بررسی انواع کولر آبی موجود در کشور

خواندن 5 دقیقه
5 می, 2021

امروزه انواع کولر آبی نقش مهمی در خنک کردن فضاهای مختلف در بسیاری از مناطق کشور هستند و هنوز جزو پرکاربردترین سیستم‌های خنک کننده به شمار می‌آیند.نحوه کارکرد کولر آبی در عین سادگی بسیار هوشمندانه است. یک اتاقک فلزی ساده که سه جهت آن با پوشال های یکدست احاطه شده است.

پوشال کولر نقش تبخیر آب و تبدیل به دمای خنک را به عهده دارند. موتور، فن قوی و پروانه پرقدرت با حرکتی مدون آب را به سمت پوشال ها هدایت کرده و از طریق دریچه ها و کانال کولر هوایی مطبوع به درون ساختمان هدایت می کنند.

در تمام مناطقی که آب و هوایی گرم، خشک و معتدل دارند، این سیستم تهویه مطبوع پاسخگوی نیاز اهالی ساختمان است. چرا که در این سیستم هوای مرطوب در محیط جریان می یابد.  

مساله مهم در کارکرد صحیح و اصولی این وسیله کاربردی انتخاب برندی مناسب با ظرفیتی قابل قبول است. در این مقاله پیرامون انواع کولر آبی، نقطه ضعف و قوت آنها و همچنین نحوه عملکرد آنها در جغرافیای ایران صحبت می‌کنیم.

برای آشنایی با کارچی‌داری: حتما خدمات سرویس انواع کولر آبی ما را ببینید

برندهای موجود کولر آبی

کاربرد انواع کولر آبی

در بررسی کولرهای آبی، با یک وسیله سرمایشی بسیار کارا با عملکردی هدفمند روبرو هستیم آیا این ساختار ساده در همه جا کاربرد دارد؟ در پاسخ به این سوال باید به بررسی تنوع ساخت این وسیله در دو نوع ثابت و متحرک اشاره‌ای داشته باشیم.   

 • به منظور ایجاد فضایی مطبوع و خنک در فضاهای بسیار کوچک مانند مغازه یا سوئیت های کوچک انواع کولر آبی متحرک طراحی شده است. می توان در داخل محیط به راحتی اقدام به جابجایی و جانمایی آن کرد. به این منظور میز یا پایه های مخصوص ساده و چرخدار برای آن طراحی شده که کاربر، به لحاظ ارتفاع و جایگاه قرارگیری با مشکلی مواجه نشود.
 • کاربرد مثبت کولر آبی ثابت در محیط های مسکونی با متراژهای مختلف برای همه آشکار شده است. این نمونه ها خارج از محیط داخلی مثلا در فضای بالکن، حیاط یا پشت بام تعبیه می شوند و باید در مکان مناسبی فیکس شوند. اگر به موارد مهم در انتخاب این وسیله دقت داشته باشید و جانمایی درستی صورت گیرد، به طور قطع یک وسیله سرمایشی مقرون به صرفه با ایجاد هوایی خنک و ایده آل خواهید داشت.

به طور قطع این نمونه ها پاسخگوی نیاز فضاهای بسیار بزرگ نیست و خریداری این وسایل سرمایشی به تعداد بسیار بالا صرفه اقتصادی ندارد. آیا می دانید سازندگان تجهیزات سرمایشی برای این معضل چه تدبیری اندیشیده اند؟  

مدل کولر آبی ایستاده

انواع کولر آبی ویژه محیط های صنعتی

علاوه بر محیط های مسکونی و اداری کوچک، بسیاری از سازمان های بزرگ در محیط های تجاری و صنعتی خود نیاز به تجهیزات برودتی عظیمی دارند که فضاهای با متراژ بالا همچون سوله های صنعتی و سالن های بزرگ را پوشش دهند.

برندهای معروفی در این زمینه دست به کار شده و انواع کولر آبی با توان سرمایشی بالا مختص مراکز صنعتی طراحی و تولید کرده اند. این اقلام در دسته کولرهای ثابت جای می گیرند. 

این کولرها علاوه بر جثه عظیم، با افزایش قدرت موتور و ظرفیت باددهی بسیار بالا سبب خنک کردن فضا با توان بالا می شوند. در حال حاضر کولرهایی با ظرفیت 11هزار تا 45 هزار فوت مکعب در دقیقه به بازار هدف عرضه شده است. این نمونه ها تا حد زیادی توانسته رضایت نسبی حداکثری را کسب کند.

لازم به ذکر است که هم اکنون تجهیزات سرمایشی پیشرفته در انواع دیگری نیز در رقابت با این وسیله تولید می شوند. ویژگی منحصربه‌فرد این کولرها صرفه جویی در مصرف آب و برق است که آن را از سایر نمونه ها متمایز و شاخص می کند.

انواع کولر آبی صنعتی

نحوه عملکرد کولر آبی در مناطق مختلف جغرافیایی

ایران کشوری چهار فصل با اقلیم جغرافیایی منحصر به فرد است. در مناطق جغرافیایی مختلف از لوازم و تجهیزات مختلفی برای ایجاد هوای خنک استفاده می شود. فصول گرم سال در مناطق خشک این الزام را ایجاب می کند که از تجهیزات برودنی و آبی استفاده شود.

دو اقلیم در شمال و جنوب کشور ایران در مجاورت با دریاها، آب و هوایی مرطوب دارند و انواع کولر آبی در آن مناطق پاسخگوی نیاز آب و هوای منطقه نیست. به لحاظ پزشکی نیز توصیه شده از سازگاری تجهیزات سرمایشی با سلامتی اطمینان حاصل شود.

آیا از المان های شاخص جغرافیایی در کارکرد بهتر کولر آبی اطلاعی دارید؟ مکانیسم اثر تجهیزات سرمایشی در جغرافیای ایران چگونه است؟میزان گرما، سرما، دما و رطوبت تعیین می کند که در هر منطقه جغرافیایی از چه سیستمی برای تامین هوای مطبوع کمک بگیریم.

عملکرد سیستم سرمایشی در اقلیم مختلف

تجهیزات سرمایشی در غالب شهرهای ایران که هوایی معتدل و خشک دارند انواع کولر آبی است که به چندگروه تقسیم می شود:

 • در کولر آبی از طریق رابط هایی مثل پوشال ها یا پد سلولزی تماس مستقیم با آب وجود دارد. این نمونه ها در گروه سرمایش تبخیری مستقیم جای می گیرند.
 • برخی از مناطق جعرافیایی ایران ترکیبی از هوای گرم و خشک و گرم و مرطوب دارند. در این مناطق از گروه کولرهای آبی به روش تبخیری ترکیبی استفاده می شود. برای راندمان بالاتر وسیله ای به نام کویل سرمایشی تراکمی را در کولر تعبیه کرده و به نوعی به چیلر تبدیل می کنند.
 • روش دسیکنتی اغلب برای مناطق جغرافیایی با دما و رطوبت متغیر کاربرد دارد. در این سیستم یک دستگاه رطوبت گیر در مسیر سرمایش تعبیه شده است. به این شیوه جریان تهویه هوا برای ساکنین، مطبوع می شود.
 • سیستمی هم با نام روش تبخیری غیرمستقیم داریم که مربوط به مناطق مرطوب است. این مورد به حیطه عملکرد کولر آبی ارتباطی ندارد و به آن نمی پردازیم.

اساس کار کولر آبی بر مبنای تماس مستقیم با جریان آب و کاهش رطوبت هواست. همین امر سبب کاهش سریع دمای محیط می‌شود. عملکرد این سیستم یکی از با سابقه‌ترین روش‌های سرمایش تبخیری در ایران و جهان است. 

عملکرد سیستم سرمایشی کولر آبی

بررسی معایب و مزایای استفاده از انواع کولر آبی 

کولر آبی نیز همچون سایر لوازم مصرفی مزایا و معایبی دارد. در ادامه به مهم‌ترین مزیت‌های این وسیله اشاره می‌کنیم:

 • از لحاظ قیمت خرید و هزینه‌های جاری آب و برق در زمان مصرف، به عنوان وسیله‌ای مناسب با راندمان بالا شناخته شده است. 
 • تعمیر و نگهداری از این وسیله چندان کار دشوای نیست.
 • به سادگی و با جانمایی درست با هزینه‌ای اندک می‌توانید هوای خنک را در همه اتاق‌ها تامین کنید.
 • تعویض قطعات در هنگام سرویس هزینه بالایی ندارد.
 • در مناطق جغرافیایی گرم و خشک، در زمان ساخت آپارتمان، کانال کشی و لوله کشی آب برای هر واحد اختصاص می یابد. بنابراین نصب و راه اندازی این وسیله نیز بسیار ساده است.
 • در سال های اخیر، کولر آبی به عنوان وسیله ای حافظ منافع محیط زیست معرفی شده است.

انواع کولر آبی معایبی نیز دارند که عبارت هستند از:

 • وجود پوشال در این وسیله می‌تواند محلی برای تجمع قارچ و باکتری باشد؛ تعویض سالیانه پوشال ضروری است.
 • استفاده مداوم از آب، سبب تجمیع رسوب در لوازم و قطعات کولر می‌شود. خود این امر به تکثیر قارچ کمک می کند.
 • برخی افراد با باد این کولرها دچار زکام و حساسیت می شوند.
 • وجود دو کلید دور تند و کند در برخی موارد نارضایتی‌هایی به همراه دارد. در این نمونه‌ها دمای هوا برای همه افراد خوشایند نیست.

تجهیزات سرمایشی که قابلیت استفاده از آب را دارند، برای مناطق مرطوب و شرجی کارایی ندارند. این مدل‌ها در غیر از مناطق خشک، به لحاظ پزشکی نیز برای سلامتی مضر هستند.

انواع کولر آبی

تنوع برند در کولر آبی، انتخاب را ساده می کند

برندهای موجود در انواع کولر آبی در ایران تنوع بی نظیری دارند. به نحوی که در هر مکانی با هر متراژی می‌توان از انواع مختلف این سیستم‌ها استفاده کرد؛ برخی از رایج‌ترین برند‌ها شامل موارد زیر هستند:

 • کولر آبی آبسال، دو نوع ساده و کنترل از راه دور و مزیت حداقل مصرف را در کارنامه خود دارد؛
 • برند جنرال استیل در حجم‌های متنوع تولید می‌شود و بیشینه قدرت باددهی از ظرفیت آن بیشتر است.
 • برند آزمایش، برای محیط های کوچک و بسیار وسیع تولید شده است.
 • کولر ارج در مدل های مختلفی از سال‌های دور مهمان خانه‌های ایرانیان است.
 • کولر آبی برفاب، با ظرفیت های مختلف و بدنه گالوانیزه به تولید می‌رسد. این تولیدکننده، سیستم محافظت خودکار در برابر حوادث برق‌گرفتگی و آتش‌سوزی را در کولرها تعبیه کرده است.
 • جنرال آتا خود را با سیستم آبرسانی جدید به جمع رقبا رسانده است. 
 • سپهر الکتریک، با ویژگی بی صدا و بدون لرزش، کیفیت قطعات خود را به رخ بقیه می‌کشد.این برند سیستم خنک کننده تبخیری را به تجهیزات خود افزوده است.
 • کولر آبی لورچ، با سیستم تبخیری، شعاری با عنوان حجم کمتر، خنکی بیشتر دارد.

در انتخاب برندها باید به مشخصات بارز هر نمونه دقت شود و کولری متناسب با فضای زندگی انتخاب شود.

برندهای مختلف کولر آبی

مشخصه انتخاب ظرفیت کولر آبی را جدی بگیرید

انواع کولر آبی از نظر ظرفیت باددهی به انواع مختلفی دسته بندی می‌شوند. جهت انتخاب و خرید این وسیله نیاز به کارشناسی ماهر دارید. موارد مختلفی باید مورد بررسی قرار گیرد و ظرفیت مناسبی از کولر را به افراد پیشنهاد دهد.

کارخانجات از ظرفیت‌های مشخص و استانداردی برای تولید تبعیت می‌کنند که در منازل و ادارات استفاده می‌شوند. ظرفیت هوادهی 2300، 3500، 4900 و 7000 فوت مکعب در دقیقه، مواردی تائید شده در ایران به شمار می‌روند. بررسی موارد زیر قبل از خریداری این وسیله سرمایشی ضروری به نظر می‌رسد.

 • بررسی شود که محل استفاده چه میزان آفتاب گیر است.
 • بررسی عایق بودن دیوار و پنجره‌ها امری ضروری است.
 • نسبت ظرفیت کولر به متراژ واحد محاسبه شود.

بهتر است کارشناسی متخصص از واحد بازدید کند. محل تعبیه کولر و فاصله کانال‌ها با واحد و اینکه در کدام ضلع ساختمان واقع شده را بررسی کند. اصولا ساختمان‌هایی که در ضلع شرقی و غربی قرار دارند، ساعات بیشتری در معرض نور خورشید هستند. پس به کولری با ظرفیت بیشتر نیاز دارند.   

کلام آخر

در طول سال از هوای مطبوع لذت ببرید و خنکای باد کولر را احساس کنید. بهتر است از متخصصین حرفه‌ای کارچی داری هم کمک بگیرید. سامانه خدمات هوشمند انجام کار برای کیفیت بهتر زندگی، کارشناسانی ماهر را به خدمت گرفته است. این مجموعه برای راه اندازی، سرویس و تعمیر انواع کولر آبی آماده مشاوره به شهروندان عزیز است. سفارشات خود را در زمینه کلیه امور خدماتی، در سامانه هوشمند انجام کار ثبت کنید. با این اقدام تمامی نیازهای خود را به راحتی و در اسرع وقت برآورده کنید.

با ما در تماس باشید
call-center vector karchidari
برای سپردن کارهاتون به ما با یک تماس خیالتون رو راحت کنید