دسته بندی خدمات

اصول بازسازی ساختمان

خواندن 6 دقیقه
7 مارس, 2021
قواعد بازسازی ساختمان

وقتی تصمیم می‌گیرید که خانه خودتان را بازسازی کنید ناچارید اصول بازسازی ساختمان را هم در مورد آن رعایت کنید. این اصول چی هستند؟ و چه اهمیتی دارند؟ چیزی است که قراراست در این مطلب درباره آن صحبت کنیم. اصول بازسازی به سه بخش کلی تقسیم می‌شوند: بخش اول مربوط است به مالکین خانه یا ساختمان. بدین معنی که مالکین باید بدانند که چه مراحلی برای بازسازی منزل خود دنبال کنند. دسته دوم اصول بازسازی برمی‌گردد به فاز طراحی و عملیات اجرایی که باید پیمانکار و مشاور ساختمان آنها را رعایت کنند. و درآخر دسته سوم اصول قراردارند که در این مرحله مالک خانه ملزم به رعایت موازین شهرداری و حقوق شهروندی است. ما در ادامه قرار است درباره این سه دسته از اصول مرمت ساختمان صحبت کنیم.

کارهای خرده‌کاری ساختمان خود را به واحد خدمات بنایی ساختمان کارچی‌داری بسپارید

اصول بازسازی ساختمان

اصولی که مالکین برای بازسازی ساختمان خود باید رعایت کنند

برای اینکه ساختمان خود را بازسازی کنید، قبل از هر چیز باید یک سری اطلاعات در خصوص ساخت‌وساز بدست بیاورید. دانستن این اطلاعات و عمل کردن به آنها به شما کمک خواهد که خانه شیک و جذابی داشته باشید، لذا شما باید در خصوص آیتم های زیر اطلاعات لازم را جمع آوری کرده و یا پاسخ برخی سئوالات را بدهید.

با تعریف بازسازی ساختمان آشنا شوید

بازسازی ساختمان یا (Reconstruction of the building)؛ به تعمیر بنا یا اصلاح آن گفته می‌شود، به گونه‌ای که ساختمان موردنظر به شکل اولیه آن برگردد. منظور از برگرداندن ساختمان به فرم اولیه، این است: که مشکلات بوجود آمده برای ساختمان از جمله: ایجاد ترک و شکاف در دیوارها یا سقف، نشتی لوله‌ها، خرابی تاسیسات، فرسودگی موزاییک و کاشی‌ها، از رنگ‌ورورفتن رنگ ساختمان، و غیره. باید مرمت و اصلاح شوند گویی که آن ساختمان تازه ساخته شده است. در واقع در مرحله بازسازی ساختمان، اسکلت ساختمان یا چارچوب اصلی آن تغییری نمی‌کند. بنابراین در این پروسه دیوارهای باربر تخریب نمی شود.

مراحی بازسازی خانه

با مراحل بازسازی ساختمان آشنا شوید

در این مرحله قرار است با کلیات مراحل بازسازی یک ساختمان آشنا شوید. ما این مراحل را به صورت فهرست زیر ارائه کرده‌ایم تا آشنایی کلی با آنها پیدا کنید:
تعیین کنید که چه قسمت‌های از خانه خود را می خواهید بازسازی کنید.
تعیین کنید که چقدر می‌خواهید برای بازسازی خانه خود هزینه کنید.
نمونه کارهایی برای آنچه می خواهید داشته باشید تهیه کنید.
هدف از بازسازی را مشخص کنید. برای خودتان می‌خواهید بازسازی کنید یا قصد فروش دارید؟
با مهندسان طراح مجرب قرارداد ببندید.
یپمانکار بازسازی را انتخاب کنید.
مجوزهای لازم برای شروع عملیات بازسازی را از شهرداری اخذ نمایید.
سقف زمانی برای اجرای عملیات تعیین کنید.
کار انجام شده را از پیمانکار تحویل بگیرید.

تفاوت بین اصطلاح بازسازی، نوسازی و دکوراسیون داخلی ساختمان را بدانید

وقتی صحبت از بازسازی یک بنا می‌شود در واقع طراحی دکوراسیون داخلی هم جزئی از آن بازسازی به شمار می‌آید. اما مقوله نوسازی کمی با بازسازی متفاوت است؛ بدین معنی که در بازسازی اصل کار ترمیم و برطرف کردن مشکلات بوجود آمده در ساختمان است، اما در نوسازی هدف اصلی بر تغییر دکوراسیون داخلی متمرکز است، هرچند که ممکن است برخی اصلاحات مشابه با عملیات بازسازی انجام شود. به طور کل نوسازی با هدف زیباسازی فضای داخل ساختمان انجام می شود. دانستن این نکته بسیار حائز اهمیت است که در هیچ کدام از پروژه‌های بازسازی، نوسازی و دکوراسیون داخلی کاربری خانه عوض نمی شود.

ممکن است تصمیم گرفته باشید در فرآیند بازسازی منزل خود از انواع توری‌های محافظ ساختمان استفاده کنید.

دکوراسیون داخلی ساختمان مبتنی بر اصول بازسازی

اصول و قواعد بازسازی ساختمان از منظر ساخت و ساز

این مرحله شامل دو فاز است: فاز اول مربوط به تهیه نقشه طرح است. نقشه طرح توسط شرکت‌ها ی مشاور ساختمان یا مهندسین طراح تهیه می‌شود. در واقع نقشه طرح خواسته شما را در قالب تصاویر محاسباتی ارائه می کند. کار مشاور طراح این است که خواسته شما را با اعداد و ارقام برروی نقشه پیاده سازی کند. مهندسین مشاور در ارائه نقشه طرح می بایست کلیه اصول و موازین طراحی ساخت و ساز را رعایت کند. همچنین نقشه طرح باید دربرگیرنده جزئی‌ترین بخش کار باشد و باید تمام اصول مورد نیاز در بازسازی ساختمان را شامل شود: مواردی مانند: استحکام سازه، سیم کشی برق جدید، شبکه لوله کشی آب، فاضلاب و گازکشی داخلی و… نقشه نهایی طرح باید بهمراه اسناد مناقصه و برآورد ریالی پروژه تهیه شود.

رعایت موازین بازسازی ساختمان

فاز دوم این مرحله مربوط به انتخاب پیمانکار بازسازی ساختمان است. با توجه به نقشه‌ها و اسناد ارائه شده توسط مشاور طراح، شما باید بهترین پیمانکار از نظر تجربه و قیمت را انتخاب کنید. براساس اسناد مطالعاتی، می‌بایست جدول زمانبندی پروژه در اختیار شما قرار گیرد.، لذا حتما در قرارداد خود با پیمانکار زمانبندی پروژه را تعیین کنید و برای افزایش زمان اجرا شرایطی برای پیمانکار تعیین کنید. در این فاز هم یک سری قواعد و اصول وجود دارد که پیمانکار ساختمان ملزم به رعایت آنها خواهد بود.

رعایت اصول بازسازی از نظر اخذ مجوزها

شما بعنوان مالک ساختمان باید تمهیدات بازسازی را فراهم کنید؛ هرچند که بخشی از تمهیدات در تعهد مهندسین مشاور است که باید آنها را در طرح بازسازی خود لحاظ نمایند و برخی دیگر نیز می‌بایست توسط پیمانکار رعایت شوند، که از آن جمله می‌توان: به رعایت مسائل ایمنی کار از جانب پیمانکار اشاره کرد، اما صرفنظر از همه این تمهیدات، شما بعنوان مالک ساختمان می‌بایست خود شخصا برای اخذ مجوزهای شهرداری اقدام کنید. باید توجه داشته باشید که همه عملیات بازسازی نیاز به اخذ مجوز از شهرداری ندارند. ما در ادامه مراحلی را که نیاز به اخذ مجوز از شهرداری می باشد را ارائه کرده‌ایم:

مواردی که نیاز به اخذ مجوز از شهرداری دارند

به طورکل مواردی مانند: ترمیم دیوارها، نما سازی حیاط، محوطه‌سازی، احداث حوضچه یا استخر، احداث باغچه‌، نصب و نوسازی سرویس‌های بهداشتی، تعویض در یا پنجره‌ها، هرگونه عملیات لوله‌کشی آب و فاضلاب و نصب سیستم گرمایشی و سرمایشی، تعمیر پشت بام، تعمیر و تعویض موزاییک کف و کاشی کاری، سفیدکاری، نقاشی، و نماسازی ساختمان، نیاز به مراجعه و کسب مجوز از شهرداری ندارند. سایر موارد که نیاز به اخذ مجوز از شهرداری دارند بشرح زیر است:

  • جابجایی راه‌پله‌ها.
  • تخریب دیوارهای حمال یا باربر.
  • انواع کاغذهای دیواری و رنگ آمیزی ساختمان
  • تخریب یا جابجایی دیوارهای پارکینگ به گونه‌ای که تمام یا بخشی از فضای پارکینگ از بین برود.

در صورتی که عملیات بازسازی بدون رعایت موازین شهری و اخذ مجوز لازم انجام شود، مالک ساختمان مشمول جرایم سنگینی خواهد شد، که این جرایم می‌تواند در قیمت تمام شده کار تاثیر بسزایی داشته باشد، لذا توجه به مسئله مجوزهای بازسازی ساختمان بسیار حائز اهمیت است.

برای آشنایی با مراحل نصب انواع توری‌های محافظ پنجره‌ برای ممانعت از ورود حشرات به داخل ساختمان از این طریق اقدام کنید.

اصولی که در بازسازی ساختمان باید رعایت شوند

اهداف بازسازی چیست؟

عملیات بازسازی ساختمان تنها دربرگیرنده منازل مسکونی نیست، بلکه عملیات بازسازی ساختمان‌های تجاری و اداری مانند: بیمارستان‌ها، هتل‌ها و…. نیز جزئی از عملیات مرمات ساختمان هستند. فرآیند بازسازی هرکدام از این کاربری‌ها از یک سری اصول فنی خاصی تبعیت می‌کند، که هم مالکین، هم طراحان و هم مجریان موظف به رعایت این اصول در ساخت‌وساز هستند. می‌توان اهداف کلی بازسازی را در چارچوب موارد زیر خلاصه کرد:

ممانعت از بیشتر شدن خسارات‌ها

وقتی چندسال از عمر ساختمان بگذرد، میزان فرسودگی در تمام المان های بنا قابل مشاهده خواهد بود و این فرسودگی‌ها روز به روز بیشتر شده و باعث کهنگی بیشتر ساختمان می‌شوند؛ بنابراین اصلی‌ترین هدف بازسازی ساختمان باید جلوگیری از توسعه این قبیل خسارت‌ها باشد. انجام تمهیدات جلوگیری از خسارت‌ها باید در فاز جداگانه‌ای و به‌دور از مسائل زیباسازی انجام شود.

صرفه جویی در هزینه‌های ساخت‌وساز

هزینه‌ی بازسازی ساختمان بسیار به صرفه‌تر از تخریب کلی سازه است و این یک اصل کلی است. همچنین در عملیات بازسازی، فرآیند تعمیر و مرمت ساختمان در مدت زمان کوتاهتری می‌شود. خود این امر؛ یعنی کوتاه بودن مدت زمان اجرای عملیات بازسازی، بعنوان یک عامل تشویق کننده برای مالکین ساختمان‌هاست، که می‌توانند در مدت زمان کمی شاهد تغییر و تحول در بنای خود باشند.

کسب درآمد از بازسازی ملک

یکی دیگر از اهداف اصلاح ساختمان می‌تواند بمنظور کسب درآمد صورت گیرد؛ بدین منظور با بازسازی خانه قدیمی و کلنگی امکان فروش آب با قیمت‌های بالاتری فراهم می‌شود. مشاهده شده که وقتی مالکین ملکی را با هدف فروش بازسازی می‌کنند، جدیدیت کمتری در رعایت اصول ساخت‌وساز آن ساختمان از خود بخرج می‌دهند.

بازسازی ملک با هدف فروش
با ما در تماس باشید
call-center vector karchidari
برای سپردن کارهاتون به ما با یک تماس خیالتون رو راحت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *