اهمیت شمع در کارکرد موتور خودرو

خواندن 4 دقیقه
6 سپتامبر, 2020
تعمیر شمع خودرو

شمع خودرو یکی از قطعات کوچک و به ظاهر کم اهمیت، اما به واقع بسیار با اهمیت و ضروری در عملکرد خودرو است که به هیچ وجه نباید چک کردن و زمان تعویض احتمالی آن را از قلم بیاندازیم. خرابی شمع، مشکلات زیادی را برای خودرو به وجود می‌آورد که اصلی‌ترین آن‌ها ایراد در سیستم احتراق و مسائل در پی آن خواهد بود. در حقیقت شمع ماشین است که وظیفه تبدیل ولتاژ به جرقه برای احتراق بنزین و هوا را برعهده دارد و بدیهی است که در صورت عیب در این قطعه، فرایند احتراق با اختلال روبرو خواهد شد.

در ادامه با اپلیکیشن کارچی‌داری همراه باشید تا بیشتر در خصوص وظیفه شمع خودرو و علائم خرابی آن بدانیم.

شمع خودرو

شمع خودرو چیست؟

شمع خودرو یکی از قطعات کوچک و ظریف در بخش سیلندر ماشین است که تبدیل ولتاژ به جرقه جهت احتراق سوخت و هوا را انجام می‌دهد. انواع شمع ماشین به لحاظ نوع الکترود مرکزی آن‌ها تقسیم‌بندی می‌شوند و همین‌طور شمع‌های سرد و گرم داریم که هر یک برای نوع موتور خودروی خود، مناسب خواهند بود. از جمله شمع‌هایی که جرقه‌هایی بهتر و قوی‌تر ایجاد می‌کنند، می‌توان به شمع‌های دارای الکترود پلاتین و ایریدیوم اشاره کرد. همین طور شمع‌هایی نیز داریم که الکترود آن‌ها از نقره یا آلیاژهایی چون مس و نیکل است.

شمع‌های سرد، دارای پایه کوتاه‌تری بوده و حرارت را زودتر از دست می‌دهند و این به بهبود کیفیت احتراق کمک خواهد کرد. از سویی دیگر شمع‌های گرم، حرارت به وجود آمده از احتراق را بیشتر نگه داشته و این موجب می‌شود تا رسوبات و روغن جمع شده روی شمع، پاکسازی شود.

لازم به ذکر است که شمع‎های گرم را برای موتورهای با دمای تولیدی کمتر، مورد استفاده قرار می‌دهند و شمع‌های سرد برای موتورهای با دمای تولیدی بالاتر، کاربرد دارد.

تعویض شمع خودرو

اجزای شمع خودرو شامل عایق چینی، واشر، الکترود و … است که در کنار یکدیگر وظیفه جرقه‌زنی در محفظه سیلندر را برعهده دارند.

لازم به توضیح است که شمع خودرو به وسیله وایر به سیستم احتراق وصل می‌شود و نیروی برق ایجاد شده در موتور، به شمع‌ها می‌رسد. (این نیروی برق را دینام تولید کرده است.)

به این شکل که با ورود جریان الکتریسته به شمع، جریان میان الکترودهای مرکزی و جانبی شمع، بالا رفته و این موجب تغییر ساختار گازهای تجمیع پیدا کرده در محفظه سیلندر شده و به رسانای جریان الکتریکی تغییر خواهند یافت. به این شکل جرقه شکل گرفته و احتراق صورت می‌گیرد.

در هر بار جرقه‌ای که به وسیله شمع موتور زده می‌شود، میزان کمی مصرف از الکترود آن خواهیم داشت و به همین دلیل شمع ماشین یک قطعه مصرفی به شمار می‌آید که باید به موقع تعویض گردد.

در سامانه هوشمند سفارش خدمات کارچی‌داری، سرویس‌های تعمیر خودرو و تعویض قطعات داخلی آن، ارائه شده است و مشتریان می‌توانند بدون نیاز به مراجعه مستقیم به تعمیرگاه ها، از کارشناسان فنی خودرو کارچی‌داری، سرویس تعمیر و تعویض قطعات مورد نظر خود را درخواست کنند.

با درک اهمیت شمع خودرو، لازم است که نسبت به علائم خرابی آن نیز آگاهی کافی داشته و به موقع در خصوص تعویض شمع ماشین اقدامات لازم را انجام دهید.

همین طور بخوانید: همه آنچه باید در مورد سلامت و مشکلات باتری خودرو بدانید

عیب یابی شمع خودرو

 

علائم خرابی شمع خودرو

از عمده علائم خرابی شمع خودرو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

اختلال در استارت خوردن ماشین: اگر می‌بینید که استارت زدن به ماشین شما با مشکل روبرو شده و خودرو به راحتی روشن نمی‌شود، باید به عیب در شمع خودرو شک کنید. به ویژه اگر این موضوع در هوای سرد، شدت می‌یابد، احتمال خرابی شمع ماشین به مراتب بیشتر خواهد بود.

اختلال در شتاب‌گیری: در صورتی که خودروی شما حین شتاب‌گیری، ضعف و ناتوانی از خود نشان داده و مانند همیشه در شتاب گرفتن قوی و سریع عمل نمی‌کند، احتمالا به زودی زمان قطعی تعویض شمع ماشین خواهد بود. هرقدر که این سیستم شتاب گیری ضعف بیشتری از خود نشان دهد، خرابی شمع بیشتر خواهد بود.

روشن شدن چراغ چک خودرو: روشن شدن چراغ چک خودرو نیز یکی از علائم خرابی شمع ماشین است که به صورت مستقیم این موضوع را به راننده گوشزد می‌کند.

لرزش ماشین حین استارت زدن و حرکت: اگر حین استارت زدن خودرو و نیز هنگام حرکت، احساس لرزش در موتور کردید، احتمالا شمع خودروی شما معیوب است و باید نسبت به تعویض آن اقدام لازم را انجام دهید.

تغییر رنگ شمع خودرو به سیاهی: اگر با معاینه فیزیکی شمع خودرو، متوجه تغییر رنگ و سیاهی آن شدید، باید گفت که زمان تعویض شمع خودروی‌تان از راه رسیده و حتی شاید از زمان آن گذشته باشد.

صدای غیرعادی اگزوز: این مورد زمانی که موتور خودرو دور می‌گیرد، به گوش می‌رسد و باید نسبت به آن، دقت داشته باشید.

تعویض شمع خودرو

زمان تعویض شمع خودرو

بسته به این که شمع خودروی شما دارای چه نوع الکترودی باشد، زمان تعویض آن تا حدودی متغیر خواهد بود. اما به طور معمول شمع‌های مسی را هر 20 هزار کیلومتر یک بار تعویض کرده و در صورتی که شمع به کار رفته در خودروی شما شمع پلاتینیومی باشد، می‌توانید هر 100 هزار کیلومتر یک بار نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

البته برخی عوامل دیگر نیز در طول عمر شمع تاثیرگذار خواهند بود و ممکن است نیاز به تعویض زودهنگام تر از چیزی که گفتیم، باشد. به طور نمونه رانندگی پرگاز، یکی از عوامل تاثیرگذار در کاهش طول عمر شمع خودرو است و باعث می‌شود که مدت زمان تعویض آن زودتر از راه برسد. همین طور نشتی روغن و رسیدن آن به بخش رویی شمع، موجب معیوب شدن آن گشته و طول عمر این قطعه مصرفی خودرو را به شدت کاهش خواهد داد.

از این‌ها گذشته اگر فیلتر هوای خودرو شما معیوب و مستهلک باشد، امکان نفوذ آلودگی و کربن از مسیر انژکتورها وجود داشته و با جمع شدن کربن در بخش بالایی شمع، عمر عملکرد مفید آن، کاهش می‌یابد.

از آن جایی که انتقال خودرو به تعمیرگاه و زمان گذاشتن بابت تعمیر آن و حتی تعویض یک قطعه، می‌تواند یک روز کاری شما را به کلی مختل سازد، معمولا از انجام این کار طفره رفته و زمان رسیدگی به وضعیت فنی خودرو را به تعویق می‌اندازیم. اما خوشبختانه سامانه هوشمند سفارش خدمات کارچی‌داری کلیه خدمات خودرو را در محل ارائه داده و شما می‌توانید برای تعمیر خودرو در محل و تعویض قطعات آن، از این سامانه درخواست تعمیرکار خودرو نمایید.

به این شکل بدون نیاز به خروج از منزل و زمان گذاشتن بابت مراجعه به تعمیرگاه و معطلی‌های آن، عیب خودروی شما برطرف شده و تعویض قطعه، انجام خواهد شد.

نکته: به یاد داشته باشید که عدم تعویض به موقع شمع خودرو، احتراق را تحت تاثیر منفی خود قرار داده و خام‌سوزی به همراه خواهد داشت. این به جز بالا بردن سطح آلایندگی خودروی شما، به بخش‌های دیگر موتور نیز آسیب خواهد رساند. از این روی ضرورت دارد که حتما به موقع نسبت به تعویض شمع خودرو، اقدام کنید.

سخن پایانی

شما معمولا چطور رسیدگی به قطعات مصرفی و تعویضی خودروی خود را انجام می‌دهید و تا چه اندازه پیش از این از سرویس‌های تعمیراتی خودرو در محل، بهره برده‌اید؟ تجربیات خود را با ما و کاربران وبلاگ کارچی‌داری در میان بگذارید.

با ما در تماس باشید
call-center vector karchidari
برای سپردن کارهاتون به ما با یک تماس خیالتون رو راحت کنید