آشنایی با انواع نژاد سگ خانگی

خواندن 5 دقیقه
22 آگوست, 2020

انواع نژاد سگ خانگی در حالت کلی به سگ‌های آپارتمانی اطلاق می‌شود که با فضاهای کوچک و یا بزرگ اما خانگی و آپارتمانی سازگار هستند که مهم‌ترین ملاک انتخاب آن‌ها براساس اندازه محیط‌های مزبور انجام می‌شود؛ به سبب اینکه انسان‌های مختلف در انتخاب حیوانات خانگی از سلایق متفاوتی برخوردار هستند، بهترین و محبوب‌‌ترین سگ‌ها از نظر آن‌ها هنوز معین نشده است اما حقیقتی که بر همگان مبرهن است، این است که سگ‌های جثه کوچک با فضای کوچک آپارتمانی و سگ‌های بزرگ جثه با خانه‌های بزرگ سازگارند؛ درست است این مورد، یکی از مهم‌ترین عوامل دخیل در انتخاب آن‌هاست اما تنها ملاک نیست بلکه باید برای انتخاب سگ مناسب منزل، مواردی چون سطح انرژی و فعالیت و پر یا کم سر و صدا بودن این حیوان خانگی را نیز در نظر گرفت.

این موضوع برای دوستداران حیوانات خانگی چون سگ اهمیت بالایی داشته و به‌عنوان یک دغدغه، ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول کرده است؛ اگر دوست دارید در زمینه انتخاب سگ مناسب مانند بسیاری از اشخاص چنین دغدغه‌ای‌ نداشته باشید و در میان انواع نژاد سگ خانگی یک سگ سازگار با سبک زندگی و فضای منزل خود بیابید، سامانه هوشمند انجام کار «کارچی‌داری» را تا انتهای این مطلب همراهی کنید.

انواع نژاد سگ

محبوب‌ترین انواع نژاد سگ خانگی جثه کوچک

شاید آشنایی با انواع نژاد سگ خانگی و بررسی صدها نژاد گوناگون از این موجودات که انسان‌ها بر اصلاح نژاد و زاد و ولد بسیاری از آن‌ها تأثیر مستقیم داشته‌اند ، دشوار باشد اما این شناخت کمک می‌کند که نژاد همخوان با سبک زندگیمان را برگزینیم.

سگ پودل

پودل‌ها با ظاهری پشمالو و متمایزی که دارند، در میان انواع نژاد سگ خانگی قرار می‌گیرند؛ آن‌ها ازشخصیتی سرزنده، مشتاق بازی، خودساخته و مستقلی برخوردار هستند؛ در زمان راه رفتن، حرکتی مغرورانه و با افتخار دارند؛ این سگ‌ها بسیار فعال و ظریف هستند و یکی از باهوش‌ترین نژادها به شمار می‌آیند؛ پودل‌ها نه تنها مردم گریز نیستند بلکه به واسطه عشقی که به انسان‌‌ها دارند، دوست دارند همیشه در کنارشان باشند اما این موضوع محدودیت‌هایی را نیز به همراه دارد؛ در واقع این جمله را می‌توان به عبارت دیگر بیان کرد که آن‌ها با صاحبان خود و افرادی که مورد اعتمادشان هستند، مهربانند اما در برخورد با غریبه‌ها خیلی اجتماعی رفتار نمی‌کنند ولی خب، می‌توان به جرات گفت استعداد خوبی در اجتماعی شدن دارند.

پودل‌ها به سه اندازه اسباب بازی، مینیاتوری و استاندارد وجود دارند که اسباب بازی، مینیاتوری برای یک فضای آپارتمان‌های کوچک، اندازه مناسبی دارند.

نژاد پودل


پودل مینیاتور

همانطور که گفته شد پودل مینیاتور یکی از انواع نژاد پودل‌ و دارای ظاهری پشمالو با موهای فر خورده، ضخیم، پشم‌مانند و نرم است که می‌تواند بخوبی انرژی خود را در محیط کوچک آپارتمان‌ تخلیه کند، درصورتی‌که پیاده‌روی های منظم و مکرر داشته باشد.

این حیوان خانگی یکی از حیوانات خانگی سازگار با محیط‌های آپارتمانی‌ است که از شخصیتی بسیار فعال، باهوش و اندکی پر سروصدا برخوردار می‌باشد و توانایی یادگیری خوبی دارد.

نژاد پودل مینیاتور


سگ پاگ

سگ پاگ، یکی محبوب‌ترین نژادهای سگ در میان انواع نژاد سگ خانگی در سطح جهان به شمار می‌آید؛ این حیوان خانگی دارای شخصیتی وفادار، دلسوز، مهربان، خونگرم، شیطون، دوست‌داشتنی، جذاب، خوش‌خلق و بازیگوش است اما در کنار اینکه می‌تواند حس دوست داشتن و شوخ‌طبعی را القا و با کودکان ارتباط خوبی را برقرار کند، کمی حسادت را در وجود او می‌توان یافت، به این شکل که اگر سگ دیگری را کنار شما ببیند، به او حسادت خواهد کرد.

شیتزو

معنی نام این نژاد که در میان گروه انواع نژاد سگ خانگی قرار می‌گیرد، شیر کوچک است اما مانند شیر در شخصیت خود خشونت ندارد بلکه او بسیار با محبت، شیرین، جسور و شجاع است و به داشتن شخصیت دوست‌داشتنی شهرت دارد؛ شیتزو از جمله حیوانات خانگی است که به علت جثه کوچکش با محیط کوچک آپارتمان سازگار می‌باشد؛ این حیوان خانگی بسیار محبوب در سراسر دنیا، بسیار اجتماعی است، به این شکل که با صاحبان خود، غریبه‌ها، دیگر حیوانات خانگی و کودکان ارتباط خوبی دارند.

به سبب اینکه شیتزو سگ چابکی است نباید فراموش کنید که او به پیاده‌روی روزانه نیاز دارد.

سگ نژاد شیتزو


انواع نژاد سگ تریر

برای سفارش خود همین حالا تماس بگیرید
 • جک راسل تریر
 • بدلینگتون تریر
 • پیت بول تریر
 • بوستن تریر
 • سیلکی تریر
 • یورکشایر تریر
 • تریر منچستری
 • توی فاکس تریر

جک راسل تریر

این نژاد یکی از حیوانات خانگی است که جثه‌ی کوچکی دارد و با محیط آپارتمان سازگار است و زادگاه وی به انگلستان بازمی‌گردد؛ این نژاد سگ دقیق، مصمم، باهوش، جسور، پر انرژی، پر جنب و جوش، ستیزه‌گر، نترس، محتاط و مراقب و جذاب است؛ اگر یکی از آن‌ها را بسرپرستی دارید، برای آموزش او نیازمند یک مربی با حوصله و با تجربه هستید.

سگ نژاد راسل


یورکشایر تریر

این سگ یکی از محبوب‌ترین نژادها در میان انواع نژاد سگ خانگی در ایالت متحده امریکا بشمار می‌آید؛ سایز یورکشایر‌تریرها کوچک است و برخلاف اینکه که جثه کوچکی دارند، بسیار شجاع هستند و در مقابل سگ‌های بزرگ‌تر از خودشان نترس ظاهر می‌شوند؛ این نژاد از شخصیتی مهربان، بانشاط، اندکی جنگجو، بامزه و سر‌‌زنده برخوردارند و هر غریبه‌ای پا به منزل شما بگذارد، عاشق این حیوان خانگی خواهد شد.

یورکشایر تریرر


مالتز

مالتز یکی از انواع نژاد سگ خانگی است که در میان مردم ایران بسیار محبوب است؛ این نژاد جثه‌ای کوچک دارد و برخلاف کوچک بودنش، بسیارنیرومند و قوی است؛ این نژاد از پوششی پرمو و پشمی مانند برخوردار است و علیرغم اینکه پرمو و و پشمی است، بندرت ریزش مو دارد یا اینکه اصلاً ریزش مو در آن دیده نمی‌شود؛ این نژاد جزو گروه سگ‌های عروسکی بشمار می‌آید که به مدت حدوداً دو هزار سال است که تحت عنوان یک سگ همراه مورد توجه قرار گرفته است.

سگ نژاد مالتز


پامرانین

نژاد پامرانین دارای جثه کوچک و پشمالو است و از انواع حیوانات خانگی در ایران بشمار می‌آید؛ از چشم‌های براق مشکی رنگ برخوردار است؛ این حیوان خانگی نه تنها  با فضای آپارتمان سازگار است، به علت اینکه تا حدودی حیوان مستقلی است، برای افرادی که بیشتر زمان خود را خارج از خانه می‌گذراند، بسیار مناسب است؛ به سبب اینکه پرانرژی است باید برای تخلیه انرژی وجودش، باید به پیاده‌روی برده شود ضمن اینکه به رسیدگی چون استحمام و مسواک زدن هفتگی نیاز دارد. گاهی ممکن است لجباز و پر سر و صدا ‌شود به همین علت باید به درستی تربیت گردد و آموزش‌های لازم را ببیند.

سگ نژاد پامرانین


برخی از نژاد سگ‌های بزرگ جثه

سگ هاسکی سیبرین

این سگ که یکی از انواع نژاد سگ خانگی یا حیوانات خانگی بشمار می‌آید، با ظاهری زیبا و چشمانی آبی رنگ شناخته می‌شود ضمن اینکه به ویژگی‌هایی چون قدرت شهرت دارد؛ این نژاد که در میان ایرانیان جایگاه ویژه‌ای دارد، در همه رنگ‌های سیاه و سفید، طوسی و سفید، قرمز و سفید، نارنجی و سفید و طلایی و سفید یافت می‌شود اما بیشتر در کشورهای مختلف بخصوص کشور ایران به رنگ سیاه یکدست تا سفید دیده می‌شود؛ شخصیت سگ هاسکی سیبرین، آزادی طلب، آرام، بامحبت، بازیگوش، پرانرژی، باهوش و اجتماعی و کم سر و صداست اما گاهی اوقات لجباز می‌شود و به افراد غریبه بیش از حد واکنش نشان می‌دهد. به سبب اینکه این نژاد پرانرژی و تحرک است باید حتما روزانه یک پیاده‌روی دو ساعته داشته باشد در غیر این صورت یا باید شاهد ویرانی خانه‌تان باشید یا رفتارهای مخربی چون افسردگی حیوان خانگیتان!

سگ هاسکی


گلدن رتریور

گلدن رتریورها سگ‌های پرانرژی، خونگرم، مهربان، باهوش، اجتماعی، با استعداد، شناگر ماهر، باوفا و مشتاق بازی هستند که به سگ‌های ورزشی نیز شهرت دارند؛ آن‌ها حیوانات خانگی هستند که از جثه‌ای متوسط، ظاهری زیبا، سری پهن و عضلانی، دندان‌‌های منظم، بینی سیاه، چشمانی به رنگ قهوه‌‌ای و مشکی و رنگ‌های گوناگون چون کرم و طلایی برخوردارند؛ این نژاد خوش مزاج و پرتلاش، در بین مردم آمریکا بسیار محبوب است.

سگ گلدن


ژرمن شپرد

این نژاد که یکی از انواع نژاد سگ خانگی بشمار می‌آید، برخلاف ظاهر دلهره‌آوری که دارد، بسیار مهربان، وفادار، باهوش، نترس و شجاع و انرژی ذهنی و بدنی بسیار زیادی برخوردار است.

این سگ برای اهداف زیادی مانند گله‌‌داری، نگهبانی، راهنمای افراد نابینا، همدم مناسب خانواده‌ها، سگ پلیس و ارتش، جستجو و نجات، توسط انسان‌ها تعلیم می‌بیند.

سگ ژرمن


انواع نژاد سگ موجود در ایران

 • سگ سرابی یا ماستیف ایرانی
 • سگ تازی ایرانی

سگ سرابی

سگ سرابی یا همان سگ چوپان ایرانی حیوان خانگی است که به ماستیف ایرانی نیز شهرت دارد، تاریخچه ای اصیلی داشته، از انواع نژاد سگ موجود در ایران بشمار می‌آید، جثه و هیکل بزرگی دارد و زادگاه او سراب آذربایجان است؛ برخلاف اینکه شخصیت درنده‌خویی دارد، با کودکان با مهربانی رفتار می‌کند.

جالب است بدانید در گذشته ایرانی‌ها از این نژاد که یکی از انواع نژاد سگ موجود در ایران بشمار می‌آید، در جنگ‌ها برای غلبه بر دشمنان به هخامنشیان کمک می‌گرفتند.

سگ سرابی


سگ تازی ایرانی

اصالت سگ تازی ایرانی که از انواع نژاد سگ موجود در ایران بشمار می‌‌آید، به کشور ایران بازمی‌گردد و بیشتر برای شکار پرورش داده می‌شود؛ این حیوان نه تنها برای شکار بلکه تحت عنوان حیوان خانگی و سگ‌های مسابقه‌ای نیز نگهداری می‌شود که انواع مختلفی دارند.

انواع سگ تازی ایرانی

 • تازی سلوکی
 • تازی کردی
 • تازی شرق ایران
 • تازی کوسه
 • تازی بلوچی

سگ نژاد سلوکی

با ما در تماس باشید
call-center vector karchidari
برای سپردن کارهاتون به ما با یک تماس خیالتون رو راحت کنید