بهترین زمان برای ورزش کردن، چه موقع از روز است؟

خواندن 3 دقیقه
5 اکتبر, 2020
ورزش در منزل

شاید تاکنون این سوال برای‌تان پیش آمده که بهترین زمان برای ورزش چه زمانی است؟ کارشناسان توصیه می‌کنند که برای گرفتن بهترین نتیجه‌ از برنامه ورزش و رسیدن به هدف ایده‌ال‌تان، باید در زمان مناسب ورزش کنید.

این روزها برای حفظ سلامتی و جلوگیری از چاقی، لازم است به ورزش در خانه توجه بیشتری کنیم و آن را هرگز فراموش نکنیم. اما بهتر است این کار بر اساس اصول علمی و بخصوص بر پایه برنامه زمانی منظم انجام شود تا نتیجه درستی داشته باشد.

با ما همراه باشید تا در این مقاله ببینیم چه زمانی برای ورزش کردن مناسب‌تر است.

بهترین زمان ورزش

ورزش در صبح

اگر اضافه وزن دارید و به دنبال چربی سوزی هستید، بهترین زمان ورزش صبح است. زیرا هورمون‌هایی که به چربی سوزی بدن کمک می‌کنند در هنگام صبح فعال‌تر هستند. از طرفی دیگر، در هنگام صبح، سطح گلیکوژن، انسولین قند خون بدن پایین‌تر است و بدن برای تامین انرژی از چربی‌های بدن استفاده می‌کند. پس در طول ورزش زودتر چربی می‌سوزانید. به همین دلیل، اگر هدف شما از ورزش، کاهش وزن و چربی سوزی است و قصد دارید بیشترین نتیجه را بگیرید، زمان صبح به عنوان بهترین زمان ورزش پیشنهاد می‌شود.

همچنین تحقیقات نشان داده است افرادی که صبح‌ها ورزش می‌کنند، این عمل تبدیل به یک عادت برای آن‌ها شده و تمایل به پیگیری تمرینات‌شان پیدا می‌کنند. آن‌ها بهتر می‌توانند به برنامه ورزشی خود پایبند بمانند و برای مدت طولانی آن را ادامه‌ می‌دهند.

پژوهشگران مشاهده کردند که ورزش ۷ صبح در مقایسه با ورزش ۱ بعد از ظهر و ۷ غروب در کاهش فشار خون و بهبود خواب مؤثرتر است. نتایج پژوهش فوق حاکی از کاهش ۱۰ درصدی فشار خون عده‌ای بود که در ساعات اولیه‌ی صبح ورزش کرده بودند. مشاهده شد که این کاهش فشار خون در طول روز دوام داشته است. این دسته از شرکت‌کنندگان در پژوهش علاوه بر خواب طولانی‌تر و چرخه‌ی خواب باکیفیت‌تر در شب، ۲۵ درصد اُفت فشار خون شبانه داشتند.

البته باید این نکات مهم را نیز در نظر داشت:

اول اینکه زمان تنها یکی از عواملی است که بر عملکرد تمرینی‌تان اثر می‌گذارد. عوامل دیگری مانند شدت و مدت زمان ورزش نیز نقش بسیار مهمی دارند و نباید از آن‌ها غافل شد. باید به شدت تمرین هم توجه کرد؛ با شدت متوسط می‌توانید نتیجه لازم را بگیرید و نیازی به تمرین با شدت بالا نیست. ورزش با شدت بالا، منجر به افت فشار خواهد شد.

دوم اینکه ورزش صبحگاهی ممکن است برای برخی افراد، کار سختی باشد و بنابراین برای این افراد مناسب نیست. بهترین زمان ورزش بسته به سطح هورمون‌هایتان دارد و شاید جزو کسانی باشید که ورزش صبحگاهی برایتان بسیار سخت باشد.

سوم اینکه ورزش شدید صبحگاهی ممکن است به جای چربی سوزی، باعث از دست رفتن عضلات شود. هیچ‌گاه با معده خالی در هنگام صبح به سراغ ورزش نروید. اگر با معده‌ خالی ورزش کنید و تمرینات سنگین انجام دهید، بدن‌تان ممکن است برای تأمین انرژی مورد نیازش به سراغ بافت‌های عضلانی برود. همچنین اگر قبل از ورزش صبحانه نخورده باشید، سطح انرژی‌تان پایین است و نمی‌توانید شدت لازم را برای انجام تمرینات داشته باشید.

به همین دلیل، قبل از ورزش باید حتما صبحانه‌تان را به طور کامل میل کنید. صبحانه‌ای از مواد پروتئینی می‌تواند برای افراد ورزشکار بسیار مفید باشد.

بهترین موقع ورزش در روز

ورزش در ظهر و بعد از ظهر

عده‌ای از محققان نیز طی مطالعات گوناگونی که انجام دادند به این نتیجه دست یافتند که اگر هنگام بعد از ظهر و یا حتی ظهر ورزش کنید، عملکرد بهتری خواهید داشت.

ساعت 10 تا 12 ظهر زمان هوشیاری، مهارت های استدلال و اوج حافظه کوتاه مدت است. این روند ممکن است با افزایش متابولیسم گلوکز در این ساعات مرتبط باشد.

به گفته محققان انگلیسی، عملکرد ورزشی مبتنی بر مهارت و استراتژی‌های رقابتی و تصمیم گیری، بهتر است بر روی این ساعات متمرکز باشد. اما توجه کنید که که فورا بعد از خوردن غذا ورزش نکنید. خون باید در هنگام ورزش به ماهیچه‌ها برود؛ در حالی که خون بعد از صرف غذا برای هضم آن در دستگاه گوارش است. پس بعد از هر وعده سنگین غذایی، 90 دقیقه صبر کنید.

پیش از ظهر بهترین زمان برای ورزش‌هاي‌ استقامتی است؛ دویدن، ایروبیک یا ورزش روی تردمیل؛ البته به شرط اینکه صبحانه مفصلی سرو نشده باشد.

ساعت 4 تا 8 عصر بهترین موقع برای انجام فعالیت های فیزیکی مبتنی بر قدرت، سرعت و استقامت است. چون درجه حرارت بدن نسبت به ساعات دیگر روز بالاتر، ظرفیت ریه و جریان خون به عضلات بیشتر است ضمن این که بدن انعطاف پذیری بالاتری نیز دارد. در این زمان از روز هماهنگی دست و چشم در ورزشکاران بیشتر است و زمان خوبی برای دویدن، دوچرخه سواری، شنا و بازی های ورزشی بر پایه راکت مانند تنیس محسوب می شود.

دراین برهه زمانی قسمت‌هايی مختلف بدن با تمام توان کار می کنند یا آمادگی آن را دارند. به همین دلیل در این ساعات روز ورزش سنگین ساده‌تر به نظر می‌رسد. افراد شرکت‌کننده نیز گزارش دادند که واکنش بدن‌شان بعدازظهرها بهتر از صبح‌ها است و می‌توانند تمرینات بیشتری انجام بدهند.

بعدازظهر تا عصر زمان مناسبی برای پرداختن به ورزش‌هاي‌ قدرتی، ورزش‌هاي‌ استقامتی سنگین یا ورزش‌هایی است که نیاز به تمرکز روی تکنیک دارند؛ مانند تنیس یا ورزش‌هاي‌ رزمی. این روند تا حدود ساعت ۲۰ که بدن رفته رفته آماده خواب می شود، می‌تواند ادامه یابد.

ورزش در شب

ورزش در شب

ممکن است در مورد ورزش در شب هم سوالاتی بپرسید. باید بگوییم که ورزش در شب اصلا مناسب نیست و به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. ورزش در شب می‌تواند برای بدن ضرراتی داشته باشد. زیرا از ساعت 8 عصر به بعد و با نزدیک شدن به زمان خواب، انجام ورزش می تواند کیفیت خواب را به خطر بیندازد. بهتر است بین خواب شبانه و انجام ورزش در شب 3 ساعت فاصله وجود داشته باشد.

البته بعضی افراد، مانند افراد شاغل مجبورند ورزش را به هنگام شب و یا ساعات پایانی روز موکول کنند. اما در غیر این صورت، ورزش در شب اصلا توصیه نمی‌شود.

همانطور که در بالا گفته شد، ورزش هم در زمان صبح و هم در عصر مفید و بدون ضرر است. در نتیجه بهتر است ببینید خودتان در کدام تایم راحت هستید و تمایل بیشتر و همینطور وقت کافی دارید.

ورزش در محل کار

ابتدا هدف خودتان را مشخص کنید. اگر به دنبال کاهش وزن هستید، تایم صبح مناسب‌ترین زمان برای این دسته افراد است. اما اگر اهداف دیگری مدنظرتان است، در تایم عصر نیز بلا مانع است و می‌تواند انجام شود. همه چیز به خودتان بستگی دارد؛ هر کدام از این زمان ها فواید منحصربه‌فرد خود را دارد و تاثیرات متفاوتی را روی بدن می‌گذارد. اما بهترین تایم برای ورزش، هنگام صبح است. برای بعضی‌ها ورزش کردن در صبح راحت‌تر است چون بعد ازظهرها خسته‌اند و تمایلی به تمرین و ورزش ندارند. برای افرادی نیز ورزش در صبح دشوارتر است زیرا در این زمان بدن تازه از خواب بیدار شده و بعضی‌ها در این تایم احساس خستگی و بیحالی دارند؛ که البته با انجام ورزش در صبح می‌توانند این حس را کاهش و شادابی و نشاط را در خود به وجود آورند.

در این روزهای بیشتر در خانه ماندن، از طریق سامانه کار‌چی‌داری می‌توان افرادی متخصص را یافت که در انجام هریک از خدمات مربوط به خانه و خانه‌داری به ما کمک کنند.

با ما در تماس باشید
call-center vector karchidari
برای سپردن کارهاتون به ما با یک تماس خیالتون رو راحت کنید