دسته بندی خدمات

نکات مفید و کاربردی برای بازسازی ساختمان اداری

خواندن 7 دقیقه
19 ژوئن, 2021
اهمیت مرمت ساختمان اداری

از آن‌جایی که ساختمان‌های اداری تاثیر زیادی در ایجاد نشاط و طراوت در ارباب‌رجوع و حتی خود پرسنل دارند، لذا همواره باید به‌روز بوده و از دکوراسیون داخلی جذاب و مدرن برخوردار باشند، از طرفی عمدتا ساختمان‌های اداری قدیمی هستند و ساخت مجدد آنها هم نسبتا کار دشوار است، لذا ترجیح اولیه همواره بر بازسازی ساختمان اداری بوده است تا ساخت مجدد آنها. بنابراین لازم دانستیم نکاتی که در ارتباط با مرمت ساختمان‌های اداری مفید باشد را گردآوری کرده و برای علاقه‌مندان ارائه کنیم.

نکات مفید و کاربردی برای بازسازی ساختمان اداری

انواع ساختمان‌‌های اداری

قبل از این که به سراغ اصل مطلب بازسازی ساختمان اداری برویم، نیاز دانستیم که ابتدا انواع ساختمان‌های اداری را معرفی کنیم. ساختمان‌های اداری را بر دو اساس زیر به انواع و اقسام مختلفی تقسیم‌بندی می‌کنند:

  • طراحی پلان و سیرکلاسیون.
  • تاسیسات الکترونیکی و مکانیکی.

طراحی داخلی هر ساختمان اداری که شامل این دو مورد می‌شود، باید بسته به عملکرد کاربری آن انجام گیرد. مثلا نمی‌توان ساختمان‌هایی را که تحت کاربری پزشکی هستند با ساختمان‌هایی که مشاغل فرهنگی هنری در آن فعالیت دارند یکسان دانست. چون هر کدام از این مشاغل در فضای کاری، نیازمند یک طراحی پلان خاص و تاسیسات الکترونیکی و مکانیکی مختص خود هستند.

اما در حالت کلی، ساختمان‌های اداری فارغ از نوع کاربری، باید از فضاهای زیر برخوردار باشند:

کارهای خرده‌کاری ساختمان اداری خود را به واحد خدمات بنایی ساختمان کارچی‌داری بسپارید

انواع ساختمان‌‌های اداری

فضای اصلی

این فضاها به‌شدت در روند کاری نقش پررنگ ایفا می‌کنند و بیشترین رفت‌و‌آمد در ساعت‌های اداری در این فضاها انجام می‌شود.

فضای فرعی

این فضاها نقش اساسی و مستقیمی در روند کاری ندارند، اما نبود آن‌ها مسلما باعث ایجاد اختلال در روند کاری خواهد شد. این فضاها با عنوان فضای وابسته هم شناخته می‌شوند.

فضای رفاهی

این فضاها در اصل به منظور رفاه و آسایش حال ارباب‌رجوع در نظر گرفته شده است که اهمیت وجود آن در کنار فضاهای اصلی و فرعی غیرقابل انکار است.

درباره بازسازی بانک و الزامات مرمت بانک‌ها بیشتر بدانید

اهمیت طراحی فضاهای اصلی و فرعی در ساختمان‌های اداری

فضای خدماتی

این فضاها به منظور خدمت‌رسانی به کل مجموعه در ساختمان‌های اداری ساخته می‌شوند. بنابراین دسترسی به آن‌ها از فضاهای اصلی، فرعی و رفاهی باید امکان‌پذیر باشد.

فضای سیرکولاسیون

این فضاها از اهمیت بالایی برخوردار هستند و همان‎‌طور که گفته شد، متناسب با نوع کاربری ساختمان اداری طراحی و ساخته می‌شوند. آن‌ها از دو بخش افقی و عمومی تشکیل می‌شوند که به ترتیب مختص راهرو و راه‌پله یا آسانسور خواهند بود. بنابراین اهمیت دسترسی آسان به آن‌ها باید در اولویت اصلی قرار گیرد.

روش بازسازی ساختمان‌های اداری

زمانی که مدت زیادی از عمر یک ساختمان گذشته باشد، در بخش‌های مختلف آن خرابی‌هایی به وجود خوهد آمد. این خرابی‌ها ممکن است کار در محیط اداره را مختل سازند یا از دید ارباب رجوع، ظاهر قابل قبولی نداشته باشند.

در چنین بازه زمانی بازسازی ساختمان اداری باید مورد توجه قرار گیرد. اما باید بدانید این کار با توجه به اولویت‌ها، به دو روش انجام می‌شود:

  • بازسازی جزئی
  • بازسازی کلی

یکی از روش‌های مقرون‌به‌صرفه برای نقاشی ساختمان در شرف بازسازی استفاده از کاغذدیواری سه‌بعدی است.

منظور از بازسازی جزئی ساختمان اداری چیست؟

گاهی بازسازی فقط مختص دکوراسیون داخلی، تعمیر یا تغییر فضاهای داخلی است. در این زمان، لازم نیست اداره به‌صورت کامل تخلیه شود و عملیات مربوط به بازسازی و تعمیر ساختمان اداری می‌تواند در خارج از ساعت‌های کاری انجام گیرد.

منظور از بازسازی کلی ساختمان اداری چیست؟

در این نوع بازسازی که نیاز به تخلیه کامل ساختمان اداری دارد و انجام عملیات مربوطه تنها در خارج از ساعت‌های کاری مقدور نیست، تمامی بخش‌های ساختمان اعم از تاسیسات، زیرساخت‌ها و جاهای مختلف دیگر تخریب و دوباره ساخته می‌شوند.

بازسازی کلی منظور تغییراتی است تعمیرات کلی را در ساختمان اداری باعث شود، یا اینکه امکان دارد نقشه کلی ساختمان دچار تغییرات اساسی شود.

انتخاب مشاوره مرمت ساختمان اداری

اگر با مراحل تعمیر ساختمان آشنا باشید، می‌دانید که مرحله اول در فرآیند هر ساختمانی به یافتن یک مشاور متخصص خوب در این حرفه و مشاوره با آن اختصاص پیدا می‌کند.

قطعا کسی که در زمینه مرمت ساختمان فعالیت داشته باشد و طی سال‌های کاری خود تجربیات فراوانی کسب کرده باشد، بهتر از یک فرد عادی می‌تواند عملیات مربوط به تعمیر ساختمان را رسیدگی کند.

اصولا در هنگام مراجعه به مشاور بازسازی ساختمان‌های اداری، سوالاتی به میان می‌آید که کارفرما برای پیشروی هر چه بهتر فرآیند کار، باید آن‌ها را با دقت تمام پاسخ دهد. اولین سئوالی که متخصص در طول مشاوره از کارفرما می‌پرسد، درباره هدف او از مرمت ساختمان اداری است.

معمولا هدف کارفرما از بازسازی مراکز اداری، نوسازی بخش‌های مختلف، مقاوم‌سازی در برابر زلزله، تعمیر و تعویض زیرساخت‌ها، فروش ساختمان و مسائل مشابه خواهد بود که بیان آن در حین مشاوره به شخص متخصص کمک فراوانی خواهد کرد.

سوال بعدی درباره میزان بودجه کارفرما است. گاهی بودجه در حدی خواهد بود که بتوان تعمیرات و تغییرات را به بهترین شکل انجام داد، اما گاهی بودجه به اندازه تمام تعمیرات مورد انتظار کارفرما نیست. در چنین شرایطی کارفرما به کمک مشاور باید اولویت‌های اصلی را مشخص کند.

قوانین بازسازی ساختمان اداری

بازسازی هر ساختمانی اعم از مسکونی، تجاری و اداری تقریبا دارای فرآیند مشابهی از منظر مهندسی است، اما هر کدام یک از این کاربری‌ها از قوانین خاصی در هنگام بازسازی تبعیت می‌کنند؛ این قوانین توسط سازمان نظام مهندسی و یا شهرداری تعیین می‌شوند و هر ساختمانی موظف به رعایت آنها خواهد بود و در صورت عدم رعایت مشمول جریمه خواهد شد، حتی در مواردی که امنیت ساکنین آن به خطر بیفتد احتمال تخریب نیز وجود دارد.

طبق قوانین بازسازی ساختمان‌های اداری، انجام عملیات زیر در ساختمان باید با مجوز شهرداری انجام شود:

  • جابه‌جا کردن دیوارهایی از ساختمان که حامل و باربر هستند.
  • تخریب و تعمیر مجدد سیرکلاسیون ساختمان که شامل راه‌پله، آسانسور و راهرو می‌شود.
  • ایجاد هر نوع تغییری که باعث حذف، کوچکتر یا بزرگ‌تر شدن پارکینگ شود.
  • ایجاد تغییرات عجیب یا ناهماهنگ در نمای ساختمان که باعث به هم خوردن چهره و زیبایی شهر می‌شود.

برای انجام این امور در فرآیند ترمیم ساختمان اداری، نیاز به دریافت مجوز است. پس اگر نمی‌خواهید توسط شهرداری جریمه شوید و قصد ایجاد تغییراتی از قبیل موارد بالا را دارید، بهتر است برای اخذ مجوز مورد نیاز به مراکز مربوطه مراجعه کنید.

البته لازم به ذکر است، بازسازی‌هایی که شامل رنگ کردن ساختمان، نصب کاغذ دیواری، تعویض کفپوش، تعویض تاسیسات و لوله‌کشی‌ها، خراب کردن دیوارهای غیرباربر، انجام تعمیرات در پشت‌بام، تخریب و نوسازی سرویس‌های بهداشتی و … باشند، شامل هیچ قوانین و مقرراتی نمی‌شوند و برای انجام این امور نیاز به هیچ مجوزی از شهرداری نخواهد بود.

ساختمان‌های اداری نیازمند مقرارت خاصی برای بازسازی هستند

ساختمان اداری با چه هزینه‌ای بازسازی می‌شود؟

یکی از دلایلی که باعث شده است تا دارندگان ساختمان‌های اداری قدیمی به بازسازی آن‌ها روی بیاورند، مقرون به‌صرفه بودن هزینه‌های بازسازی در مقایسه با خرید یک بنا یا ساخت آن خواهد بود.

برآورد کردن هزینه‌های بازسازی و تعمیرات ساختمان باید در مراحل اولیه و با در نظر گرفتن جزئیات انجام شود. اما آیا یک فرد عادی قادر به برآورد کردن هزینه‌های نهایی خواهد بود؟ جواب منفی است و به همین علت توصیه می‌شود تا کارفرما برای انجام عملیات بازسازی مراکز اداری به سراغ نیروهای متخصص و حرفه‌ای در این زمینه بروند.

 چون آن‌ها با در نظر گرفتن ریز جزئیات، هزینه‌های نهایی را در یک بازه زمانی خاص مشخص می‌کنند. اما باید بدانید این برآورد هزینه‌ها کمی تا قسمتی نوسان دارد و ممکن است مقداری کم یا زیاد شود. بد نیست عواملی را که تاثیر قابل توجهی روی هزینه‌های مرمت ساختمان اداری می‌گذارند، را بهتر بشناسید:

متراژ ساختمان اداری

اگر متراژ ساختمان زیاد باشد، بازسازی باید به‌صورت کلی‌تر اتفاق افتد. جزئیات بازسازی ساختمان تاثیر مستقیمی روی هزینه‌های نهایی می‌گذارد. از طرف دیگر، مقدار مصالح مصرفی در بازسازی با متراژ ساختمان رابطه مستقیم دارد و اثرگذاری آن روی هزینه‌های نهایی غیرقابل انکار است.

دستمزد کارگران

توجه به این موضوع که ساختمان چقدر متراژ دارد یا کارفرما در چه محدوده زمانی می‌خواهد کار به پایان برسد، رابطه مستقیمی با تعداد کارگران خواهد داشت. کارگرها و پیمانکار همگی یک دستمزد مشخصی دارند که کم یا زیاد شدن تعداد آن‌ها، تاثیر مستقیمی بر هزینه نهایی می‌گذارد.

قیمت مصالح کاربردی

مصالح کاربردی در بازسازی ساختمان‌ها از نظر کیفیتی دسته‌بندی می‌شوند. اگر مصالح با بالاترین کیفیت ممکن تهیه کنید، مطمئنا باید هزینه بیشتری نسبت به زمانی بپردازید که از مصالح ساختمانی با کیفیت دو یا سه استفاده کرده‌اید.

فصل بازسازی ساختمان

همچنین انتخاب فصل بازسازی ساختمان‌های اداری تاثیر زیادی بر هزینه‌های تمام‌شده خواهد گذاشت. به‌طور کلی هزینه‌های مربوط به رنگ کردن ساختمان در اواخر سال یا انجام عملیات مربوط به بازسازی پشت‌بام در فصول سرد و بارانی، هزینه‌های بیشتری به خود اختصاص خواهند داد.

عمق بازسازی

هر چقدر یک ساختمان فرسوده و مدت زیادی از عمر مفید آن گذشته باشد، قطعا نیاز به بازسازی عمیق‌تری خواهد داشت. هر اندازه عمق بازسازی ساختمان بیشتر باشد، در نتیجه هزینه‌های نهایی بیشتر است.

با ما در تماس باشید
call-center vector karchidari
برای سپردن کارهاتون به ما با یک تماس خیالتون رو راحت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *