چگونه چرم ترک‌خورده را به سادگی تعمیر کنیم؟

خواندن 4 دقیقه
12 دسامبر, 2020
تعمیر چرم صندلی

به دلیل نگهداری نامناسب و مرور زمان، رویه چرمی مبل دچار ترک خوردگی شده و شکل زیبای اولیه خود را از دست خواهد داد. به زبانی خراب شدن چرم مبل تا حدودی اجتناب‌ناپذیر است. در این شرایط با تعمیر چرم ترک‌خورده می‌توان به استفاده از سرویس مبل ادامه داده و نیازی به خرید یک سرویس جدید نخواهد بود. ترک‌ها اغلب هنگام خشک شدن چرم یا قرار گرفتن آن در معرض نور خورشید اتفاق می‌افتند. در شرایطی دیگر نیز به مرور زمان و استفاده از محصول، الیاف موجود در چرم یکدیگر را ساییده می‌کنند. اگر چه این آسیب دائمی است، اما با آب‌رسانی به چرم با نرم‌کننده خوب، بسیاری از ترک‌ها به راحتی پنهان می‌شوند. ترک‌های عمیق‌تر باید به شکلی پر شده یا به وسیله رنگ برطرف شوند. به هر ترتیب با یک فرمول و روش حرفه‌ای، می‌توانید چرم گرانبهای خود را ترمیم کنید. در ادامه با کارچی‌داری همراه باشید تا ببینیم تعمیر مبل و احیای چرم ترک‌خورده چطور انجام می‌شود.

تعمیر چرم ترک‌خورده

برای تعمیر چرم ترک‌خورده مراحل زیر را دنبال کنید:

 • یک نرم‌کننده قوی چرم روی ترک‌ها بکشید و به کمک اسفنجی مناسب، آرام آرام آن را روی سطح ترک‌ها پخش کنید تا به خوبی به منافذ چرم جذب شود. این نرم‌کننده‌های چرم را می‌توانید در فروشگاه های عمومی یا برخی از مغازه‌هایی که کفش و پوشاک چرمی به فروش می‌رسانند، بیابید.
 • در مناطق ترک‌خورده، مقدار بیشتری نرم‌کننده اضافه کنید. برای انجام این کار مقدار زیادی نرم‌کننده روی پد اپلیکاتور ریخته و روی ترک‌ها و نواحی اطراف آن بزنید. اسکراب را تا جایی با ظرافت و دقت ادامه دهید که ترک‌ها رفته رفته کمرنگ و محو شده و مانند دیگر بخش‌های چرم دیده شوند.
 • حال اجازه دهید که چرم برای 2 ساعت استراحت کند. پس از آن که با لمس آن، سطح چرم را کاملا خشک احساس کردید، این زمان استراحت به پایان رسیده است. (حتی اگر بتوانید یک شب تا صبح به آن زمان بدهید تا به خوبی خشک شده و نرم‌کننده جذب بافت چرم شود.)
 • در صورتی که هنوز ترک‌ها قابل مشاهده هستند، تعمیر چرم را دوباره مطابق بالا اجرا کرده و این بار نرم‌کننده بیشتری روی اپلیکاتور بریزید. شما می‌توانید این کار را چندین بار (هر بار پس از خشک شدن کامل چرم) تکرار کنید تا به نتیجه دلخواه برسید.

نکته: در صورتی که همچنان ناموفق بودید، بهتر است از یک ماده پرکننده یا رنگ برای ترمیم چرم ترک‌خورده کمک بگیرید.

چرم ترک‌خورده

ترمیم چرم ترک‎خورده با پرکننده چرم

برای این منظور مراحل زیر را دنبال کنید:

 • چرم را با صابون یا مایع پاک‌کننده چرم بشویید و به خوبی تمیز کنید. اطمینان حاصل کنید که شوینده از سطح چرم پاک شده باشد. حتی یک شب تا صبح صبر کنید تا چرم کاملا خشک گردد. هر گونه رطوبت روی سطح چرم، مانع از جذب و نشستن کامل مواد پرکننده به داخل ترک‌ها خواهد شد.
 • ترک‌ها را با یک تکه کاغذ سنباده 600 نرم با ظرافت کامل صاف کنید. در حین ترمیم، به ترک‌ها فشار ملایمی وارد کنید تا لبه‌های تیز آن‌ها از بین برود. این کار را با ظرافت و دقت ادامه دهید تا زمانی که چرم در لمس، یکنواخت و صاف احساس شود. سپس آن را با یک پارچه میکروفایبر خشک پاک کنید. اطمینان حاصل کنید که پارچه تمام گرد و غبار ترک‌ها را از بین می‌برد تا بتوانید آن‌ها را پر کنید. (استفاده از کاغذ سنباده زبر، پرریسک بوده و خود ممکن است به بافت چرم آسیب برساند.)
 • به کمک یک چاقو، از یک پرکننده چرم، روی ترک‌ها پخش کنید. پرکننده‌های چرمی محصولاتی مانند خمیر هستند که در بسته‌بندی‌های کوچک عرضه می‌شوند. مقداری از خمیر را با چاقو بردارید، سپس آن را بر روی ترک‌ها بزنید تا یک لایه نازک از خمیر پرکننده داخل ترک‌ها برود. (دقت داشته باشید که از کارد مناسب که فاقد تیزی و برندگی باشد، استفاده کنید.
 • خمیر اضافی را با لبه چاقو بردارید. بعد از پخش شدن پرکننده، احتمالا مقداری از آن خارج از ترک‌ها دیده می‌شود که باید حتما با دقت برداشته شود. چاقوی پالت را به پهلو کج کرده و سپس لبه آن را به آرامی روی چرم حرکت دهید تا مقدار خمیر پرکننده باقی مانده برداشته شود. برداشتن خمیر را ادامه دهید تا جایی که دیگر نتوانید آن را خارج از مناطق ترک خورده مشاهده کنید.
 • بگذارید چرم به مدت 6 ساعت خشک شده تا پرکننده کاملا خود را گرفته و به شکل جامد و سفت دربیاید. به یاد داشته باشید که منابع گرما مانند بخاری‌ها و اجاق‌ها خطر خشک شدن چرم را به همراه دارند و باعث ترک خوردن بیشتر آن می‌شوند. بنابراین به هیچ وجه برای خشک شدن زودتر چرم از این منابع حرارتی استفاده نکنید. هوای آزاد بهترین گزینه برای خشک شدن چرم است.
 • در صورت لزوم یک بار دیگر پس از خشک شدن چرم، از یک لایه پرکننده استفاده کنید تا ترک‌ها کاملا با سطح چرم، یکدست شوند.
 • برخی از ترک‌ها به چیزی در حدود 5 بار پوشش نیاز دارند. در این صورت ترمیم به این شکل را تکرار کنید تا ترک‌ها کاملا پر شوند.
شکستگی چرم

ترمیم چرک ترک‌خورده با رنگ چرم

 • پیش از به کار بردن رنگ چرم، بهتر است که از پرکننده استفاده کنید تا رنگ بهتر روی آن قرار بگیرد. به ویژه برای ترک‌های عمیق، باید ابتدا پرکننده ترک بزنید تا به اندازه بقیه قسمت‌های سالم چرم، صاف و برجسته شود.
 • چرم را با کاغذ سنباده 600، به آرامی سنباده زده و زائده‌های آن را برطرف کنید تا برای رنگ آماده شوند. مطمئن شوید که سطح ترک‌ها کاملا نرم شده و یکنواخت باشند.
 • یک لایه نازک از رنگ چرم را با یک اسفنج روی ترک‌ها بزنید. رنگ چرم در انواع رنگ‌ها وجود دارد، بنابراین حتما رنگ کاملا مناسب چرم خود را انتخاب کنید که سازگاری کامل داشته باشد. سپس، کمی از رنگ را روی اسفنج یا پد اپلیکاتور بریزید. اپلیکاتور را روی ترک‌ها مالش دهید تا رنگ به خوبی پخش شود.
 • در این مرحله شما می‌توانید رنگ را به مدت 2 دقیقه با سشوار خشک کنید.
 • در صورت لزوم ترک‌ها را با چند لایه رنگ آغشته کرده و با دیگر سطوح چرم یکنواخت سازید. رنگ را هر بار با سشوار خشک کنید. استفاده از رنگ را تا جایی که ترک‌ها از بقیه چرم قابل تشخیص نباشند، ادامه دهید.

اما در صورت نیاز به تمیز کردن چرم، مراحل زیر را در نظر داشته باشید:

خراب شدن چرم

تمیز کردن چرم

 • برای تمیز کردن چرم بهتر است ابتدا از یک جارو برقی شارژی کمک گرفته و هر گونه ذرات اضافی را از روی آن بردارید. در صورتی که به جارو برقی شارژی دسترسی ندارید، لوله خرطومی جاروبرقی نیز کفایت خواهد کرد.
 • در صورتی که کمترین مقدار چربی، غذا، خوراکی یا هر چیزی شبیه به آن روی مبل چرم ریخت، کافی است که فورا آن را به کمک یک دستمال یا قاشق بردارید و اجازه ندهید بیشتر روی چرم باقی بماند. سپس مقداری جوش شیرین روی محل چرب شده ریخته و بگذارید برای چند ساعت باقی بماند. همین طور استفاده از پودر خشک نیز بسیار موثر خواهد بود.
 • حال به کمک یک مسواک یا پد نرم روی محلی که جوش شیرین یا پودر ریخته اید را اسکراب کرده و سپس به کمک جاروبرقی، تمام پودر یا جوش شیرین را بزدایید.

تمیز کردن مایعات از روی چرم

 • پارچه یا دستمال کاغذی را به سرعت روی لکه بمالید. سعی کنید تا حد ممکن مایعات را بدون این که پخش شوند پاک کنید. ناحیه را فن کنید تا خشک شود. نشت مایع تهدید بزرگی برای چرم است ، بنابراین ممکن است در نهایت با یک لکه بزرگ و تیره مواجه شوید.
 • یک شوینده ملایم و آب را مخلوط کنید. اسفنج را در مخلوط مرطوب کرده و آن را فشار دهید تا چیزی از آن نچکد. سپس به کمک این اسفنج محل لکه را به خوبی تمیز کنید. ممکن است نیاز به تکرار این عمل برای چند بار تا تمیز شدن کامل چرم باشد.
 • اگر لکه روی چرمی مبل پاک نشد، از سرکه سفید استفاده کنید. می‌توانید چند قطره سرکه سفید را به آب اضافه کرده و در محل لکه بکشید. آب و سرکه تمیزکننده قوی‌تری بوده و لکه‌ها را از بین خواهد برد. سپس چرم را با پارچه تمیز خشک کنید. محل لک شده را به آرامی مالش دهید تا پاک کننده سرکه‌ای از آن خارج شود.
 • برای تعمیر رویه چرمی مبل و کاناپه‌های سفید و بژ، سعی کنید قسمت‌های مساوی آب لیمو و خامه را مخلوط کنید. قبل از پاک کردن خمیر با اسفنج مرطوب، اجازه دهید خمیر به مدت 10 دقیقه روی لکه بماند.
تعمیر چرم

پاک کردن لکه جوهر از روی چرم

 • برای پاک کردن لکه جوهر از روی چرم، کافی است که از کمی الکل استفاده کنید. حتی یک پد الکلی به خوبی لکه جوهر را از سطح چرم پاک خواهد کرد. همین طور الکل به پاک کردن اثر خودکار از روی چرم کمک خواهد کرد.

همین طور بخوانید: اهمیت تمیز نگه داشتن و شست‌و‌شوی فرش در خانه

برای تعمیر رویه چرمی مبل می‌توانید از سامانه هوشمند انجام کار،کارچی‌داری، سرویس تعمیر مبل را انتخاب کرده و انجام این کار را به دست کارشناسان و متخصصان آن بسپارید. به این شکل شما می‌توانید پس از خراب شدن چرم مبل، با تعمیر مبل حرفه‌ای، دوباره جلوه‌ای نو به آن‌ها ببخشید.

با ما در تماس باشید
call-center vector karchidari
برای سپردن کارهاتون به ما با یک تماس خیالتون رو راحت کنید