بازسازی خانه قدیمی و کلنگی

خواندن 4 دقیقه
4 مارس, 2021
بازسازی ساختمان


هر خانه‌ای پس از چند سال که از عمر آن می‌گذرد هم از رنگ و رو می‌افتد و هم دچار ترک‌هایی در دیوارها یا سقف می‌شود، حتی ممکن است تاسیسات و شیرآلات آن دچار پوسیدگی شود؛ یا اینکه نمای آن خیلی چنگی به دل نزند. همه این عوامل باعث می‌شود که هم هراز چندگاهی درگیر مشکلات تعمیر و بازسازی خانه شوید و هم زندگی در چنین خانه‌ای برایتان تکراری می‌شود. بنابراین کاملا طبیعی است که اگر به فکر تجدید بنای منزل خود بیفتید و بعد از این در اولین فرصت به فکر این خواهید بود که خانه خود را سروسامانی بدهید. قبل از اینکه خواسته خود را عملی کنید بهتر است کمی در مورد بازسازی منزل اطلاعاتی بدست بیاورید تا هم خانه شما شیک و جذاب شود و هم با کمترین هزینه ممکن، کار بازسازی ساختمان خود را انجام دهید. ما در ادامه مراحل کاری که برای تصمیم‌گیری در خصوص تجدید بنای خود نیاز دارید، را ارائه کرده‌ایم.

بازسازی خانه

چه زمانی باید برای تجدید بنای ساختمان خود اقدام کنیم؟

بازسازی خانه زمان خاصی ندارد، ممکن است بیشتر از 2 سال از مرمت قبلی خانه‌تان نگذشته باشد، ولی از وضعیت آن خوشحال نیستید و حالا پول کافی هم دارید و اصلا کلاس شما بالا رفته و می‌خواهید خانه‌تان را متحول کنید، پس همه چیز برمی‌گردد به سلیقه و توانایی مالی شما. فقط لازم است بدانید که چه می‌خواهید؛ در واقع باید انتظارات خود را از نوسازی و اصلاح خانه به‌طور کاملا شفاف تصور کنید. برای رسیدن به این مرحله، یعنی بدانید که چه می‌خواهید، بهترین کار دیدن نمونه‌های مختلفی از خانه‌های بازسازی شده است. البته لزومی ندارد که حتما خانه‌های قدیمی که مرمت شده‌اند را فقط ببینید، بلکه می‌توانید خانه‌های مختلف و شیک کار شده در اطراف خود را ببینید. در اینترنت هم تا دلتان بخواهد نمونه‌های شیک و مدرن وجود دارد. در زیر تعدادی از نمونه‌های لاکچری و شیک خانه های امروزی را برای شما ارائه کرده‌ایم.

برای آشنایی با اصول بازسازی ساختمان این مقاله به شما پیشنهاد می‌شود

دکوراسیون اتاق لاکچری مرمت شده
دکوراسیون اتاق خواب پس از بازسازی
خانه شیک بازسازی شده

مراحل بازسازی یک ساختمان چیست ؟

به‌طور کل عملیات بازسازی خانه با دو هدف انجام میشود. هدف اول، این است که خانه و یا مکان مورد نظر شما فرسوده، دچار ترک و یا شکاف شده است و حتی ممکن است برای امنیت شما خطرناک باشد؛ پس در این مرحله هدف اصلی استحکام بنا است. اما کمتر کسی حاضر می شود که فقط خانه خود را از این منظر بازسازی کند و کاری به زیبایی و ظاهر آن نداشته باشد. هدف دوم که خیلی‌ها آن را دنبال می‌کنند. بحث تغییر دکوراسیون داخلی خانه است. در این حالت مسئله استحکام خانه مطرح نمی‌باشد؛ بلکه هدف زیبایی فضای درونی منزل است. این مرحله در هر دو حالت وجود دارد؛ به این معنی که شما چه خانه خود را با هدف استحکام بازسازی کنید و چه با هدف زیباسازی، در هر دو حالت دکوراسیون داخلی مورد نیاز خواهد بود. اما به طور کل در هر پروژه بازسازی بنای مسکونی و غیر مسکونی مراحل زیر دنبال می‌شود:

عملیات تخریب خانه برای انجام بازسازی

1)مشخص کردن هدف از بازسازی به‌طور کاملا واضح

بدین منظور باید بتوانید برای سئوالات زیر پاسخ شفاف و روشنی بدهید:

  • چرا می خواهید خانه‌تان را بازسازی کنید؟ آیا خانه شما فرسوده شده یا ظاهرش برایتان کسل کننده شده است.
  • می خواهید خانه شما بعد از بازسازی چه شکلی داشته باشد؟ یک تصویری از خانه جدید در ذهن خود بسازید.
  • آیا مدل یا سبک خاصی مد نظر دارید؟ مثلا مدلی مانند: خانه‌ای که در محله شما ساخته شده است.

2)تعیین میزان هزینه ای که برای بازسازی می‌خواهید انجام دهید

3) ارائه طرح به شرکت های مهندسان مشاور طراح

4) انتخاب پیمانکار مناسب

5)اخذ مجوزهای فرآیند بازسازی از شهرداری

6)شروع عملیات تخریب

7) مرحله اجرای دکوراسیون داخلی

8) مرحله تحویل و تحول پروژه

در ادامه برخی از مهمترین مراحل بازسازی و اصلاح ساختمان را بدلیل اهمیت آنها بیشتر توضیح داده‌ایم.

در انتخاب مهندسین مشاور طراح دقت کافی را داشته باشید

در ارتباط با انتخاب مهندسین مشاور طراح، دو نکته بسیار مهم را به شما توصیه می‌کنیم. اول اینکه شرکت طراح را جداگانه انتخاب کنید . یعنی ابتدا طرح و خواسته خود را با یک شرکت یا مهندس با تجربه در زمینه بازسازی و مرمت منزل مطرح کنید؛ و از آنها بخواهید مطالعات بازسازی بنای شما را انجام دهند. طرحی که شرکت های مهندسین مشاور به شما ارائه می‌دهند را با دقت بررسی کنید و نظراتتان را درباره آن طرح ارائه کنید، تا جایی که طرح دلخواه شما حاصل شود. گول برخی شرکت‌ها را مبنی بر مطالعه رایگان را نخورید. چراکه چند برابر هزینه آن را بعدا در حین اجرا از شما خواهند گرفت ؛در ثانی این شرکت‌ها ممکن است اجرا کننده خوبی باشند، اما شاید در فاز مطالعه و طراحی از مهندسان قوی و مجرب در تیم بازسازی خود برخوردار نباشند. از طرفی چون بابت طراحی خانه شما پولی دریافت نمی کنند، لذا سعی می‌کنند هرچه سریعتر وارد فاز اجرایی شوند و در این بین ممکن است طرح دلخواه شما حاصل نشود.

مهندسان مشاور طراح ساختمان

برای انتخاب پیمانکار توانمند تحقیق کافی انجام دهید

مشاور طراح باید نقشه طرح بازسازی خانه شما را در اختیارتان قرار دهد؛ علاوه‌براین مهندسین مشاور موظف است مقدار هزینه طرح را در قالب یک دفترچه مجزا و بهمراه جدول زمانبندی انجام عملیات اجرایی به شما ارائه دهد. با در اختیار داشتن نقشه، مقدار هزینه انجام کار و جدول زمانبندی خیلی راحت می توانید پیمانکار مناسب خود را انتخاب کنید. همچنین با داشتن این اطلاعات شما دست بالایی برای چانه‌زنی با پیمانکار خواهید داشت، زیرا می دانید روی طرح شما مهندسان مشاور توانمندی کار کرده‌اند. در صورتیکه شما طبق روند گفته شده فوق عمل کنید، هم طرح مناسبی برای خانه‌تان خواهید داشت، هم در هزینه‌ها صرفه جویی کرده‌اید و هم مدت زمان بازسازی منزل شما با این روش کمتر خواهد شد. علاوه‌بر همه این موارد، پیمانکار نیز با خیال راحت و رغبت کامل کار خود را انجام خواهد داد، چون می‌داند که شما کاملا به اصول کار اشراف دارید و خواسته شما کاملا مشخص و براساس نقشه می‌باشد.

انتخاب پیمانکار مناسب عملیات تجدید بنا

نکاتی در خصوص انتخاب مصالح ساختمان

شما وقتی تصمیم به نوسازی خانه خود می‌گیرید حتما از قبل خواسته مشخصی برای خود تعیین کرده‌اید، یعنی از قبل تصوری از خانه‌ای که می خواهید داشته باشید، را در ذهن خود ایجاد کرده‌اید. نکته حائز اهمیت در این باره این است که شما باید به جزئیات کار هم توجه داشته باشید. به عبارتی شما تصمیم می‌گیرید که در طرح مورد نظرتان، مثلا: پنجره ها بزرگتر شود، در یک نقطه از خانه دری یا دیواری خراب شود، یا اینکه اپن آشپزخانه شما بصورت جزیره باشد. ولی ممکن است هیچ صحبتی از نوع مصالح در قرارداد با پیمانکار به میان نیاید. بعدا که کار بازسازی تمام شد و آماده می‌شوید که خانه خود را تحویل بگیرید، متوجه می شوید، مصالحی که شما می‌خواستید، همان چیزی نیست که کار شده است. بنابراین باید به این نکته توجه کنید که هزینه مصالح بازسازی خانه گاها از 50 درصد کل عملیات تخریب و بنایی ساختمان بیشتر می‌شود. و این دقیقا همان جایی است که پیمانکاران فرصت طلب از آن استفاده کرده و قیمت کمی در ابتدا به شما پیشنهاد می کنند، چراکه آنها می دانند شما چه چیزی در سر دارید و همچنین آنها می دانند که چگونه مصالح مورد نظر شما را با مصالح بی کیفیتی جایگزین کنند. لذا درصورتیکه از طریق مهندسین مشاور اقدام کرده باشید باید در فاز مطالعه تمام جزئیات مصالح به کاررفته را حتی با ذکر برند و نوع و مدل آن مشخص کنید.

فرآیند تحویل گرفتن کار از پیمانکارچگونه است؟

آخرین مرحله در فرآیند بازسازی هر نوع ساخت‌وسازی، فرآیند تحویل کار از پیمانکار است. به شما توصیه می‌کنیم در تمامی مراحل کار، مهندسین طراح را در کنار خود داشته باشید و از آنها بخواهید نظارت عملیات بازسازی بنای شما را بعهده بگیرند، یعنی در تمام مراحل عملیات ساخت و ساز منزل شما، بر کار پیمانکار اشراف داشته باشند. در این صورت هر زمان مشکلی یا نقصی در کار بوجود بیاید، در همان زمان قابل اصلاح خواهد بود. زیرا کارهایی در عملیات ساخت‌وساز و از جمله پروسه بازسازی وجود دارد که قابل برگشت نیستند و بعدها تغییر یا تعویض آنها کار راحتی نخواهد بود. مثلا اگر پیمانکار از سنگ بی کیفیتی در دیوارها استفاده کرده باشد و شما در پایان متوجه این مسئله شوید، عملا دیگر نمی‌توانید کاری انجام دهید. حتی در صورتیکه قانونا پیمانکار هم محکوم به اصلاح برخی موارد شود، ممکن است شما فرصتی برای اصلاح کار نداشته باشید و در نهایت علیرغم میل و خواسته‌تان مجبور به مصالحه خواهید بود. لذا توصیه می شود در حین عملیات اجرایی به کمک مشاور خود برکار پیمانکار نظارت داشته باشید تا در آخر خانه شما همانگونه که تصور می‌کردید توسط پیمانکار به شما تحویل گردد.

منزل اصلاح شده مدرن پس از عملیات بازسازی
با ما در تماس باشید
call-center vector karchidari
برای سپردن کارهاتون به ما با یک تماس خیالتون رو راحت کنید