چگونه یک باغچه کوچک در اتاق مان داشته باشیم؟

خواندن 3 دقیقه
31 اکتبر, 2020
باغچه کوچک در اتاق خانه

در شرایطی که آلودگی و شلوغی زندگی شهری روز به روز بیشتر این کلاف در هم پیچیده را تنگ‌تر می‌کند، داشتن یک باغچه کوچک در منزل یا یک باغچه در اتاق می‌تواند، فوق‌العاده لذت‌بخش و نشاط‌آور باشد. خوشبختانه گیاهان آپارتمانی زیادی وجود دارند که می‌توان هر یک از آن‌ها را برای محیط داخلی انتخاب کرده و از آن‌ها برای ایجاد فضای سبز داخل آپارتمان و منزل، بهره جست. با دانستن راه و روش صحیح ایجاد چنین باغچه‌ای، داخل محیط بسته منزل نیز فضایی جذاب و سرسبز داریم که اثربخشی لازم را خواهند داشت. رسیدگی به این گل و گیاهان نیز فوق‌العاده آرامش‌بخش و سرگرم‌کننده بوده و موجب تکسین اضطراب‌ها و استرس‌های روزانه خواهد شد.

اگر شما نیز به داشتن یک باغچه در اتاق و آپارتمان خود علاقه‌مند هستید، در ادامه با وبلاگ کارچی‌داری همراه باشید.

باغچه در اتاق
باغچه در اتاق

ایجاد باغچه در اتاق

نخستین گام در ایجاد باغچه خانگی این است که یک ظرف مناسب برای اجرای آن به کار بگیرید. مهم نیست که این ظرف چه باشد، حتی با استفاده از چند لیوان نیز این امر امکان‌پذیر خواهد بود. مهم این است که هنرمندی و ظرافت و خلاقیت کامل در ایجاد باغچه در اتاق به کمک ابزاری ابتدایی به خرج دهید.

به طور مثال شما می‌توانید از قابلمه‌های قدیمی و کهنه برای شکل‌دهی باغچه آپارتمانی خود استفاده کرده یا به سراغ شیشه‌های خالی سس و رب بروید. البته ایده آل این است که از گلدان‌های واقعی در شکل‌دهی باغچه آپارتمانی خود استفاده کنید تا زیبایی و جلوه آن کامل شود؛ اما در بسیاری مواقع خلاقیت‌های این چنینی به مراتب جذاب‌تر هستند.

ایجاد باغچه خانگی
ایجاد باغچه خانگی

در ادامه مراحل ایجاد باغچه در اتاق را دنبال می‌کنیم:

  1. ابتدا محل مناسبی برای ایجاد باغچه آپارتمانی خود انتخاب کنید. حتما یک ظرف مناسب زیر گلدانی که دارای روزنه‌های ریزی در سطح مقطع خود است، قرار دهید تا چکه‌های آب از آن روی زمین ریخته نشود. در صورتی که می‌خواهید گیاهان مختلفی را در یک گلدان واحد بکارید، از عریض بودن لازم گلدان یا ظرف مورد نظر خود اطمینان حاصل کنید. به حتم شما نمی‌توانید گل و گیاهان را در فاصله بسیار نزدیک به هم قرار دهید و باید نسبت به هم فاصله منطقی داشته باشند.
  2. طراحی باغچه آپارتمانی خود را انجام دهید. این طراحی شامل محل قرارگیری باغچه در اتاق و نیز شکل و فرم آن خواهد بود.
  3. ظروف یا گلدان‌های لازم را تهیه کنید. اگر می‌خواهید از وسایل بی‌استفاده‌ای که در منزل دارید، بهره‌برداری کنید؛ فنجان، لیوان، قابلمه‌های قدیمی و … می‌توانند گزینه‌هایی مناسب برای این کار باشند. در غیر این صورت باید برای خرید گلدان‌‎های آپارتمانی اقدام کنید.
  4. در صورت لزوم گلدان ها یا ظروف را رنگ کرده و مطابق سبک دکوراسیون دلخواه خود دربیاورید.
  5. خاک، سنگ ریزه و شن لازم را تهیه کرده و داخل ظروف یا گلدان‌ها قرار دهید. بهتر است خاک غنی شده خریداری کنید تا رشد و نمو گل و گیاهان کاشت شده در آن، به بهترین شکل انجام شود. اگر قصد استفاده مستقیم از خاک باغچه حیاط را دارید، بهتر است مراقبت باشید؛ زیرا این خاک ممکن است حاوی آفات یا مشکلاتی بوده که برای گلدان آپارتمانی بسیار سنگین و متراکم باشد. از این جهت غالبا خرید خاک گلدانی انتخاب به مراتب مطمئن‌تری است.

به علاوه بعضی از گیاهان نیز نیازهای خاصی به نوعی از خاک دارند که باید حتما خاک استاندارد را برای آن‌ها تهیه نمایید. از این روی تحقیق در مورد نیاز گیاهان هنگام انتخاب خاک، برای اطمینان از عملکرد صحیح و زمینه رشد لازم، موثر خواهد بود.

6. گیاهان مورد نظر خود را که حتما در زمره گیاهان آپارتمانی باشند، انتخاب کنید. برخی از گیاهان به طور ذاتی برای کاشت و نگهداری در آپارتمان مناسب نیستند و باید این مورد را مد نظر قرار دهید. گیاهانی که خیلی زود بزرگ شده و شاخ و برگ زیادی به خود می‌گیرند، گزینه‌های مناسبی برای کاشت در آپارتمان نیستند. به یاد داشته باشید که باغچه آپارتمانی شما کوچک است و گنجایش رشد و نمو زیاد از حد را نخواهد داشت. همین طور اطمینان حاصل کنید که نیاز گیاه برای نور و آب، به شکلی است که می‌توانید آن را در محیط آپارتمانی تامین سازید.

7. مراحل کاشت را انجام دهید. برای این منظور باید گیاهان را با احتیاط از گلدان اصلی خود خارج کرده و با احتیاط در خاک گلدان جدید آپارتمانی بکارید. بهتر است به محض ورود گیاهان به محل جدید، به آن‌ها آب بدهید.

8. گلدان‌ها یا ظروف را در جای مناسب خود قرار دهید. محل قرارگیری گلدان‌ها، باید دارای نور کافی بوده و همین طور از قرار دادن آن =‌ها در مقابل نور مستقیم خورشید نیز خودداری نمایید. سطوح صاف و پایدار مانند میز، طاقچه و مانند آن‌ها برای قرار دادن گلدان‌های آپارتمانی عالی هستند.

9. برنامه رسیدگی به این گل و گیاهان را تنظیم کرده و به موقع به هر یک از آن‌ها، مطابق با برنامه، رسیدگی نمایید. ممکن است مجبور شوید برخی از گیاهان را بیش از سایرین آبیاری کنید. اما دقت داشته باشید که به دلیل مجاورت روزانه با گل و گیاهان آپارتمانی خود، زیاده روی در آبیاری اتفاق نیفتد. گاهی اوقات این مشکل را داریم که افراد به دلیل علاقه به باغچه در اتاق خود، مرتب به آبیاری روزانه آن می‌پردازند و در صورتی که گیاه آمادگی این موضوع را نداشته باشد، در مدت زمانی کوتاه پژمرده شده و برنامه رشد و سلامت آن مختل می‌گردد.

باغچه آپارتمانی
باغچه آپارتمانی

انواع باغچه‌های آپارتمانی

باغچه آپارتمانی فنجانی: در این نوع از باغچه آپارتمانی، می‌توانید از فنجان‌ها یا لیوان‌های مستهلک خود استفاده کرده و آن‌ها را به رنگ زیبا و مطابق میل خود دربیاورید. این فنجان یا لیوان‌ها، در نقش گلدان‌های آپارتمانی ظاهر شده و می‌توانند در کنار هم یک مجموعه بسیار زیبا و کاربردی به وجود بیاورند.

باغچه آپارتمانی عمودی: باغچه آپارتمانی عمودی با استفاده از گلدان ویژه عمودی، اجرا شده که ممکن است روی دیوار نصب شده یا جایگاه دیگری برای آن انتخاب شود.

باغچه آپارتمانی آویزان: باغچه آپارتمانی آویزان به شکل گلدان‌های برعکس از سقف طراحی شده یا می‌تواند به شکل طبقه‌ای با یک قلاب به سقف متصل شود. معمولا در باغچه‌های آپارتمانی آویزان طبقه‌ای، از گلدان‌های یکسان و یک سایز استفاده می‌شود. اما در نوع باغچه‌ها آپارتمانی آویزان به شکل گلدان‌های برعکس، بهتر است که تنوعی از گلدان‌ها را داشته باشیم.

باغچه آپارتمانی کتابخانه‌ای: این یکی از بهترین ایده‌های باغچه آپارتمانی است که البته برای اجرای آن به تعداد زیادی گلدان نیاز است. شما می‌توانید گلدان‌های فنجانی یا لیوانی را در کتابخانه باغچه‌ای قرار داده و هر طبقه آن را به شکلی منحصر به فرد و خاص به خود، دکور کنید.

باغچه آپارتمانی شیشه‌ای: همان طور که در بالا نیز ذکر کردیم، استفاده از بطری‌های قدیمی یا شیشه سس، رب و چیزهایی شبیه به آن‌ها، در ایجاد باغچه در اتاق بسیار جالب خواهد بود. به این شکل شما می‌توانید از وسایل به ظاهر به بی‌استفاده، گلدان‌هایی زیبا و دوست داشتنی ایجاد کنید. این به شکلی به کاهش هزینه و صرفه‌جویی نیز کمک کرده و تنها باید گل و گیاهان آپارتمانی را خریداری کرده و از تهیه گلدان‌های مناسب آن‌ها نیز بی‌نیاز خواهید بود.

این مطلب را نیز دنبال کنید: روش‌های خلاقانه آبیاری گیاهان آپارتمانی هنگام مسافرت

گیاهان اپارتمانی
گیاهان اپارتمانی

کلام آخر

در کارچی‌داری، سامانه هوشمند انجام کار، می‌توانید از متخصصان و کارشناسان باغداری کمک گرفته و برای ایجاد باغچه در اتاق، بهترین گل و گیاهان آپارتمانی را انتخاب کنید. با انتخاب صحیح گل آپارتمانی و گیاهان خانگی و کاشت حرفه‌ای و صحیح آن‌ها، این امکان را خواهید داشت که برای مدت زمانی قابل توجه از زیبایی و سرسبزی آن‌ها در محیط بسته آپارتمانی خود لذت ببرید.

با ما در تماس باشید
call-center vector karchidari
برای سپردن کارهاتون به ما با یک تماس خیالتون رو راحت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *