انواع رنگ های نقاشی ساختمان

خواندن 7 دقیقه
2 مارس, 2021
روانشناسی رنگ انواع رنگ های نقاشی ساختمان

در این مقاله می‌خواهیم به کمک یک سری اصول و استاندارها، نحوه انتخاب انواع رنگ های نقاشی ساختمان را بیان کنیم. یکی از این اصول بررسی رنگ ها از منظر روانشناسی است. اصل دیگری که با آن آشنا می شویم چرخه رنگ‌ها است و این که انواع رنگ‌های به کار رفته در نقاشی ساختمان چگونه می‌توانند در حالات درونی انسان‌ها تغییر ایجاد کنند. اگرچه انتخاب نوع رنگ مناسب برای رنگ آمیزی ساختمان بر عهده طراحان داخلی است، اما در این انتخاب استانداردهای جهانی وجود دارد که متخصصین باید آنها را رعایت ‌کنند. ما در این مقاله سعی داریم این اصول و استانداردها را با جزئیات بیشتری معرفی کنیم، به این امید که به شما در انتخاب رنگ مناسب برای دکوراسیون داخلی منزل یا محل کارتان کمکی کرده باشیم. در اینجا این نکته را یادآور می‌شویم که روانشناسی رنگ‌ها، صرفا محدود به سقف و دیوارهای خانه نمی‌شود، و دربرگیرنده همه المان‌های دکوراسیون داخلی از جمله: مبلمان، تزیینات، پرده‌ها و غیره است.

انواع رنگ های نقاشی ساختمان

چرخه رنگ چیست؟ و چگونه از آن در انتخاب رنگ ها استفاده می‌شود

روشی که متخصصان طراحی داخلی در انتخاب رنگ ساختمان و هر رنگ دیگری از آن استفاده می‌کنند، چرخه رنگ‌ها نام دارد. چرخه رنگ‌ها خود زیر مجموعه علمی گسترده‌تر به نام تئوری رنگ‌ها دارد. تئوری رنگ‌ها در دو حوزه کلی به ما کمک می‌کند. اولا: در تفسیر رنگ‌هایی که در جهان می‌بینیم، دوما: در پاسخی که انسان‌ها به ترکیب‌ رنگ ها و نسبت‌های مختلف آنها با یکدیگر می‌دهند. تئوری رنگ‌ها با چرخه رنگ‌ها آغاز می‌شود و چرخه رنگ خود از 3 مجموعه رنگی تشکیل می‌شود. رنگ‌های اصلی، رنگ‌های ثانویه و رنگ‌های سوم. ما در ادامه به کمک این روش نحوه انتخاب رنگ های مناسب برای نقاشی ساختمان را یاد می‌گیریم.

چرخه های رنگ های ساختمان

رنگ‌های اصلی: رنگ‌های اصلی چرخه رنگ شامل: قرمز، آبی و زرد می‌شوند. این رنگ‌ها را با ترکیب سایر رنگ‌ها نمی‎‌توان ایجاد کرد و از این رو است که این رنگ‌ها را رنگ‌های اصلی ‌می‌نامند.

رنگ‌های ثانویه: این دسته شامل: رنگ های نارنجی، سبز و بنفش است. این رنگ‌ها با ترکیب رنگ‌های اصلی به دست می‌آیند. نحوه تهیه این رنگ‌ها با ترکیبات زیر بدست می‌آید.
زرد + آبی = نارنجی
قرمز + آبی = بنفش
آبی + زرد = سبز

رنگ های ثالثیه یا دسته سوم: این دسته شامل: 6 نوع رنگ است. این رنگ ها با ترکیب رنگ‌های اولیه و ثانویه به دست می‌آیند. مجموعه این رنگ‌ها را در چرخه رنگ در شکل زیر مشاهده می‌کنید.

آشنایی با مفاهیم ضروری در شناخت انواع رنگ‌های ساختمان

برای اینکه بهتر بتوانیم از رنگ های مناسب برای دکوراسیون داخلی استفاده کنیم، باید با ادبیات رنگ‌ها قدری ببیشتر آشنا شویم. در ادامه با تعاریف چهار مفهوم ضروری در انتخاب رنگ ها آشنا می‌شویم:

ته رنگ یا tint چیست؟ اگر رنگ‌های چرخه رنگ را با سفید ترکیب کنیم به اصطلاح به آن رنگ‌ها تینت (tint) یا ته رنگ گفته می‌شود. در بازار ایران گاهی به این رنگ‌ها پاستیلی هم گفته می‌شود. طبیعتا هرچه رنگ سفید بیشتری به رنگ‌های چرخه اضافه شود، زمینه روشن‌تری بدست می‌آید.

سایه (Shade) چیست؟ سایه دقیقاً بر عکس حالت Tint است؛ یعنی با اضافه کردن رنگ سیاه، رنگ‌های چرخه تیره‌تر می‌شوند.

درجه رنگ (Tone) چیست؟ با افزودن رنگ خاکستری، رنگ‌ها کمی مات و کدر می‌شوند که به آن تن یا درجه رنگ گفته می‌شود.

حالت های مختلف ترکیب رنگ قرمز

بافت یا تکستچر (texture) چیست؟ استفاده از بافت، همراه با دیگر عناصر طراحی، می تواند انواع پیام ها و احساسات را به مخاطب انتقال دهد. برای مثال شما برای طراحی هویت بصری یک شرکتی که در صنایع چوبی فعالیت میکند می‌توانید بافت (تکسچر) چوب استفاده کنید، تا حس این صنعت را بخوبی به مخاطب منتقل کنید. تکسچر ها به دو دسته تقسیم می شوند :

الف)تکسچر یا بافت فیزیکی Physical Texture:

بافت فیزیکی، همچنین به عنوان بافت واقعی و یا بافت لمسی شناخته می شود، تغییرات واقعی بر روی یک سطح هستند که می‌توانند شامل: پوست، چوب، شن و ماسه، سطح صاف بوم و یا فلز، شیشه، چرم و … باشند. بافت فیزیکی خود را با داشتن یک شاخص فیزیکی ” قابل لمس بودن” از بافت بصری متمایز می‌کند.

ب)تکسچر یا بافت بصری Visual Texture :

بافت بصری تصویر داشتن بافت فیزیکی است. هر ماده و هر سطح حمایت بافت های بصری خود را دارد و باید قبل از ایجاد یک ترکیب در نظر گرفته شود. بافت‌ها در این شاخه به طور کلی توسط تکرار شکل و خطوط ایجاد می‌شود.

چگونگی انتخاب رنگ ها برای دکوراسیون داخلی

ما زندگی خود را در مکان‌های متفاوتی سپری می‌کنیم؛ منزل، اداره، فروشگاه‌های مختلف، باشگاه‌های ورزشی و… هرکدام دارای دکوراسیون ویژه‌ای هستند، به گونه‌ای که معمولاً ما از نوع دکوراسیون می‌توانیم تشخیص دهیم که در چگونه مکانی قرار داریم. رنگ‌ها، عنصر ویژه‌ی دکوراسیون داخلی ساختمان هستند که المان های داخلی را از هم متمایز می‌کند. وقتی که درباره‌ی دکوراسیون داخلی مکانی قرار است تصمیم‌گیری کنیم، اول از همه صحبت از رنگ ساختمان به میان می‌آید و اینکه قرار است تجهیزات دکوراسیون مورد نظر بر مبنای چه رنگ یا رنگ‌هایی انتخاب شوند. رنگ‌ها در دکوراسیون داخلی به صورت تصادفی انتخاب نمی‌شود؛ بلکه روش‌های علمی و شناخته شده‌ای در این خصوص وجود دارند که در ادامه به برخی از آنها در قالب سبک‌های مختلف خواهیم پرداخت.

همچنین بخوانید: آموزش نقاشی ساختمان با رنگ پلاستیک

سبک طرح رنگ‌های مشابه

یکی از روش‌هایی که متخصصین طراحی داخلی در انتخاب انواع رنگ های نقاشی ساختمان و مبلمان از آن استفاده می‌کنند، طرح رنگ‌های مشابه است. این انتخاب به این صورت انجام می‌پذیرد که سه، چهار یا رنگ‌های بیشتری که همسایه یکدیگر در چرخه رنگ هستند را انتخاب می‌کنند. به عنوان مثال در شکل زیر طیفی از چهار رنگ‌ نزدیک به یکدیگر قرار گرفته‌اند.

انتخاب رنگ ها برای دکوراسیون داخلی

اگر شما قصد دارید که با استفاده از این متد انواع رنگ های نقاشی ساختمان خود را انتخاب کنید بایستی به نسبت رنگ‌ها دقت ویژه‌ای بکنید. چرا که با انتخاب متناسب رنگ‌ها احساس تعادل در منزل شما به وجود خواهد آمد. قاعده‌ای کلی که در بین طراحان دکوراسیون داخلی برای انتخاب رنگ مناسب ساختمان استفاده می‌شود، قاعده: 60، 30، 10 نام دارد. هرچند کاملا واضح است که این نسبت برای فضاهایی کاربرد دارد که از سه رنگ استفاده کرده باشند. در استفاده از این قاعده می‌توان رنگ‌آمیزی ساختمان، قالی و مبلمان را که نسبتی حدود 60 درصد دارند را از یک رنگ استفاده کرد؛ پرده‌ها و کوسن را از رنگ دوم و سایر تزیینات را از رنگ سوم انتخاب کرد.

سبک استفاده از رنگ‌های متضاد

در انتخاب رنگ های نقاشی ساختمان یکی از راه‌های بسیار پر طرفدار استفاده از رنگ‌های متضاد است. برای این منظور در چرخه رنگ دو رنگ که دقیقا مقابل هم قرار گرفته‌اند را می‌توان انتخاب کرد. در این روش یکی از رنگ‌ها به عنوان رنگ غالب ساختمان و دیگری به عنوان رنگ مکمل استفاده می شود. برای ایجاد تضادهای بصری رنگی در خانه، از ترکیب دو تا چهار رنگ هم می‌توان استفاه کرد. برای انتخاب ترکیب مناسب انواع رنگ های نقاشی ساختمان، باید دقت داشته باشید که فقط به رنگ دیوارهای ساختمان خود توجه نکنید. به یاد داشته باشید که می توانید رنگ‌های متضاد را با مبلمان، اثاثیه و سایر عناصر دکوراسیون منزل خود هم به کار ببرید.

استفاده از تضاد رنگ در نقاشی ساختمان

استفاده از این متد با توجه به تضاد ساختاری که در آن وجود دارد بسیار توجه برانگیز است و انرژی زیادی را به محیط زندگی شما وارد می کند.

حتما این مقاله را بخوانید: نقاشی ساختمان با رنگ روغن

سبک رنگ آمیزی تک رنگ ساختمان یا رنگ آمیزی مونوکروماتیک

مونوکروماتیک یکی از سبک های دکوراسیون داخلی است که اجرای آن نسبت به سایر سبک‌ها آسان‌تر است. این سبک را به طور خلاصه، با ایجاد تعادل از طریق کنار هم قرار دادن اشیاء تک رنگ، می‌توان معرفی کرد. در سبک مونوکروماتیک از یک رنگ در طیفهای تیره تا روشن استفاده میشود و انتخاب سایر المان‌ها بر اساس یک رنگ مشخص صورت می‌گیرد. انتخاب رنگ در این سبک بر اساس روحیات افراد انجام می‌شود. برخی افراد رنگ‌های شاد و پرانرژی را می‌پسندند و برخی دیگر رنگ‌های آرام بخش و ملایم را برای دکوراسیون خانه خود انتخاب می‌کنند.

استفاده از بافت رنگ ها برای ایجاد تنوع در رنگ آمیزی مونوکروماتیک

برای استفاده از سبک منوکروماتیک در نقاشی ساختمان، ابتدا باید یک رنگ را انتخاب کرد و ته رنگ، سایه و درجه‌های مختلف آن را به محیط اضافه کرد. این سبک یکپارچگی خاصی را با خود به همراه خواهد آورد، هرچند این ریسک وجود دارد که افراد احساس کنند که محیط خسته کننده و ملال آور است. در استفاده از این سبک، نکته اساسی این است که باید از بافت یا تکستچر (texture) مناسب استفاده شود.

در طراحی منوکروماتیک یا تک رنگ از هر دو نوع بافت فیزیکی و بصری می‌توان استفاده کرد. هدف از استفاده از بافت در این نوع طراحی این است که ملال آوری و یکنواختی فضا از بین برده شود. همواره در طراحی انواع رنگ های نقاشی ساختمان و به طور کلی در طراحی داخلی باید به این نکته دقت شود که در این حوزه هیچ صلبیتی وجود ندارد. یعنی هیچ قانون واحدی در کار نیست. بنابراین اگر احساس می‌کنید در سبک تک رنگ شما حضور یک بافت نامتجانس می‌تواند زیبا باشد، باید جسارت داشته باشید و ایده خود را اجرا کنید. به عنوان مثال استفاده از گیاهان در این سبک می‌تواند یکنواختی محیط را به کلی از بین ببرد. کما این که بسیاری از افراد استفاده از پدیده‌های طبیعی را در دکوراسیون داخلی خود بیشتر می‌پسندند. در شکل زیر نمونه ای از این موارد را مشاهد می‌کنیم.

سبک رنگ آمیزی تک رنگ ساختمان با ترکیب گیاهان طبیعی

اهمیت تاثیر گذاری رنگ‌ها در روحیه انسان‌ها

هر آنچه در محیط زندگی ما وجود دارد به نحوی بر روح و روان ما تاثیر می‌گذارد. رنگ‌های محیط زندگی از مهم‌ترین فاکتورهایی است که در روحیات انسان می‌تواند تاثیر مثبت یا منفی داشته باشد. ایجاد تعاریفی همچون: رنگ های شاد، رنگ‌های غمگین، رنگ های ملایم، رنگ‌ های روح‌افزا، رنگ های ضد افسردگی، رنگ های استرس‌زا، رنگ های پرانرژی و غیره در نقاشی ساختمان، همگی دال بر اهمیت تاثیرگذاری رنگ ها بر روحیات انسان ها دارند.

ما در این بخش به مسئله رنگ‌ها و احساساتی که در آدم‌ها ایجاد می‌کنند، می‌پردازیم. برای این که همچون متخصصین طراحی داخلی ساختمان بتوانیم برای هر فضایی رنگ مناسب را براساس روحیات انسان ها، انتخاب کنیم، باید 4 مرحله زیر را دنبال کنیم.

گام اول: هدف فضا و معنی رنگ را تعیین کنیم

رنگ‌های مختلف احساسات متفاوتی را ایجاد می‌کنند. این احساسات می‌تواند هیجان، اشتیاق، متانت و یا راز آلودگی باشد. با تسلط بر اصول رنگ شناسی می‌توانید احساسی را که به دنبال آن هستید ایجاد کنید. اما پیش از این که رنگ‌های فضای ساختمان خود را انتخاب کنید باید به سه سوال اساسی پاسخ دهید:

  1. کاربری فضایی که به دنبال انتخاب رنگ برای آن هستید چیست؟
  2. به دنبال ایجاد چه احساسی هستید؟
  3. چه رنگ‌هایی برای دست‌یابی احساس مد نظر شما بهتر هستند؟

به عنوان مثال اگر به دنبال انتخاب رنگ برای اتاق خواب خود هستید، پاسخ به این سه سوال به این صورت خواهد بود:

  1. فضای مورد نظر برای استراحت، معاشقه و خواب مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  2. احساسی که برای این کاربری باید به دنبال آن باشید، می تواند متانت، آرامش و طراوت باشد.
  3. رنگ هایی که برای حصول به این هدف مورد استفاده قرار می‎‌گیرند، می‌تواند رنگ‌هایی ملایم همچون: آبی آسمانی یا گونه‌هایی از رنگ سبز باشد.
ترکیب مناسب رنگ های اتاق خواب

گام دوم: انتخاب طیف رنگ

در انتخاب طیف رنگ انواع رنگ های نقاشی ساختمان، مهمترین نکته‌ای که باید در نظر بگیرید این است که هم اکنون در فضای شما چه رنگ‌هایی موجود هستند؟ رنگ دیوارها، مبلمان، تابلویی که به آن علاقه دارید و غیره، باید پیش از انتخاب رنگ مورد توجه قرار گیرند. در این مرحله برای انتخاب رنگ مناسب ساختمان باید از چرخه رنگ استفاده کنید. برای استفاده از این چرخه شما رنگ ابتدایی خود را انتخاب می‌کنید. در مرحله بعد از سه سبک: طرح رنگ های مشابه، طرح رنگ های متضاد و طرح تک رنگ، استفاده کرده و رنگ‌های مکمل رنگ ابتدایی خود را پیدا می‌کنید.

گام سوم: انتخاب رنگ مناسب از منظر گرم، سرد یا خنثی بودن

از منظر گرم یا سرد بودن، رنگ‌ها به سه دسته رنگ‌های فعال یا گرم، رنگ‌های منفعل یا سرد و رنگ‌های خنثی تقسیم می‌شوند.

رنگ‌های گرم: به رنگ‌هایی همچون: قرمز، نارنجی و زرد گفته می‌شود. زمانی که فردی در فضایی با رنگ گرم قرار می‌گیرد، احساس می‌کند که فضا بر او غلبه کرده است. رنگ‌های گرم موجب می‌شوند فضاهای بزرگ گرم‌تر و صمیمی‌تر بنظر بیایند.

رنگ‌های سرد: شامل آبی، سبز و بنفش و خانواده آنها می‌شود. این رنگ‌ها در انواع رنگ های نقاشی ساختمان موجب می‌شود فضایی به اصطلاح خنک ایجاد شود. اگر فضای شما کوچک است رنگ‌های خنک انتخاب بسیار خوبی به حساب می‌آیند، چراکه این رنگ‌ها موجب می‌شوند فضاهایی کوچک بزرگتر به نظر بیایند.

رنگ‌های خنثی: شامل قهوه‎‎‌ای، بژ، خاکستری و سفید می‌شوند. این رنگ‌ها نه فعال و نه منفعل هستند. زمانی از این رنگ‌ها استفاده می‌شود که می‌خواهیم سایر المان‌های طراحی بیشتر بنظر برسند. در نقاشی ساختمان با انتخاب رنگ خنثی فرصت‌های ما عملا به سمت بی نهایت میل می‌کنند. چراکه با دیوار‌هایی با رنگ خنثی می‌توان المان‌هایی با رنگ‌های فعال و منفعل استفاده کرد. وجود این المان‌ها در فضای خانه، جلوه بی‌نظیری ایجاد می‌کنند.

گام چهارم: اهمیت نور پردازی در نقاشی ساختمان

رنگ بدون نور وجود خارجی نخواهد داشت. برای مشاهده رنگ‌ها باید نور وجود داشته باشد. زمانی که نور بر شیئ می‌تابد، بخشی از آن توسط شیئ مربوطه جذب می‌شود و بخشی دیگر بازتاب پیدا می‌کند. نور طبیعی برای درک و احساس رنگ‌ها ضروری است. بنابراین اگر در فضای خود نور طبیعی کافی دارید، بدین معنی که پنجره‌های نورگیر بزرگی دارید، می‌توانید از رنگ‌های تیره با اعتماد به نفس کامل در ساختمان خود استفاده کنید. در مقابل اگر فضای شما از نور طبیعی کافی برخوردار نیست، بهتر است در انتخاب انواع رنگ های نقاشی ساختمان از رنگ های روشن‌تری استفاده کنید.

برای کسب اطلاعات درباره بازسازی ساختمان خود می‌توانید از اینجا شروع کنید.

انتخاب رنگ مناسب برای اتاق خواب دارای نور طبیعی

با ما در تماس باشید
call-center vector karchidari
برای سپردن کارهاتون به ما با یک تماس خیالتون رو راحت کنید