بهترین زمان برای عایق کاری و ایزوگام پشت بام ساختمان

خواندن 3 دقیقه
15 آگوست, 2020
عایق کاری روف گاردن

با توجه به اینکه اکثر نقاط کشور ما کم‌ و‌بیش از بارش‌های فصلی برخوردارند، لزوم استفاده از عایق کاری یا همان ایزوگام پشت بام ساختمان‌ها غیر قابل انکار است. این عایق یکی از پرکاربردترین انواع عایق‌های رطوبتی برای ساختمان‌هاست. بهتر است در بهترین زمان ایزوگام و پیش از به وجود آمدن مشکلات جدی در فکر آن بود.

یکی از حوزه های موضوعی اصلی سامانه «کارچی‌داری»، مربوط به خدمات ساختمان است و این مجموعه به‌طور جدی در این زمینه فعالیت می‌کند.

حال ممکن است پیش از هر چیز، این سوال برایتان پیش بیاید که بهترین زمان ایزوگام و یا بهترین فصل آن چه موقع است؟ باید به این نکته توجه شود که از آنجا که عایق کاری ساختمان امری مهم است، نمی توان آن را در هر زمان دلخواهی انجام داد. ما در اینجا هستیم تا در این قسمت به طور کامل این را برای شما روشن کنیم که بهترین زمان ایزوگام چه موقع و کدام فصل است؛ با ما همراه باشید.

ایزوگام

در چه فصل و چه زمانی بهتر است عایق کاری پشت بام را انجام دهیم؟

اکثر کارشناسان اواخر فصل تابستان و اوایل پاییز را بهترین زمان ایزوگام می دانند؛ مگر این‌که اتفاقی بیافتد که انجام این کار واقعا ضروری باشد. بیایید بررسی کنیم که چرا هوای گرم و خشک بهترین زمان است.

سریعتر بودن روند خشک شدن در بهترین زمان 

لایه ضد آب ایزوگام، معمولا بسته به مواد استفاده شده، روزها یا حتی هفته ها طول می کشد تا خشک شود. بنابراین ضروری است که ناحیه بدون رطوبت باقی بماند. هر نوع نفوذ آب باعث کندتر شدن زمان خشک شدن و کاهش کارایی می شود. در حقیقت، گاهی اوقات نفوذ آب حتی می تواند کل روند کار را خراب کند. شرایط آب و هوایی گرم و صاف، روند خشک شدن را سرعت می بخشد؛ در نتیجه فصل تابستان می تواند بهترین زمان برای این کار باشد.

بهترین شرایط کار در صورت انتخاب بهترین زمان ایزوگام پشت ‌بام

فصل تابستان بهترین زمان ایزوگام پشت بام و سایر مناطق خارجی و بهترین شرایط کار را برای آن فراهم می کند. قبل از شروع کار باید ترک ها برطرف شده و شکاف ها پر شود. شرایط گرم و خشک باعث می شود کار تعمیر و نوسازی نیز به سرعت پیش برود.

سایر عناصر موثر

این کاملا واضح است که زمان نادرست، فواید این کار را خنثی می کند؛ در نتیجه باید بهترین زمان ایزوگام را برای این کار انتخاب کرد. با این حال، عناصر دیگری نیز وجود دارند که نقش اساسی دارند. مسائلی که شما باید آن ها را در نظر بگیرید، مساحت، نوع ماده ای که مورد استفاده قرار می گیرد و منطقه جغرافیایی برخی از جنبه هایی هستند که قبل از تصمیم به انجام این کار باید مورد بررسی قرار گیرند.

علاوه بر تمام این نکات، زمانی است که ورود آب را به خانه مشاهده می کنید باید سریعا برای رفع آن اقدام کنید. مهم نیست که آبدهی چقدر جزئی باشد، بلکه باید سریعا برای آرامش خاطر و همچنین محافظت از خانه، این مشکل برطرف شود.

عایق کاری پشت بام

عوارض ناشی از عدم انجام عایق کاری چیست؟

همانطور که گفتیم، بهترین زمان ایزوگام، فصل تابستان است. اگر زمان مناسب برای نصب ایزوگام به درستی انتخاب نشده باشد، شاهد این قبیل مشکلات خواهیم بود:

ایجاد ترک و شکستگی ایزوگام حین اجرا

اگر شرایط جوی در زمان نصب ایزوگام سرد باشد، ممکن است هنگام باز کردن رول ایزوگام شکستگی رخ دهد.

نچسبیدن بر روی سطح

انجام این کار در فصول سرد، باعث نچسبیدن عایق بر روی سطح می شود؛ زیرا هوای سرد باعث سرد شدن ساختمان و مصالح شده و قیر به درستی روی سطح نشانده نخواهد شد. در این صورت ممکن است نیاز به تعمیر دوباره باشد.

تاول زدن در صورت عدم انجام کار در بهترین زمان ایزوگام

تاول زدن به اصطلاح در صورتی اتفاق می افتد که نصب آن در هوای مرطوب انجام شود و ساختمان دارای رطوبت باشد؛

ایزوگام و عایق کاری

کاهش عمر مفید ایزوگام در صورت عدم انجام کار در بهترین زمان ممکن

هر گونه مشکلی که در اجرای عایق کاری پشت بام ساختمان پیش بیاید باعث کاهش عمر مفید آن می‌شود. عدم توجه به بهترین زمان نصب ایزوگام و انتخاب اشتباه زمان اجرا، عمر مفید آن را کاهش خواهد داد. عمر مفید هر دوره به طور متوسط، حداقل ده سال است.

عدم توجه به بهترین زمان ایزوگام، ضررات جبران ناپذیری دیگری را نیز به همراه دارد.

هزینه اضافه

اگر عمل نصب در بهترین زمان ایزوگام انجام نگیرد، ممکن است نیاز به نصب دوباره و تعمیر آن احساس شود که هر دو همراه با صرف هزینه خواهند بود.

صرف زمان

زمان چیز ارزشمندی است. بهتر است که هر کاری را یک بار و به خوبی انجام دهیم. اگر برای نصب وقت کافی صرف گذاشته باشیم اما به زمان نصب ایزوگام توجه نکرده باشیم، ناچاریم وقت خود را صرف تعمیر و اجرای مجدد آن کنیم.

مشکلات ناشی از اجرای مجدد

عدم توجه به نگات اساسی، تعمیر و اجرای مجدد را در آینده در پی دارد که این کار نیز همواره همراه با مشکلاتی بوده است. برای مثال ریخت و پاش ناشی از اجرای مجدد عملیات، نظم ساختمان را مجددا به هم می‌ریزد.

ایزوگام پشت بام

پیش از آمدن نصاب، چه شرایط یا وسایلی را باید آماده کنیم؟

بهترین زمان ایزوگام را به طور کامل برای شما شرح دادیم؛ حال ببینیم که چه مقدمات خاصی برای آن لازم است.

  • طناب و قرقره انتقال: در هنگام نبود آسانسور ضروری است تا حمل ایزوگام به پشت بام آسان گردد.
  • کپسول گاز مایع: جهت حرارت دادن ایزوگام و چسباندن آن به سطح بام استفاده می شود.
  • مشعل ایزوگام کار: از مهم ترین وسایل ایزوگام که همراه با شلنگ سیمی و سر شلنگی است که به کپسول متصل می شود و معمولا به صورت تک شعله و چند شعله در بازار موجود است و جهت حرارت دادن به ایزوگام و اتصال آن استفاده می شود.
  • کمچه و ماله بند کشی: ماله ای است مخصوص ایزوگام کاری که بعد از نصب ایزوگام استفاده می شود و در امر عایق کاری اهمیت فراوان دارد.
  • تیغ موکت بری فلزی: جهت برش دقیق ایزوگام.
  • فندک جرقهای: برای شعله ور کردن چراغ ایزوگام استفاده می شود و بهتراست نوع دسته بلند آن استفاده شود.
  • کپسول آتش نشانی پودری: برای مواقع ضروری هنگام شعله ور شدن کپسول، جهت جلوگیری از بروز حوادث جبران ناپذیر.
  • سایر وسایل: وسایل حفاظتی مانند کفش مخصوص، دستکش نسوز کف چرم ساق بلند، عینک مخصوص، لباس ضد گرما و کلاه ایمنی.

ایزوگام پشت بام

قیمت و مدت زمان نصب

قیمت نصب ایزوگام به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ مثلا مساحت و متراژ کار، نوع مصالح مورد نیاز، حمل و نقل و ایاب و ذهاب، وجود نیاز به زیرسازی و آماده سازی، برند ایزوگام و همچنین انواع مختلف ایزوگام مثل تک لایه و دو لایه و… از نظر قیمت خرید با هم تفاوت دارند اما اجرت نصب شان تفاوت چندانی با یکدیگر ندارد.

هر متر مربع ایزوگام با توجه به انواع مختلفی که دارد، همراه نصب ممکن است حدود 30 تا 37 هزار تومان برای تان هزینه داشته باشد. مدت زمان آن هم بسته به عواملی مانند محل آن، متراژی که قصد انجام آن را دارید و همین‌طور نصابی که کار را انجام می دهند دارد.

تمامی عوامل بالا نشان دهنده این است که بهترین زمان ایزوگام، اواسط تابستان تا اواسط پاییز است و با توجه به اهمیت و حساسیت های لازم برای انجام این کار، بهتر است که تا جای ممکن در فصول خیلی سرد و مرطوب انجام نشود؛ مگر آن‌که شرایط ضروری پیش آید که نیاز حتمی به انجام ایزوگام باشد.

از طریق سامانه «کارچی‌‌داری» هم این خدمت و سایر خدمات ساختمان و خانه در کوتاه ‌ترین زمان، با بالاترین کیفیت و کمترین قیمت ممکن، به‌وسیله افراد کاملا متخصص قابل انجام است. پس منتظر چه چیزی هستید؟ اگر بهترین زمان ایزوگام فرا رسیده، پس سفارش‌تان را در اپلیکیشن کارچی‌داری ثبت کنید تا کارچی‌های متخصص پیشنهاد قیمت و شرایط را برایتان را ارسال کنند و بتوانید بهترین فرد را برای انجام کارتان انتخاب کنید.

همچنین اگر تمایل دارید در مورد انواع دیگر عایق‌کاری و آب بندی ساختمان هم بیشتر بدانید، توصیه می‌کنیم مقاله مربوط به عایق رطوبتی نانو را هم مطالعه کنید.

 

با ما در تماس باشید
call-center vector karchidari
برای سپردن کارهاتون به ما با یک تماس خیالتون رو راحت کنید