخی از یخچال‌ها امکان برداشتن درب یخچال وجود دارد. در این حالت آن را از یخچال جدا کرده و روی زمین صاف بگذارید.

از بالای درب شروع کنید و به سمت پایین لاستیک قبلی را از درب جدا کنید. اگر لاستیک از نوع پیچی است، ابتدا پیچ‌ها را با پیچ‌گوشتی شل کرده اما به طور کامل باز نکنید وگرنه آستر جدا می‌شود. در بعضی از مدل‌ها، پیچ‌ها کل درب را به هم وصل می‌کند که در این حالت باید هنگام باز کردن پیچ‌ها بیشتر دقت کنید.

پس از اینکه لاستیک قدیمی را خارج کردید، محل نگهداری آن را تمیز کنید. ممکن است خاک یا مواد فاسدکننده در زیر لاستیک قدیمی جمع شده باشد. از بین بردن این آلودگی‌ها می‌تواند باعث شود، لاستیک جدید بهتر در جای خود قرار گیرد.

لاستیک جدید را از قسمت بالا در جای خود قرار دهید. ابتدا قسمت بالا را قرار دهید و پیچ‌ها را محکم کنید. سپس قسمت پایین لاستیک را قرار دهید تا محکم شود. پیچ‌ها را به خوبی محکم کنید.

پس از اینکه پیچ‌ها محکم شدند، درب یخچال را ببندید و بررسی کنید که همه درزها بسته شده است. اگر قسمتی محکم نبود باید پیچ‌های اون قسمت را دوباره محکم کنید. البته گاهی اوقات دلیل محکم نشدن درب حالت غیر انعطاف و موجی پلاستیک است. در این حالت با سشوار آن قسمت از پلاستیک را گرم کنید تا محکم شود.

خراب شدن لاستیک درب یخچال فریزر

نکاتی درخصوص درزگیر درب یخچال

یک لایه نازک از روغن را روی  لولا بزنید تا از جمع شدن لاستیک در هنگام بسته شدن درب جلوگیری کند.

به عنوان بخشی از تعمیر و نگهداری منظم یخچال، حتماً باقی مانده مواد را از روی پلاستیک تمیز کنید تا مطمئن شوید در هنگام بسته شدن درب در برابر قاب یخچال قرار می‌گیرد.

پیشگیری از پاره شدن لاستیک درب یخچال

تمیز کردن لاستیک درب یخچال یک اقدام پیشگیرانه است که می‌تواند هم باعث صرفه‌جویی در هزینه و هم وقت شما شود. توصیه می‌شود لاستیک درب یخچال را هر سه ماه یک بار، یا در صورت مشاهده کثیفی یا رشد کپک به صورت مکرر تمیز کنید. وجود مواد غذایی روی لاستیک می‌تواند باعث چسبندگی، سخت باز شدن درب و احتمالا پارگی آن شود.

2 روش ساده برای تمیز کردن پلاستیک درب یخچال فریز وجود دارد، که به شرح زیر است:

تمیز کردن پلاستیک درب یخچال

پاکسازی پلاستیک درب یخچال با سرکه و آب

توصیه می‌شود از مواد پاک کننده سخت مانند سفید کننده و آمونیاک استفاده نکنید زیرا در صورت عدم استفاده صحیح از آنها احتمال بروز پوسیدگی برای لاستیک درب وجود دارد.. در عوض، استفاده از محلول سرکه باعث از بین بردن هرگونه کپک یا باکتری بدون آسیب رساندن به پلاستیک می‌شود.

طرز تهیه این محلول به این صورت است که به نسبت دو به یک از سرکه و آب استفاده کنید. در یک ظرف دو فنجان سرکه بریزید. سپس کم کم به آن آب اضافه کنید. آب باید به اندازه یک فنجان باشد.  مخلوط را به آرامی هم بزنید. با استفاده از اسفنج یا مسواک این محلول را به قسمت کثیفی پلاستیک درب یخچال بزنید تا از شر آلودگی خلاص شوید. با دستمال کاغذی به آرامی محلول را خشک کنید.

پاکسازی پلاستیک درب یخچال با سفید کننده و آب

اگر احساس می‌کنید پلاستیک درب یخچال با محلول سرکه تمیز نمی‌شود، از مخلوط یک قسمت سفید کننده و چهار قسمت آب استفاده کنید. از ریختن سفید کننده غلیظ مستقیم روی واشر جدا خودداری کنید.

طرز تهیه این محلول به این صورت که دو فنجان آب و یک چهارم فنجان مواد سفیدکننده بریزید. محلول را به آرامی مخلوط کنید. محلول آماده شده را روی اسفنج مرطوب و مسواک بمالید تا ذرات خطرناک از بین بروند. با استفاده از دستمال کاغذی پلاستیک را کمی خشک کنید.

برای انعطاف پذیری لاستیک، به آرامی مقدار کمی روغن لیمو، روغن مینرال یا لوسیون بدن معمولی را در اطراف لبه‌های پلاستیک بزنید. برای به دست آوردن حداکثر نتایج، این روش را هر 3 تا 4 ماه تکرار کنید.

خراب شدن مواد غذایی در یخچال

نتیجه‌گیری

بسیاری از ما، توانایی یا زمان انجام کار فنی را نداریم به همین علت بهتر است از افراد حرفه‌ای در این زمینه استفاده کنیم. کار چی‌داری یک سامانه هوشمند انجام کار است که با افراد حرفه‌ای در زمینه سرویس یخچال و تعمیرات لوازم برقی خانگی در سراسر ایران همکاری می‌کند. کافی است شما در هر جای کشور که هستید با این سامانه تماس گرفته و در اسرع وقت خدمات مورد نیاز خودتان را دریافت کنید. متخصصین ما با شما تماس گرفته و مشکل را بررسی می‌کنند، سپس با مراجعه به منزل یا محل کار شما برای اصلاح مشکل اقدام خواهند کرد.

با ما در تماس باشید
call-center vector karchidari
برای سپردن کارهاتون به ما با یک تماس خیالتون رو راحت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *