انواع توری های فلزی و پلاستیکی

خواندن 8 دقیقه
18 می, 2021
توری های فلزی و پلاستیکی با انواع مختلف

توری‌ها یکی از اجزای جدا نشدنی در بحث محافظت ساختمان هستند. ما در این مطلب می‌خواهیم انواع توری‌های مورد استفاده در صنعت ساختمان را مورد بررسی قرار دهیم.

توری‌ها انواع بسیار متنوع با کاربردهای مختلفی دارند. جنس توری‌ها بیشتر از نوع فولاد یا فلز است، اما چند سالی است، انواع پلاستیکی توری‌ها هم وارد بازار شده است. به‌طورکل مقاومت توری‌ها با ایجاد شبکه‌های عمودی و افقی از مفتول‌های فلزی و پلاستیکی ایجاد می‌شود.

انواع توری

موارد کاربرد توری‌ها

از جمله موارد کاربرد توری‌ها می‌توان به ایجاد استحکام از طریق افزایش مقاومت کششی در برخی سازه‌ها اشاره کرد. در سازه‌هایی مانند پل، معدن، سد معمولا از توری‌های فلزی به منظور استحکام پایه‌ها، دیواره‌ها و … استفاده می‌شود.

 استفاده از توری فولادی در صنعت ساختمان باعث می‌شود تا مقاومت کششی سازه افزایش پیدا کند و در برابر زلزله و لرزش‌های حاصل از آن پایداری بیشتری از خود نشان دهد. در نتیجه سازه به‌راحتی در مقابل نیروی کششی تخریب نمی‌شود و از خسارت‌های احتمالی جلوگیری خواهد شد.

انواع توری ها؛ در خانه‌ها، مراکز نگهداری از حیوانات، پارک‌ها و …. نیز استفاده می‌شوند. یکی از موارد کاربرد توری‌ها خصوصا توری‌های پلاستیکی در خانه، استفاده از آنها بمنظور جلوگیری از ورود حشرات به‌داخل ساختمان است. این نوع توری‌ها برروی درب یا پنجره‌ها نصب می‌شوند. در حال حاضر نصب توری پنجره‌ها تبدیل به یک حرفه تخصصی شده است.

موارد کاربرد توری‌ها

توری و انواع آن

توری‌ها از جنس‌های مختلفی ساخته می‌شوند. به عنوان مثال توری‌های فلزی از جنس‌ ورقه، مفتول و آلومینیوم هستند. از دیگر انواع مختلف توری‌‌ها می‌توان به توری‌های محافظ در برابر حشرات و توری‌های پلاستیکی اشاره کرد.

توری و انواع آن

1) انواع توری‌های فلزی

توری‌های فلزی بر اساس کاربردشان، انواع مختلفی دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به توری‌های مش، پرسی، حصاری، جوشی، سرندی، مرغی، فرنگی و گابیون اشاره کرد و در ادامه آن‌ها را توضیح می‌دهیم.

برای جایگزینی پنجره قدیمی با پنجره دوجداره می‌توانید از بخش خدمات نصب پنجره دوجداره کارچی‌داری اقدام کنید.

انواع توری‌های فلزی

توری مش

توری مش یکی از انواع توری های فلزی است که در صنعت ساختمان‌سازی کاربرد فراوان دارد. این توری مشبک از میلگردهای آج‌دار و ساده ساخته می‌شود. توری مش دارای انواع مختلفی از جمله آجدار، پلنی و فولادی است. مقاومت این نوع از توری‌ها بسیار بالا است. به همین دلیل از توری مش برای مسلح کردن بتن استفاده می‌شود.

از جمله کاربردهای توری های مش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • کم شدن مصرف میلگرد در ساختمان.
 • کم شدن هزینه نصب.
 • حمل‌ونقل آسان و مقاومت بالا.
 • مقرون به‌صرفه بودن شبکه مش نسبت به دیگر روش‌ها.
توری پرسی

توری پرسی

توری پرسی یکی از دیگر انواع توری های فلزی است. این توری‌ها از مفتول کششی آهن تولید می‌شوند. برای ساخت توری‌های پرسی از فرآیند بافت و دنده استفاده می‌شود.

چشمه توری پرسی به‌صورت مربعی یا مستطیلی است، به همین دلیل شباهت زیادی به توری‌های جوشی دارد. با این حال توری‌های پرسی به‌صورت رشته‌های تار و پود، در هم تنیده شده‌اند و برای نگه داشتن این رشته‌ها از جوش استفاده نمی‌شود.

توری‌های پرسی انواع مختلفی دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به توری‌های پرسی موج‌دار هلندی، حصیری و عادی اشاره کرد.

کاربردهای توری پرسی عبارتند از:

 • توری پرسی استحکام و مقاومت بالایی دارد. به همین دلیل گزینه خوبی برای حفاظ در و پنجره به حساب می‌آید.‌
 • این توری‌ها از قیمت مناسبی برخوردارند.
 • به دلیل مقاومت بالا، این توری‌ها برای ساخت قفس حیوانات نیز به‌کار می‌روند.
 • برای ساخت محوطه‌های مخصوص برخی ورزش‌ها مانند فوتبال، گلف، استبل اسب‌ها و … ممکن است از این نوع توری‌ها استفاده شود.
انواع توری حصاری‌کشی

توری حصاری

از دیگر انواع توری فلزی می‌توان به توری حصاری یا فنس اشاره کرد. این توری‌ها بیشتر برای کشیدن حصار دور زمین‌های کشاورزی، مکان نگهداری حیوانات، ویلاها و اماکن مشابه مورد استفاده قرار می‌گیرند. امروزه هزینه کشیدن دیوار بسیار افزایش پیدا کرده است. به همین دلیل توری‌های حصاری می‌توانند جایگزین برای دیوارکشی آجری یا بلوکی باشند.

توری‌های حصاری در گذشته مقاومت بالایی نداشتند و به همین خاطر زیاد مورد استفاده قرار نمی‌گرفتند. امروزه مقاومت فنس‌ها افزایش پیدا کرده است. در نتیجه توری حصاری میان مردم اهمیت زیادی پیدا کرده و تمایل خرید افراد نسبت به این توری‌ها نیز افزایش یافته است.

از ویژگی‌های فنس می‌توان به مقاومت بسیار بالا و ضد زنگ بودن آن اشاره کرد. توری‌های حصاری در جدا کردن دو زمین از یکدیگر، به عنوان حفاظ برای منازل مسکونی، محافظت از کارگران ساختمانی و غیره نیز کاربرد دارند.

توری جوشی

توری جوشی

از دیگر انواع توری‌ها می‌توان به توری جوشی اشاره کرد. این توری به‌صورت مشبک است و در اصطلاح به آن توری ریز مش می‌گویند. توری‌های جوشی از جنس شور، مفتول گالوانیزه و مفتول آهن هستند و انواع مختلفی از جمله برگی و رولی دارند.

توری جوشی مقاومت بالایی در برابر خوردگی، زنگ‌زدگی و پوسیدگی دارد. جوش‌هایی که روی این توری زده می‌شوند به نحوی هستند که از جابجا شدن و لق زدن میله‌ها جلوگیری کنند. در نتیجه مقاومت و استحکام توری افزایش می‌یابد.

از جمله کاربردهای توری‌های جوشی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • حفاظ برای استخر.
 • استفاده برای حفاظت پایه پلها.
 • حفاظت کانال‌های آب.
 • حفاظت محوطه فرودگاه‌ها.
 • ساخت سازه بتنی.
 • ساخت دیوار سه بعدی
 • حصارکشی کارگاه‌ها و هر زمین دیگری که نیاز به محافظت دارد.
توری سرندی

توری سرندی

توری سرندی یکی از انواع توری‌های فلزی است. این توری‌ها از در هم تنیده شدن مفتول‌ها و اتصال آن‌ها با یکدیگر ساخته می‌شوند. در توری سرندی برای افزایش مقاومت، مفتول‌ها را جوش می‌دهند.

توری سرندی جنس‌های مختلفی دارد و چشمه‌های آن در ابعاد متفاوتی ساخته می‌شوند. به همین دلیل کاربرد این توری بسیار فراوان است و در بیشتر صنایعی که نیاز به فیلتراسیون و جداسازی دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

توری سرندی در غربالگری و جداسازی مواد، ساخت محافظ پنجره، صنایع دارویی، غذایی، متالوژی، باستان‌شناسی و زمینه‌های مشابه کاربرد فراوان دارد.

توری مرغی

توری مرغی

توری مرغی سبک‌ترین و نازک‌ترین توری مفتولی است که شش ضلع دارد. این توری نیز از انواع توری فلزی به حساب می‌آید. جنس فلز سازنده توری مرغی از مفتول گالوانیزه سرد و گرم است. اندازه و ضخامت چشمه‌های توری مرغی نیز متفاوت هستند.

توری‌های مرغی استحکام و کیفیت بالایی دارند و در موارد بسیار زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرند. با این حال بسیاری از افراد تصور می‌کنند که از توری مرغی فقط برای ساخت قفس حیوانات استفاده می‌‌شود.

این توری‌ها در برابر زنگ‌زدگی و رطوبت نیز مقاومت بالایی دارند. به همین دلیل استفاده از آنها در مناطق شمالی کشور بیشتر به چشم می‌خورد.

از جمله کاربردهای این توری می‌توان به ساخت قفس حیوانات، سقف ساختمان به عنوان عایق حرارتی، گچ‌کاری و افزایش مقاومت گچ، مستحکم کردن و یکنواختی ملات زیر کاشی نیز اشاره کرد.

توری فرنگی

توری فرنگی

توری فرنگی از دیگر انواع توری های فلزی است. این توری نیز از مفتول گالوانیزه سرد و گرم ساخته می‌شود. قطر مفتول‌های این توری عددی بین توری‌های گابیون و توری‌های مرغی است. توری فرنگی در برابر رطوبت، زنگ‌زدگی، خشکی، باران اسیدی و آسیب‌های دیگر نیز مقاومت نشان می‌دهد.

از توری‌های فرنگی برای حصار باغچه، زمین‌های کشاورزی و جداسازی حیوانات استفاده می‌کنند. این توری‌ها به نحوی هستند که حشرات موذی نمی‌توانند از آنها عبور کنند.در مواقعی که آتش‌سوزی نیز رخ دهد، آب به‌راحتی از این توری رد می‌شود. توری فرنگی در ساختمان‌سازی نیز برای حصارکشی دور سازه‌ها کاربرد دارد.

توری گابیون

توری گابیون

توری گابیون به توری گفته می‌شود که درون آن از تکه‌های سنگی به‌صورت خشکه چینی پر شده است. این توری از یکی دیگر از انواع توری‌های فلزی به حساب می‌آید. از توری‌های گابیون در مواردی استفاده می‌شود که می‌خواهند از فرسایش برخی نقاط، مانند سواحل رودخانه‌ها جلوگیری کنند. علاوه بر این برای کنترل شیب‌ها و کنترل سازه نیز می‌توان از توری گابیون استفاده کرد.

از دیگر کاربردهای این توری می‌توان به مواردی مانند مقاوم کردن سازه‌های سست، موج شکن، پوشاندن کف آب‌راهه‌ها و مهار کردن دیوارهای سنگی نیز اشاره کرد.

2) توری‌های پلاستیکی

از دیگر انواع توری می‌توان توری‌های پلاستیکی را نام برد. این توری‌ها در سال‌های اخیر طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند، زیرا توری‌های پلاستیکی از مواد مرغوبی ساخته می‌شوند. به همین دلیل کیفیت و مقاومت بسیار بالایی در برابر باد و فشار آب دارند.

علاوه بر این توری‌های پلاستیکی در طرح‌ها و رنگ‌های بسیار متفاوتی تولید می‌شوند. در نتیجه می‌توانند پاسخ‌گوی بسیاری از سلیقه‌های مختلف باشند.

از جمله ویژگی‌های این توری‌های پلاستیکی می‌توان به استحکام و قدرت بالای آن‌ها، سازگار بودن با محیط زیست، مقاومت بالا در برابر پوسیدگی و رطوبت و مقرون به‌صرفه بودن آن‌ها نسبت به توری‌های فلزی اشاره کرد.

توری‌های پلاستیکی

انواع توری‌های پلاستیکی

توری‌های پلاستیکی نیز مانند توری‌های فلزی انواع مختلفی دارند که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

 • توری‌های پلاستیکی محکم: این توری‌ها مقاومت و استحکام بسیار بالایی دارند و به همین دلیل مورد استفاده بسیاری از افراد قرار می‌گیرند. علاوه بر این توری پلاستیکی محکم قیمتی مناسب دارد و خرید آن از لحاظ اقتصادی بسیار به‌صرفه است.
 • توری پلاستیکی مرغی: توری‌های مرغی پلاستیکی از جمله توری‌هایی هستند که برای محافظت از مرغداری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. این توری‌ها در برابر نفوذ حیوانات شکارچی بسیار مقاوم هستند و اجازه نمی‌دهند هیچ حیوانی به داخل محوطه وارد شود.
 • توری پلاستیکی حصاری: توری‌های پلاستیکی حصاری عموما به رنگ سبز دیده هستند. با این حال این توری‌ها در رنگ‌های متفاوتی از جمله سفید، زرد و قرمز نیز موجود هستند. از این توری‌ها برای کشیدن حصار استفاده می‌کنند.
توری پلاستیکی سبز رنگ

انواع توری‌ محافظ در برابر حشرات

از دیگر انواع توری‌ها، توری‌های محافظ درب و پنجره هستند که به عنوان حفاظی در برابر ورود حشرات موذی و مارمولک‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

توری محافظ پنجره

بسیاری از افراد تمایل دارند با گرم شدن هوا، درب‌ها و پنجره‌های خانه خود را باز بگذارند تا هوای تازه به خانه وارد شود. در همین حال همراه با هوای تازه حشرات و مارمولک‌ها نیز وارد خانه می‌شوند و آرامش اهالی منزل را از بین می‌برند.

افراد با استفاده از توری‌های محافظ در برابر حشرات دیگر نگران ورود این حشرات به خانه نیستند و می‌توانند با خیال راحت از هوای تازه لذت ببرند.

 این توری‌ها نیز انواع مختلفی دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به توری‌های زیر اشاره کرد.

 • توری ریلی
 • توری مگنتیک یا آهن‌ربایی
 • توری کشویی
 • توری رولینگ
 • توری پلیسه‌ای
 • توری لولایی
 • توری مخصوص پاسیو
 • توری مخصوص بالکن

هر کدام از این توری‌ها ویژگی‌های منحصر به‌فرد خود را دارند. با این حال کاربرد اصلی آن‌ها محافظت در برابر ورود حشرات است.

اگر منزل در شرف تعمیر و نوسازی دارید حتما از بخش خدمات بازسازی ساختمان کارچی‌داری برای راهنمایی و مشاوره رایگان اقدام کنید.

با ما در تماس باشید
call-center vector karchidari
برای سپردن کارهاتون به ما با یک تماس خیالتون رو راحت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *