انواع لوله کشی ساختمان و تعمیرات آن

خواندن 2 دقیقه
22 سپتامبر, 2020
لوله کشی ساختمان

هنوز از اولین مرتبه‌ای که مردم پایتخت ایران توانستند آب لوله‌ کشی مصرف کنند یک قرن نگذشته است، اما نمی‌توانیم نقش آن را در دنیای امروزی انکار کنیم. لوله‌ کشی ساختمان در روزهای اولیه خود برای امکانات آبرسانی بود، ولی پیشرفت وسایل و اجبار به رفاه زندگی بیشتر باعث شده است امروزه انواع مختلفی از لوله‌ کشی آب، لوله‌ کشی گاز و خدماتی مانندی لوله بازکنی و لوله‌ کشی فاضلاب را ببینیم.

بنابراین جای تعجب ندارد بازار فروش شیرآلات نیز به همین شکل بسیار رونق پیدا کرده است. با این مقدمه، این مطلب را به انواع لوله کشی ساختمان و همچنین خدمات مختلف آن اختصاص دادیم.

معرفی انواع لوله کشی ساختمان و تعمیرات آن

براساس نوع مجموعه مسکونی یا اداری از انواع مختلف لوله کشی استفاده می‌شود که هر کدام را توضیح می‌دهیم.

لوله‌ کشی آب

تقسیم آب آشامیدنی در بخش‌های مختلف یک ساختمان به کمک سیستم لوله‌ کشی آب انجام می‌شود که در واقع آب شهری است. هر ساختمان در محل اصلی لوله‌ کشی آب یک دریچه اصلی دارد تا جریان آب را در صورت نیاز بتوان قطع کرد.

برای انجام این نوع لوله‌ کشی باید یک لوله منفرد از منبع اصلی وارد سازه کرد و سپس از آن جا به کمک شبکه‌ای از لوله‌های مختلف به بخش‌های دیگر ساختمان می‌رود. البته دقت کنید لوله اصلی باید حداقل یک متر وارد ساختمان شده باشد و لوله‌ کشی‌های فرعی را بعد از آن انجام داد.

زمان لوله‌ کشی ساختمان برای ایجاد فشار لازم و تامین آب بخش‌های گوناگون ساختمان استفاده از پمپ لازم است تا آب همیشه در لوله‌ها در جریان باشد.

یکی از مشکلاتی که پس از مدت زمانی احتمالا تجربه می‌کنید ترکیدگی لوله است. اغلب نشتی آب محل ترکیدگی را نشان می‌دهد، ولی پیشرفت فناروی باعث ساخت دستگاه‌هایی شده است که مکان ترکیدگی را مشخص می‌کنند.

هرچند به علت قیمت بالای این دستگاه‌ها خرید شخصی آن چندان به صرفه نیست.

علت‌های اصلی رفع ترکیدگی لوله

 • مهارت پایین لوله‌ کش در آب‌بندی و اشتباه در اتصالات
 • پوسیدگی اجزای درونی شیرآلات از جمله واشرها و آب‌بند
 • عایق نکردن مناسب لوله‌ها و فشار زیاد مایع درون لوله
 • چکه کردن آب از سقف و نم‌زدگی آن

لوله کشی آب

لوله‌ کشی گاز

زمان ساخت یک خانه و انجام لوله‌ کشی ساختمان یکی از دشوارترین کارها لوله‌ کشی گاز است. کوچکترین اشتباه باعث بروز مشکلاتی مانند نشتی گاز خواهد شد و بنابراین تاسیسات از سوی نهادهای مربوطه باید بررسی شود و تاییدیه دریافت کند.

لوله‌ کشی گاز برای رساندن گاز شهری به نقاط گوناگون بنای مسکونی یا اداری است و به دو صورت توکار و روکار انجام می‌شود.

با توجه به این که نشتی گاز بسیار جدی است و می‌تواند جان ساکنان محل را به خطر بیاندازد، درک علت و رفع آن بسیار اهمیت دارد.

تعمیرات لوله‌های گاز و رفع نشتی آن باید توسط یک متخصص انجام شود، ولی دلایل آن می‌تواند به شرح زیر باشد:

 • لوله‌ کشی و نصب نادرست
 • استفاده از مواد بی‌کیفیت
 • خوردگی مواد لوله‌های گاز

اولین اقدام پس از اطلاع از نشتی گاز بستن شیر گاز است. توجه کنید هرگز از مایعات شیمیایی یا ظرفشویی برای پیدا کردن محل نشتی استفاده کنید چون نتیجه آن خوردگی لوله است. برای این کار باید از مایع نشت‌یاب استفاده شود.

لوله کشی گاز

لوله کشی پکیج و شوفاژ

پکیج‌های دیواری به یک عضو ثابت خانه‌های ما برای تامین آب گرم و گرمایش خانه تبدیل شدند. بنابراین تقاضا برای لوله‌ کشی پکیج بسیار زیاد شده است. این کار با انتخاب انشعابی از لوله‌ کشی گاز انجام می‌شود که از آن برای گرم کردن محیط و آب گرم استفاده می‌کنند.

زمان لوله‌ کشی پکیج برای انجام کار به بهترین شکل، باید به نکاتی دقت کرد. بنابراین توصیه‌های زیر را فراموش نکنید:

 • مکان نصب پکیج دیواری بسیار مهم است. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید آن را داخل کابینت نصب کنید، باید مدل دودکش‌دار را تهیه کنید. همچنین پکیج برای سوخت به جریان هوا نیاز دارد و باید این نکته را در نظر بگیرید.
 • انتخاب نوع لوله‌ کشی پکیج به دو روش توکار و روکار که نوع دوم زیباتر است.
 • انتخاب لوله با جنس و طول مناسب که باید براساس قدرت پکیج، مساحت فضا و مکان نصب باشد.

لوله کشی شوفاژ

 لوله‌ کشی فاضلاب

خروج فاضلاب به درستی از ساختمان برای بهداشت محیط بسیار اهمیت دارد. لوله‌ کش‌ها زمان انجام این کار از انواع لوله‌های پلیکا، پلی اتیل و پوش فیت استفاده می‌کنند.

لوله‌های پوش فیت اخیرا بسیار محبوب شدند که مزیت آن‌ها راحتی در اجرا و تعمیرات است. همچنین از این لوله‌ها علاوه بر لوله کشی فاضلاب در سرویس‌های بهداشتی نیز استفاده می‌شود و به رنگ‌ها و جنس‌های گوناگون در بازار وجود دارند.

اتصال این لوله‌ها به چسب نیاز ندارد و برای آب‌بندی از حلقه اورینگ پلاستیکی استفاده می‌کنند.

یکی از مشکلاتی که برای لوله‌ کشی فاضلاب ممکن است پیش آید، گرفتگی آن است و طبیعتا هیچ‌کس این اتفاق را دوست ندارد!

لوله باز کنی باید به دست افرادی انجام شود که متخصص این کار هستند، متاسفانه برخی افراد خودسرانه از مواد شیمیایی مختلف یا راهکارهای عجیب استفاده می‌کنند که تنها نتیجه عکس دارد.

ابتدا باید بگوییم گرفتگی لوله‌های فاضلاب به چند شکل است. به عبارت دیگر علت گرفتگی لوله فاضلاب ظرفشویی با کفشوی حیاط یا لوله فاضلاب توالت فرق دارد.

اگر دوست دارید هیچ‌وقت مبتلا به مشکل گرفتگی لوله‌های فاضلاب نشوید ساده‌ترین راهکار جلوگیری از تجمع آشغال و راهیابی آن به داخل لوله است.

روش‌های رفع گرفتگی یا لوله بازکنی با توجه به شدت مشکل به ترتیب زیر است:

 • استفاده از چاه بازکن یا تلمبه دستی
 • استفاده از محلول‌های شیمیایی قوی
 • استفاده از ژنراتور لوله بازکنی
 • استفاده از دستگاه تراکم هوا

لوله کشی فاضلاب

نصب روشویی یا ظرف شویی

روشویی به دو شکل پایه‌دار و بدون پایه (دیواری) در بازار وجود دارد و وجود آن در هر خانه برای رعایت بهداشت فردی لازم است.

با آن که ممکن است بعضی از افراد فکر کنند نصب روشویی بسیار ساده است، ولی کوچکترین اشتباه در نصب شیرآلات یا سیفون ممکن است تبعات خوبی نداشته باشد از نشتی آب گرفته تا هدر دادن وقت و هزینه.

همچنین باید بگوییم روشویی نیز ممکن است با مشکل گرفتگی لوله به علت ریختن چربی، قطر پایین لوله فاضلاب، ورود مو به لوله، ایجاد رسوب و جرم و اشیاء مختلف مواجه شود.

گزارش متخصصان لوله‌ کشی سامانه هوشمند انجام کار “کارچی‌داری” نشان می‌دهد اغلب افراد برای رفع گرفتگی آن از اسید استفاده می‌کنند که کاملا کار اشتباهی است! بنابراین اگر اطلاعات کافی ندارید، این کار را خودتان انجام ندهید.

ظرف شویی نیز مانند روشویی اتصالات و لوله‌هایی دارد که هنگام نصب و رفع گرفتگی آن باید دقت کنید.

نصب روشویی

نصب توالت فرنگی، توالت ایرانی و فلاش تانک

بخش دیگری از لوله‌ کشی ساختمان نصب توالت ایرانی و سپس فلاش تانک است. البته بعضی از محیط‌ها نیز فراخور هزینه و یا وضعیت جسمی ساکنان توالت فرنگی نصب می‌کنند.

نصب توالت فرنگی برخلاف چیزی که ممکن است به نظر برسد ساده نیست و به اندازه‌گیری درست نیاز دارد.

برخی از افراد نیز دوست دارند خودشان کار تعمیر توالت فرنگی را انجام دهند. اگر جزو این دسته از افراد هستید باید دقت کنید خرابی توالت فرنگی مربوط به بخش مخزن آن است و قسمت کاسه و متصل به زمین به تعمیر نیاز ندارد.

خرابی فلاش، شناور و نشتی نیز جمله مشکلات رایج توالت فرهنگی هستند.

توالت ایرانی نیز نیازی به توضیح ندارد، در هر خانه‌ای دیده می‌شود و زمان نصب آن باید حتما از بهترین جنس لوله استفاده کنید و برای تعمیر آن از یک متخصص کمک بگیرید.

چون اتفاق افتاده است افراد برای رفع گرفتگی اطراف را کنده‌اند، بدون این که نیاز به آن باشد. در حالی که یک متخصص با کمترین خرابی این کار را انجام می‌دهد.

نصب توالت فرنگی

چرا باید برای لوله‌ کشی ساختمان از خدمات کارچی‌داری استفاده کنید؟

یکی از مزایای استفاده از خدمات کارچی‌داری به عنوان یک سامانه هوشمند انجام کار دسترسی به انواع متخصصان لوله‌ کشی در کنار خدمات مختلف است.

لوله‌ کشی ساختمان را نباید شوخی گرفت و پیدا کردن یک متخصص کار مشکلی است. بسیاری از شرکت‌ها با تبلیغات مختلف سعی می‌کنند ادعا کنند بهترین هستند، ولی تنها هزینه‌های شما را زیاد می‌کنند.

در مقابل، کارچی‌داری این امکان را برای شما فراهم کرده‌است که به صورت مستقیم پیشنهاد را از کارچی‌ها دریافت کنید و با بررسی پروفایل آن‌ها بهترین کارچی‌ را انتخاب کنید.

خودتان تعیین می‌کنید با چه قیمتی می‌خواهید کارتان انجام شود، و پیشنهادهای قیمتی مختلفی را از کارچی‌ها دریافت می‌کنید.

نیز به شکلی انتخاب شده است که تا جای ممکن منصفانه‌ترین باشد. یک دلیل دیگر نیز سرعت انجام کار و رسیدگی به درخواست‌ها است.

در شکل سنتی باید دنبال لوله‌ کش مطمئن بگردید و گاهی ممکن است فرد مورد نظر در دسترس نباشد، ولی استفاده از خدمات کارچی‌داری به شما اجازه می‌دهد در هر زمانی که خواستید برای رفع مشکل خود اقدام کنید. به عبارت دیگر نگران قیمت، سرعت و کیفیت نخواهید بود.

از جمله خدمات ساختمانی و تاسیسات این سامانه می‌توانیم دسته‌های زیر را نام ببریم:

 • لوله کشی گاز
 • لوله کشی آب و فاضلاب
 • نصب پکیج و آبگرمکن
 • شیرآلات و لوازم بهداشتی
 • نصب و سرویس توالت فرنگی و ایرانی
 • رفع ترکیدگی
 • نصب روشویی
 • سایر خدمات مربوط به لوله‌ کشی و تاسیسات

لوله کشی ساختمان

سخن نهایی

رفع مشکلات لوله‌ کشی ساختمان یا انجام آن به تنهایی امکان‌پذیر نیست. با توجه به تنوع بالای انواع لوله‌ کشی و ایراداتی که برای هر کدام می‌تواند پیش آید، تعمیر باید توسط متخصصان و گاهی به کمک وسایل پیشرفته‌ای انجام شود که خود شخص نمی‌تواند تامین کند.

نکته‌ دیگری که استفاده از خدمات سامانه‌ای مانند کارچی‌داری را توجیح می‌کند، صرفه‌جویی در وقت و هزینه‌ها است. عیب‌یابی و انجام تعمیرات به تنهایی فارغ از وقت نیازمند هزینه زیاد است، چون گاهی به جای رفع مشکل فقط دردسر دیگری به وجود می‌آورید.

با ما در تماس باشید
call-center vector karchidari
برای سپردن کارهاتون به ما با یک تماس خیالتون رو راحت کنید