روش‌های خلاقانه آبیاری گیاهان آپارتمانی هنگام مسافرت

خواندن 4 دقیقه
28 آگوست, 2020
آبیاری گیاهان خانگی

بیشتر افراد با وجود آپارتمان‌نشینی به پرورش گل‌ها و گیاهان خانگی علاقه دارند. آنها با عشق و علاقه روزها و ساعات زیادی انرژی صرف می‌کنند که گیاهان آپارتمانی زیبایی پرورش دهند و اندکی شادابی و نشاط را به فضای خانه تزریق کنند.

نگهداری و مراقبت از گل و گیاه محدودیت‌هایی را برای ساکنان خانه به وجود می‌آورد. آبیاری، رسیدگی منظم، اکسیژن‌رسانی به گیاه و رسیدگی‌های مستمر از جمله کارهایی است که صاحبان گیاهان خانگی را پابند خانه می‌کند.

آیا راهی برای برون‌رفت از این مشکل وجود ندارد؟ آیا برای نگهداری از گیاهان آپارتمانی باید قید مسافرت را بزنیم؟ آیا می‌توان تدابیری اتخاذ کرد که هنگام مسافرت به گیاهان خوش‌بگذرد؟

اگر روش‌های آبیاری غیرمستقیم را یاد بگیریم، بخشی از شیوه‌های حفاظت از گیاهان را در هنگام سفر آموخته‌ایم. اما مشکل این است که این روش ها مطمئن نیستند.

در مقاله پیش رو قصد داریم چند شیوه رایج آبیاری گیاهان آپارتمانی را هنگامی‌که در سفر هستید توضیح دهیم و در نهایت به معرفی سامانه کار چی داری می‌پردازیم که نیاز اصلی این روزها است.

تمهیدات اصولی جهت نگهداری از گیاهان آپارتمانی در هنگام سفر

گاهی آنچنان عاشقانه به گیاهان آپارتمانی وابسته هستید که رفتن به مسافرت نفس را در سینه حبس می‌کنید. آیا راهی برای آبیاری گیاهان خانگی وجود دارد؟ آیا شیوه‌ای جهت آبیاری جایگزین داریم؟   

جالب است بدانید که ابتکارات بسیار زیادی برای حل این مسئله به وجود آمده‌است که تا حدود زیادی ماندگاری دارد و می‌توانید به این شیوه‌ها تکیه کنید. در ادامه چند نمونه از تمهیدات لازم جهت نگهداری از گیاهان آپارتمانی در سفر ارائه می‌دهیم.

ژل نگهدارنده آب مفید است

در گل‌خانه‌ها و گل‌فروشی‌ها جست‌و‌جو کنید. انواع ژل‌های جاذب آب یا مواد نگهدارنده آب را به نسبت نیاز خود خریداری کنید. کمی ‌از خاک را کنار زده و این مواد را در خاک قرار‌دهید. این محصولات رطوبت گیاهان آپارتمانی را حفظ می‌کنند.

گیاهان آپارتمانی را به مکان خنک ببرید

برای نگهداری و مراقبت از گیاهان آپارتمانی در هنگام سفر همه گلدان‌ها را در بالکن، پاسیو، اتاق خواب یا حمام جمع کنید که نور مستقیم آفتاب به آنها نتابد و گرمای کمتری را تحمل کنند. در این صورت تبخیر آب را به حداقل می‌رسانید.

این شیوه برای همه گلدان‌ها و گیاهان آپارتمانی پاسخگو نیست؛ چرا که بسیاری از گل‌ها باید در نور مستقیم به حیات ادامه دهند. بنابراین سعی کنید گل‌هایی را منتقل کنید که نیاز به نور مستقیم ندارند.

جلوگیری از تبخیر آب گلدان

لوله‌های آبرسان بسازید

خلاقیت به خرج دهید. کاسه‌ای پر از آب روی صندلی قرار دهید. تمامی ‌گیاهان آپارتمانی را در اطراف صندلی بچینید. حالا طناب‌های کنفی را در اندازه‌های مناسب برش داده یک سر آن را داخل ظرف آب و سر دیگر را در خاک گلدان‌ها بگذارید. آب به صورت روزانه خاک را مرطوب نگه می‌دارد. این آبرسانی به صورت مداوم سطح خاک را نمناک می‌کند.

آبیاری گیاهان خانگی

با مالچ رطوبت دهی کنید

اگر زمانی که به سفر اختصاص می دهید کمتر از سه روز است، نوعی خاک مخلوط شده با سنگریزه، پوکه معدنی، خاک‌اره و برگ تهیه کنید. قبل از سفر گیاهان آپارتمانی را سیراب کرده و چند سانتی‌متر از سطح خاک را با این مخلوط بپوشانید. در این روش تبخیر آب از سطح خاک به کندی صورت می‌گیرد.

آبیاری غیرمستقیم گیاهان آپارتمانی

یکی دیگر از انواع آبیاری غیر‌مستقیم این است که سینک ظرفشویی یا وان حمام را از آب پر کنید. گیاهان آپارتمانی را به صورت مستقیم روی آب می‌گذارید. ارتفاع آب به این شیوه باید به حدی باشد که ‌جذب آب حداقلی روزانه اتفاق بیفتد.

گلخانه بسازید

روش دیگری که برای حفظ آب گلدان وجود دارد ساخت گلخانه‌هایی کوچک با پلاستیک در اطراف گیاهان خانگی است. در جایی که نور مستقیم آفتاب بر گیاهان آپارتمانی نمی‌تابد پلاستیکی شفاف روی گلدان بکشید. عرق‌کردن گیاه از شدت تبخیر می‌کاهد و برای چند روز از خشک‌شدن گل جلوگیری می‌شود.  

پلاستیک کشیدن روی گلدان

ابتکار آبیاری با بطری آب

یکی از روش‌های معمول استفاده از بطری آب است. اگر گیاهان آپارتمانی شما نیاز به آب روزانه دارند، یک بطری کوچک برای هر گلدان اختصاص دهید. در قسمت درپوش بطری سوراخهای ریزی ایجاد کنید و هنگامی‌که به سفر می‌روید، بطری در بسته و حفره‌دار را روی خاک گلدان برگردانید. توجه داشته‌باشید که این شیوه برای گلدان‌هایی که محدودیت در آبرسانی دارند، توصیه نمی‌شود.

در زمان مسافرت با گیاهان آپارتمانی چه کنم؟

به طور قطع هنگامی‌که در منزل هستید، برنامه‌ریزی‌های مداوم و اصولی برای نگهداری از گیاهان آپارتمانی دارید. اینکه چگونه تنفس و اکسیژن‌رسانی به گیاهان را تنظیم کنید، چه زمانی آبیاری انجام دهید، نور کافی را چه ساعاتی روی گل و گیاهان خانگی بتابانید، چند روز در هفته به خاک رسیدگی کنید و چگونه سطح حرارت گلدان را متعادل نگه‌دارید.

در واقع شما همچون طفلی نوپا از گیاهان آپارتمانی خود به صورت روزانه مراقبت می‌کنید. پس چگونه ممکن است در هنگام سفر آنها را فراموش کنید؟ کسی باور نمی‌کند که در هنگام مسافرت گیاهان خانگی بی‌پناه را بدون پشتیبان رها کنیم. پیشنهاد می‌دهیم هوشمندانه به سفر بروید. بسیار ظریف و آگاهانه آبیاری گیاهان آپارتمانی را به کارچی‌داری واگذار کنید.

چرا هنگام سفر به کارچی‌داری مراجعه کنم؟

درست است که شیوه‌های آبیاری گل و گیاه را یاد گرفتیم. اما تمامی ‌این اقدامات و راهکارها زمانی که در سفر هستیم به نوعی ریسک محسوب می‌شود. گیاهان خانگی که برای رشد آنها زحمت کشیده‌اید را نباید به امان خدا رها کنید.  هنگامی‌که عازم سفر هستید، تمام فکر و برنامه‌های شما درگیر گیاهان آپارتمانی است.

آیا تصور دقیقی برای حل این مشکل دارید؟ نگران نباشید! ما راهکار طلایی خود را ارائه می‌دهیم. تنها راه برای حل این مشکل تماس با کارچی‌داری است.  

در کارچی‌داری، درخواست خود را به ثبت برسانید. کارچی‌داری این امکان را به شما می‌دهد که در هر مکانی که هستید به افراد متخصص در زمنیه باغبانی و فضای سبز خانگی دسترسی داشته باشید.  این خدمات شامل کاشت، تکثیر و رسیدگی به امور گیاهان آپارتمانی است.

 اگر دوست ندارید سفر را از دست بدهید و همچنین دوست ندارید گیاهان آپارتمانی شما از بین بروند، معطل نکنید! کلید طلایی حل مشکل در سامانه کار چی داری است.  

سخن آخر

زمانی که عازم سفر هستید و قادر نیستید به برخی امور منزل رسیدگی کنید، در سامانه سفارش خدمات کار چی داری انجام کلیه امور خدماتی را می‌توانید به شخصی متخصص واگذار کنید. ثبت سفارشات بدون محدودیت در نوع کار و محدوده جغرافیایی امکان‌پذیر است.

اپلیکیشن کارچی‌داری را نصب کنید و با خیالی آسوده به مسافرت بروید. نگران خشک شدن، پژمرده شدن و رسیدگی به گیاهان آپارتمانی نباشید. انجام این‌گونه خدمات به‌راحتی به کارشناسانی مجرب سپرده می‌شود.

با ما در تماس باشید
call-center vector karchidari
برای سپردن کارهاتون به ما با یک تماس خیالتون رو راحت کنید