انواع طرح‌های کاغذدیواری

خواندن 7 دقیقه
11 ژوئن, 2021

بعضی افراد هستند که زود از محیط اطراف خود خسته می‌شوند این دسته افراد مدام دنبال چیز جدیدی هستند که خودشان را سرگرم کنند و اگر نتوانند محیط اطراف خود را تغییر دهند بی‌انگیزه می‌شوند و نشاط‌شان را از دست می‌دهند. یکی از کارهایی که برای عوض کردن حال‌وهوای این افراد می‌توان انجام داد، تغییر دکوراسیون خانه است. از طرفی تغییر دکوراسیون هم هزینه‌بر است هم نمی‌توان هر وقت دلمان خواست آنرا انجام دهیم. در چنین شرایط باید به‌دنبال تغییر محیط با هزینه کم و با روش‌های آسان بود. از جمله این روش‌ها می‌توان به طرح‌های استیکر دیواری، انواع طرح‌های کاغذدیواری و موارد دیگری مانند انواع برچسب‌های کابینت اشاره داشت.

ما دراین مقاله قصد داریم در مورد انواع کاغذهای دیواری مطالب مفیدی ارائه کنیم تا در تغییر حال‌وهوای شما هم سهمی داشته باشیم.

انواع طرح‌های کاغذدیواری

کاغذدیواری یک عنصر عالی برای تزئین دیوارها محسوب می‌شوند؛ زیرا گذشته از دارا بودن طرح‌ها و رنگ‌های زیبا، باعث می‌شود که عیوب سطوح دیوارها پوشانده شود. همچنین ترکیب کاغذدیواری و رنگ در کنار هم، با یک طراحی مناسب، می‌تواند در قالب یک اثر هنری در محیط خودنمائی کند.

علاو‌ه‌براین یکی از مزیت‌های کاغذ دیواری پوشاندن عیوب نقاشی ساختمان است به‌عنوان مثال اگر رنگ اتاق فرزندتان به مزاق او خوش نیامد می‌توانید با اضافه کردن طرح‌های مورد پسند او این مشکل را تا حدودی برطرف نمایید؛ زیرا پس از اتمام رنگ‌آمیزی ساختمان عملا امکان نقاشی مجدد آن وجود نداشته و این کار مستلزم بهم‌ریختن مجدد اثاث خانه می‌باشد.

کاغذ دیواری جایگزین خوبی برای نقاشی ساختمان است

انواع طرح‌های کاغذدیواری

1) کاغذدیواری سنتی

این طرح کاغذدیواری، با خلق پس‌زمینه‌های زیبا از طرح‌های سنتی ایرانی همچون، نستعلیق، مشبک، کاشی، نقاشی‌های ایران باستان، بناهای تاریخی و کتیبه‌ها، می‌تواند حس اصالت وزیبائی را یکجا به خانه‌های ایرانی ارمغان آورد.

کاغذدیواری سنتی

2) کاغذدیواری سه‌بعدی

کاغذدیواری سه‌بعدی، به معنای بیرون آمدن از سطح است که باعث می‌شود سطح مسطح دیوار، برجسته به نظر برسد. این مدل کاغذدیواری گزینه مناسبی برای آپارتمان‌های کوچک امروزی و دفاتر کوچک اداری است، زیرا به شما کمک می کند از احساس فشار در محیط کوچک و بسته خلاص شوید.

این مدل کاغذدیواری به دلیل سایه‌های موجود در آن حسی را به شما القا می‌کند که گویا منظره، چهره، اجسام و یا هر تصویر دیگر موجود در آن، زنده و قابل‌لمس است و می‌توان لحظات زیادی را بدون آنکه خسته شوید به آن نگاه کنید. لازم به ذکراست نصب و اجرای این مدل کاغذدیواری، به مهارت بالائی نیاز دارد.

کاغذدیواری سه‌بعدی

3) کاغذدیواری پوستری

کاغذدیواری پوستری، نوعی از کاغذدیواری است که به صورت یک نقش یا تصویر، در ابعاد مختلف چاپ می‌شوند وامروزه مورد استقبال زیادی قرارگرفته است.

ابعاد پوستر به‌گونه‌ای است که می‌توان یک دیوار کامل را برحسب سلیقه شخصی، به‌طور کامل پوشاند. لازم به ذکر است انتخاب دقیق پوستر دیواری بسیار حائز اهمیت است زیرا یک انتخاب نامناسب خصوصاً در ابعاد نامناسب، افت کیفیت و کوچک نشان دادن محیط را به همراه دارد.

کاغذدیواری پوستری

4) کاغذدیواری نانو

این کاغذدیواری با استفاده از فناوری نانو تولید می‌شود بنابراین می‌تواند مانند یک عایق در برابر گرما و رطوبت عمل کند به همین دلیل مناسب برای آشپزخانه و حمام می‌باشد. ضمنا کاغذ دیواری نانو گردوغبار را جذب نمی‌کند کند و با یک دستمال مرطوب تمیز می‌شوند.

کاغذدیواری نانو

5) کاغذدیواری داماسک

اگر به دنبال یک کاغذدیواری کلاسیک شیک و اصلاحا لاکچری می‌گردید، کاغذدیواری داماسک یکی از بهترین گزینه‌هاست . با اینکه از ورود این کاغذدیواری به ایران زمان زیادی نگذشته، ولی به یکی از پرطرفدارترین طرح‌های کاغذدیواری تبدیل‌شده است.

داماسک به تنهائی، پارچه‌ای براق ازجنس ابریشم، پشم و یا پنبه یا مواد مصنوعی امروزی با یک الگوی بافته‌شده برجسته و یا گل‌دار است که امروزه از الگو، طرح‌ها و نقوش آن در تولید کاغذدیواری با همین نام از جنس الیاف یا پی‌وی‌سی، استفاده می‌شود. از استفاده کاغذدیواری داماسک برای پشت تلویزیون گزینه خوبی است.

کاغذدیواری داماسک

6) کاغذدیواری نورانی

کاغذدیواری نورانی، نسل جدیدی از کاغذدیواری‌ها است، در این نوع کاغذدیواری از لامپ‌های ریز ال ای دی کم‌مصرف (سه تا پنج ولت) باضخامت بسیار کم در حد ضخامت کاغذدیواری استفاده‌شده است.

امکان سفارش طرح‌های مختلف و تعداد و ردیف لامپ‌ها، باعث می‌شود هرگونه سلیقه‌ای را جذب خود کند. ترکیب طرح‌های مدرن با نورهای زرد و سفید، زیبایی قابل‌توجهی را خصوصاً در شب به ارمغان می‌آورد. این کاغذدیواری گذشته از زیبایی شگفت‌آور، نور محیط را نیز تأمین می‌کند که از مزیت‌های این نوع کاغذدیواری به شمار می‌آید.

کاغذدیواری نورانی

7) کاغذدیواری کلاسیک

به جرات می‌توان گفت کاغذدیواری طرح کلاسیک، قدیمی‌ترین ودرعین حال پر تقاضاترین کاغذدیواری است. اصول سبک کلاسیک، آرامش، دلپذیری و جذابیتی مثال‌زدنی دارد که از طبیعت الهام گرفته‌شده است. سبک کلاسیک اصالت فرهنگ سنتی غرب را به همراه دارد که امروزه حال و هوای معاصر به خود گرفته است

با توجه به اصالت و قدمت این طرح کاغذدیواری و همچنین وجود طرح‌ها و رنگ‌های متنوع، تزئین داخلی با این طرح کاغذدیواری، حسی تکرار نشدنی را به‌ویژه برای مشکل‌پسندان به همراه خواهد داشت.

کاغذدیواری کلاسیک

8) کاغذدیواری مدرن

در کاغذدیواری طرح مدرن، از خط و نقوش هندسی بسیار استفاده‌شده که در عین سادگی، زیبایی خاص خود رادارد. از این طرح کاغذدیواری، در اداره و شرکت‌ها، بسیار استفاده می‌شود. همچنین از طرح‌های آن در محیط‌های کوچک برای بزرگ نشان دادن فضا نیز استفاده می‌شود.

کاغذدیواری مدرن

9) کاغذدیواری ضد زلزله

همانطورکه می‌دانید در اثر زلزله دیوارها فرومی‌ریزند. کاغذدیواری ضد زلزله از الیاف شیشه (فایبرگلاس) همراه با یک چسب با یک فنّاوری پیشرفته ساخته‌شده است که مقاومت خوبی در برابر فروپاشی ناشی از زلزله دارد و یا روند آن را به تأخیر می‌اندازد تا فرصت بیشتری برای تخلیه ساکنین فراهم شود. این کاغذدیواری نیز مانند سایر کاغذدیواری‌ها، از طرح‌های متنوعی برخوردار است که توسط یک نصاب ماهر قابل‌اجرا می‌باشد.

کاغذدیواری ضد زلزله

10) کاغذدیواری باروکش وینیل

وینیل یک‌لایه شفاف، غیرقابل رؤیت وانغطاف پذیر از جنس پلیمر است که بروی کاغذدیواری چسبیده می‌شود و باعث می‌شود کاغذدیواری ضد لک، مقاوم و قابل شستشو شود.

کاغذدیواری باروکش وینیل

11) کاغذدیواری الیافی

این نوع کاغذدیواری همان‌طور که از نامش پیداست بافتی شبیه پارچه دارد که دارای الیاف طبیعی و مصنوعی است. این نوع کاغذدیواری هیچ‌گونه سمی تولید نمی‌کند و دوست دار محیط‌زیست است، به همین دلیل انتخاب مناسبی برای اتاق‌ خواب می‌باشد. این نوع کاغذدیواری دارای طرح‌ها و رنگ‌های مناسب برای انواع سلیقه‌ها می‌باشد.

کاغذدیواری الیافی

کدام طرح کاغذدیواری را انتخاب کنیم؟

حال که با طرح‌های کاغذدیواری و انواع و ویژگی‌ آنها آشنا شدید. شاید این سؤال برایتان پیش بیاید که خوب حالا با این توضیحات، چه کاغذدیواری انتخاب کنیم؟ در ادامه سعی کردیم به این موضوع بپردازیم

کاغذدیواری مناسب محیط کار:

اگر می‌خواهید کاغذدیواری برای دفتر محل کارتان تهیه کنید، بهترین انتخاب کاغذدیواری طرح‌های ساده هندسی می‌باشد که رنگ آن بسته به نوع کار شما قابل‌تعیین است.

کاغذدیواری طرح‌ هندسی

به‌طور مثال استفاده از رنگ گرم و صمیمی، اعتبار رئیس مجموعه را کاهش داده و بهتر است برای دفتر رئیس اداره مجموعه‌ای از رنگ‌های غیر شفاف و مات استفاده شود و بالعکس برای محیط کارمندان استفاده از رنگ روشن باعث افزایش انرژی و ایجاد حس نشاط در آنها می‌شود. همچنین استفاده از رنگ تیره، به‌ مرور باعث کاهش انرژی و خواب‌آلودگی می‌شود.

کاغذدیواری مناسب سالن پذیرائی:

انتخاب کاغذدیواری مناسب برای سالن پذیرائی تا حد زیادی بستگی به مبلمان و فرش خانه دارد. برای سالنی که نورگیر مناسبی دارد استفاده از رنگ روشن باعث می‌شود کاغذدیواری نمای خود را از دست بدهد.

برای سالنی با متراژ محدود، کاغذدیواری 3 بعدی مناسب می‌باشد زیرا باعث وسعت دادن به فضا می‌شود؛ و یا اگر سالنی مجلل با دکوراسیونی کلاسیک دارید، انتخاب کاغذدیواری داماسک بهترین گزینه است.

کاغذدیواری مناسب برای اتاق‌خواب:

انتخاب کاغذدیواری مناسب برای اتاق‌خواب که به‌عنوان فضائی خصوصی برای کسب آرامش تلقی می‌شود، بسیار مهم است، زیرا با روحیه افراد ارتباط مستقیمی دارد. ولی اصولاً استفاده از رنگ‌های براق وتند برای اتاق‌خواب مناسب نیست. انتخاب کاغذدیواری تیره یا رنگ سبز و زرد ملایم، گزینه خوبی برای اتاق‌خواب می‌باشد.

کاغذدیواری مناسب برای اتاق‌خواب

کاغذدیواری مناسب برای اتاق‌خواب کودکان:

رنگ و طرح کاغذدیواری مناسب برای اتاق کودکان بسته به دختر یا پسر بودن، انتخاب می‌شود. به‌طورکل استفاده از کاغذدیواری ساده با رنگ‌های صورتی برای دختران و آبی پسرانه و تلفیق آنها با کاغذدیواری‌های هم‌رنگ طرح‌دار و انواع شخصیت‌های کارتونی، می‌تواند انتخاب خوبی برای اتاق‌خواب کودکان باشد.

کاغذدیواری مناسب برای اتاق‌خواب کودکان

کاغذدیواری مناسب برای اتاق نوجوانان:

دختران نوجوان معمولاً رنگهای رمانتیک صورتی، گل‌بهی، یاسی، طوسی، بنفش ملایم با طرح‌های قلب و گل را می‌پسندند و پسران نوجوان بیشتر رنگ‌های آبی و مشکی با طرح‌های شخصیت‌های فوتبالی و یا ماشین را می‌پسندند.

کاغذدیواری مناسب برای پشت تلویزیون:

معمولاً انتخاب طرح ساده و رنگ تیره برای پشت تلویزیون، به بهتر دیده شدن آن کمک می‌کند. استفاده از طرح‌های شلوغ و رنگ‌های تند و بسیار روشن، باعث به هم خوردن تمرکز هنگام تماشای تلویزیون می‌شود. انتخاب کاغذدیواری داماسک، برای پشت تلویزیون گزینه خوبی است.

روش و اصول کار چسباندن کاغذدیواری

شما در این مقاله با انواع طرح‌های کاغذدیواری و کاربرد آن‌ها درجاهای مختلف آشنا شدید.

جدا از اصول کاربردی هریک از انواح طرح‌های کاغذدیواری، انتخاب آنها رابطه مستقیم باسلیقه و روحیه هر شخص دارد. این نکته لازم به ذکر است که کاغذدیواری از هر سطحی به‌راحتی کنده می‌شود، فقط کافیست کاغذدیواری با استفاده از قلم با آب خیس شده و یا با استفاده از آب‌پاش، اسپری کنیم و بعد از حدود نیم ساعت چسب‌کاغذ دیواری از بین رفته و اصلاحا کاغذدیواری خود را ول می‌کند که می‌توان به‌راحتی آن را از سطح جدا نمود.

یک نکته حائز اهمیت دیگر در ارتباط با کاغذدیواری این است که اگر قصد دارید ساختمان خود اعم از مسکونی، اداری و تجاری را بازسازی کند، با استفاده از کاغذدیواری می‌توانید عملیات مرمت و بازسازی ساختمان خود را به سرعت انجام دهید، به‌گونه‌ای که هر طرح و سبکی را که دوست داشته باشید، پیاده کنید.

کاغذدیواری روی چه سطوحی می‌چسبد:

کاغذدیواری بر روی گچ چسبیده می‌شود، اما قبل از آن زیرسازی با روغن الیف و هموارسازی سطح لازم است. روی‌ام دی اف به‌راحتی چسبیده می‌شود، روی رنگ‌روغن و پلاستیک به‌راحتی چسبیده می‌شود.

کاغذدیواری روی چه سطوحی نمی‌چسبد:

کاغذدیواری روی کاغذدیواری قبلی نمی‌چسبد، زیرا باعث می‌شود براثر خیس شدن به‌وسیله چسب، کاغذدیواری قبلی اصلاحا طبله کند. چسباندن کاغذدیواری روی سیمان به دلیل وجود منافذ و سوراخ‌های موجود، مناسب نیست،

برای چسباندن کاغذدیواری روی سیمان، اول باید دیوار گچ‌کاری شود و همچنین کاغذدیواری روی بلکا و کنیتکس نیز نمی‌چسبد و قبل از آن باید سطح موردنظر زیرسازی شود.

خصوصیات کاغذدیواری خوب:

  • مقاوم باشد و به‌راحتی دربرخورد با یک جسم، دچار خط‌وخش و سائیدگی نشود.
  • به‌مرورزمان و در اثر تابش خورشید، رنگ خود را از دست ندهد.
  • قابل شستشو باشد و گردوغبار به خودش جذب نکند.
  • عایق خوبی در برابر سروصدا و گرما و سرما باشد.
  • مقاومت خوبی در برابر حریق داشته باشد.
با ما در تماس باشید
call-center vector karchidari
برای سپردن کارهاتون به ما با یک تماس خیالتون رو راحت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *